Celiakie

Hlavní příčinou a spouštěcím mechanismem celiakie je reakce organismu na lepek - bílkovinu obilovin (tzv. prolaminy, u pšenice se jmenuje glutengliadin), která je odolná ke štěpení kyselinou solnou žaludku i enzymy slinivky břišní. Reakce mezi bílou krvinkou s HLA DQ2 nebo 8 na membráně a gliadinem spustí zánětlivou reakci, podobnou jiným chorobám autoimunity (například revmatickému onemocnění, autoimunnímu zánětu štítné žlázy, autoimunní neplodnosti atd.). Tato reakce se spouští do několika hodin po kontaktu s lepkem a postupně vede, probíhajícím zánětem k ničení střevních buněk, jejichž hlavním smyslem je vstřebávání živin.

Bohužel CS má mnoho forem, které závisí na věku pacienta. S kvalitou a množstvím lepku ve stravě se mění i projevy choroby.
Klasická celiakie, se vyskytuje jen u 5% pacientů a postihuje zejména děti předškolního věku. Jejím typickým projevem je podvýživa. Častějšími formami celiakie jsou atypická (mimostřevní), například s příznaky nedostatku železa (chudokrevností), ale ijen s afty v dutině ústní, poruchou tvorby skloviny zubů, únavovým syndromem, neplodností atd. Dále tichá (sUentní). Nemá žádné příznaky, zjistí se jen protilátek v krvi nemocného. Potencionální forma je zcela bez příznaků a dokonce i bez protilátek v krvi a vyskytuje se u rodinných příslušníků pacienta s celiakií.

Celiakie se častěji vyskytuje u všech autoimunních chorob (Crohn, ulcerozní kolitida, autoimunní thyreopatie - štítná žláza, diabetiků na inzulinuzávislých atd.). V populaci je prevalence okolo 1:100. V České republice nebyl dosud proveden screening tohoto onemocnění, takže toto číslo je orientační, odvozené z výskytů celiakie v okolních státech.
Jediným a nenahraditelným lékem na celiakii je doživotní, přísná bezlepková dieta. To znamená odstranění toxických prolaminů pšenice, ječmene, žita a všech potravin, které mohou obsahovat zbytky těchto prolaminů (E přídavky) z jídelníčku pacienta s celiakií.
MUDr.Jaroslav Utěšený, CSc.
vedoucí oddělení dětské gastroenterologie II. dětské kliniky FN Brno

JE NAPOŘÁD, ALE DÁ SE S NÍ ŽÍT
Celiakie, označovaná také jako celikální sprue (CS), gluten senstlivní enteropatie, Herlerova choroba je geneticky podmíněné, nevyléčitelné onemocnění, postihující všechny věkové kategorie. Při výskytu tohoto onemocnění v rodině je nutné vyšetřĺř příbuzné z první a druhé generace od pacienta ke starším i mladším ročníkům (tzn. sourozence, rodiče a jejich sourozence, prarodiče a jejich sourozence a děti pacienta). Další informace na www.bezlepkovadieta.cz. Najdete zde poradnu lékaře, psychologa a dietologa. informace o onemocnění a nejnovější poznatky z výzkumu, související zákony a vyhlášky, rozsáhlou bezlepkovou kuchařku, kontakty, atd. Poradenské centrum pro celiakii a bezlepkovou dietu pořádá akce pro nemocné a jejich blízké s přednáškami, besedami, ukázkami přípravy bezlepkových jídel, prezentací bezlepkových výrobků atd.

autor: vega, vloženo: 27.7.2005 v 13:06, rubrika: Zdraví

Článek vyšel na serveru MIMINET.CZ.
Adresa článku je: http://www.miminet.cz/clanek_tisk.php?id_rubriky=6&id_clanek=124