Změny v ústech těhotné ženy

Úvod Kazivost chrupu v těhotenství Těhotenská gingivitida Chrup Vašeho dítěte Ústní hygiena - základ kvalitní péče

V době těhotenství je ženský organismus ovlivněn výraznými hormonálními změnami. Mění se vnímání chuti, pachů a zvyšuje se dávivý reflex. V dutině ústní je těmito hormonálními změnami nejvíce ovlivněna dáseň. Změny vnímání chuti vedou gravidní ženu ke zvýšené konzumaci sladkostí a kyselých jídel. Hormonální změny, zvýšený dávivý reflex a častější zvracení zejména v prvních měsících gravidity mají vliv na pokles pH v ústech. U řady těhotných žen se také zhoršuje úroveň ústní hygieny. Důvodů, proč úroveň péče o hygienu dutiny ústní v těhotenství klesá, je několik: zvýšená únava, nižší fyzická výkonnost a těhotenské zvracení, které je často vyvoláno právě zubním kartáčkem. Někdy se žena zalekne krvácení z dásní. Zhoršená hygiena a změny stravovacích návyků vedou k vyššímu výskytu mikroorganismů nutných pro zkvašování cukrů, vzniku zubního kazu a zhoršení stavu dásní. 

Právě v tomto období je ale nutno věnovat zvýšenou pozornost prevenci zubního kazu a parodontopatií (onemocnění závěsného aparátu zubu) prostřednictvím řádně prováděné ústní hygieny. Každá těhotná žena by také neměla opomenout preventivní prohlídky u zubního lékaře.

Kazivost chrupu v těhotenství

Traduje se, že vyšší kazivost chrupu v průběhu těhotenství je způsobena tím, že plod odebírá matce vápník ze zubních tkání. Toto tvrzení však nebylo nikdy prokázáno. Pravdou je, že náchylnost ke vzniku zubního kazu je v těhotenství zvýšena. Důvody jsou ale jiné: vyšší konzumace sladkostí, kyselé prostředí v ústech v důsledku častějšího zvracení a zhoršená ústní hygiena vedoucí k pomnožení škodlivých bakterií.

Na povrchu zubů se neustále usazuje bílá mazlavá hmota nazývaná zubní plak. Cukry z potravy (zdrojem jsou sladkosti, med, slazené nápoje, ovoce, ale i chléb a pečivo) jsou bakteriemi přítomnými v zubním plaku zkvašovány na kyseliny. Pod vlivem sníženého pH pak dochází k demineralizaci (odvápnění) skloviny.

Jedině omezením konzumace cukrů, pečlivým odstraňováním zubního plaku dvakrát denně a aplikací fluoridů zajišťujících „zkvalitnění“ skloviny můžete riziko vzniku zubního kazu snížit.

Těhotenská gingivitida

Gingivitida neboli zánět dásně je jedním z nejčastějších zánětů v lidském těle. Zánětem dásní trpí 30-100% gravidních žen. Hlavním projevem těhotenské gingivitidy je krvácení dásní při čištění chrupu, někdy při jídle výjimečně i krvácení spontánní. Zanícená dáseň je navíc zarudlá, zduřelá, hladká a lesklá a někdy i mírně bolestivá. Těhotenská gingivitida vzniká hlavně u žen, které již měly zánětlivé změny na dásni před otěhotněním. Příčinou zhoršení stavu je hormonálně navozená vyšší citlivost dásní. Samotný zánět dásně je vyvolán přítomností zubního plaku, který produkuje řadu toxických látek a enzymů. Pokud se tyto látky dostanou do krevního oběhu ženy, zvyšuje se riziko předčasného porodu. Odborníci v USA tvrdí, že správným ošetřením dásní by se dalo zabránit každému pátému předčasnému porodu.

Při déletrvajícím zánětu dásní dochází k jeho šíření na kostěné zubní lůžko a závěsný aparát zubu. V takovém případě již hovoříme o parodontitidě, dříve „parodontóze“. Pokud chceme projevům těhotenské gingivitidy předejít, měly by se ihned na počátku těhotenství či ještě dříve odstranit všechny příčiny, které mohou vést k dráždění dásní. Především je třeba navštívit zubního lékaře a nechat si odstranit zubní kámen. Je třeba úplně přestat kouřit, ale tento požadavek je u těhotné ženy samozřejmý z důvodu ochrany plodu. Pokud má žena v ústech snímatelné či fixní náhrady, je třeba zkontrolovat, zda někde netlačí či mechanicky dáseň nedráždí. To se týká také zubních výplní, které mohou mít ostré hrany. A nejdůležitější je co možná nejpečlivější dodržování ústní hygieny. Při čištění by se neměly opomenout mezizubní prostory, protože plak se kromě zubních krčků zpočátku hromadí hlavně tam. Na zanícené dásně také velmi dobře působí výplachy chlorhexidinem, roztokem pro tzv. „chemické čištění zubů“. Ten lze volně zakoupit v lékárnách pod názvem Corsodyl. Výplachy Corsodylem se také doporučují ženám, které si z důvodu zvýšeného dávivého reflexu a následně vyvolaného zvracení dočasně nemohou čistit zuby zubním kartáčkem.

Chrup Vašeho dítěte

Možná se Vám zdá příliš brzy, zajímat se nyní o chrup Vašeho ještě nenarozeného dítěte. To je ovšem omyl, protože právě teď nastal ten správný čas. Je mnoho věcí, kterými můžete napomoci k tomu, aby Váš potomek měl silné a zdravé zuby.

V první řadě je třeba se zmínit o některých vlivech, které mohou vývoj zubů Vašeho dítěte poškodit. Nejcitlivější je období prvních 3 měsíců těhotenství, kdy u plodu probíhá vývoj orgánů. Vzniká primitivní ústní dutina, základy čelistních kostí, a zárodky některých zubů. Škodlivin, které mohou v tomto období vývoj dětského chrupu ovlivnit, je mnoho. Jsou to léky – antibiotika, cytostatika, anestetika, ale i některá zdánlivě neškodná analgetika či sedativa. Proto jejich užívání vždy konzultujte s lékařem.

Velmi důležitá je také správná výživa. V období růstu plodu je nutné zajistit dostatečný příjem minerálů a vitamínů. Především je třeba se zaměřit na vápník, fluor, vitamín A a D, vitamíny skupiny B a vitamín C.

Nové poznatky o vzniku zubního kazu u dětí přinesly informace, které se zdají být až neuvěřitelné. Bylo zjištěno, že kazivost dětského chrupu může být do značné míry způsobena špatným stavem ústní mikroflóry matky. Dítě je po narození ve velmi intimním kontaktu se svou matkou a tak se může snadno stát, že pokud má matka v ústech kariogenní mikroflóru (bakterie způsobující zubní kaz), může ji přenést na své dítě. To je samozřejmě v procesu vyzrávání dočasných zubů a hlavně pak při výměně za chrup trvalý pro dítě velmi nebezpečné. Matka však tomuto nebezpečí může opět účinně předejít správnou péčí o hygienu dutiny ústní.

Ústní hygiena – základ kvalitní péče

Řádné provádění ústní hygieny by mělo být základem Vaší péče o chrup v těhotenství. Zuby si čistěte pravidelně dvakrát denně a to nejméně tři minuty. Správnou technikou čištění konzultujte se zubním lékařem či dentální hygienistkou. Nepoužívejte kartáček s příliš tvrdými vlákny. Při projevech krvácení můžete volit speciální zubní pasty s protizánětlivými účinky jako je například zubní pasta Parodontax.

K péči o mezizubní prostory používejte zubní nit či mezizubní kartáček, se kterým by vás měl naučit správně zacházet zubní lékař či dentální hygienistka.

Pro prevenci vzniku zubního kazu i k léčbě zánětu dásní Vám můžou výrazně pomoci výplachy roztokem chlorhexidinu, který se u nás prodává pod názvem Corsodyl.O Corsodylu se dovíte více na www.corsodyl.cz

Přejato z www.zuby.cz

autor: vega, vloženo: 31.7.2005 v 23:35, rubrika: Těhotenství

Článek vyšel na serveru MIMINET.CZ.
Adresa článku je: http://www.miminet.cz/clanek_tisk.php?id_rubriky=1&id_clanek=132