Bude to kluk nebo holka? Obligátní otázku si kladou nastávající maminky i tatínkové. Příroda sama zachovává mezi novorozenci určitou rovnováhu.
Bývá to 103 : 100 mezi mužským a ženským pohlavím. A co určuje pohlaví dítěte? Mužská spermie. Obsahuje 22 chromozomů a jeden X (ženský) nebo Y (mužský) pohlavní chromozom. Ženské vajíčko má stejný počet chromozomů, ale pouze pohlavní chromozomy X. Jestliže je vajíčko oplodněno spermií s Y chromozomem, bude to chlapec. Díky moderní diagnostické a vyšetřovací technice už většina maminek zná pohlaví svého dítěte předem. Nejsem přítelem těchto „ultrazvukových“ odhalení, protože se maminka zcela zbavuje onoho krásného momentu překvapení na porodním sále. Navíc je nepříjemné, a občas se to stane, že předpovězené pohlaví dítěte je opakem reality. Pak je to zklamání zbytečně velké. Jak říkala moje babička, vždyť je to jedno, co to bude, hlavně aby to bylo zdravé.
Rozdíly ve vývoji děvčátek a chlapců ve skutečnosti samozřejmě existují. Tím nejmarkantnějším rozdílem jsou jejich pohlavní orgány. A právě o nich dnes budeme hovořit. Pro maminku by totiž neměly ani genitálie zůstat tabu.
Když si své miminko poprvé začnete v klidu prohlížet, zjistíte, že má poněkud zvláštní proporce. Hlavička je poměrně velká, tvoří až jednu čtvrtinu délky těla. Ručičky mají prstíčky sevřené do pěstičky, nožky zkřížené a vlásky, které se vám tak líbí, vypadají během tří měsíců. Působením těhotenských hormonů může mít chlapec poměrně větší prsíčka a u holčiček se může po jeden až dva dny objevit nepatrný poševní výtok. To vše se za pár dnů srovná. A právě hormony jsou příčinou toho, proč má váš novorozenec velké pohlavní ústrojí.
Chlapci mají genitál, který se skládá z penisu, varlat, nadvarlat, chámovodů, semenných váčků a prostaty, uložen skoro celý mimo dutinu břišní. Vrozená vada v této oblasti je většinou zjištěna hned po porodu. Může jít například o chybné vyústění močové trubice. Normálně ústí na vrcholu penisu, ale v případě vady může vyúsťovat kdekoliv mezi penisem a konečníkem. Pokud však chlapeček normálně močí, pak se může následná operace ponechat na pozdější dobu. Dnešní plastická chirurgie je schopna takových rekonstrukcí, které pro život zajistí plnou funkčnost genitálu. U chlapců se rovněž zjišťuje, zda mají varlata sestouplá do Šourku. Jak uvádí doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina, 98 procent donošených novorozenců mužsk6ho pohlaví je v tomto směru v pořádku. U nezralých a nedonošených chlapců je tato porucha častější. Do jednoho roku po porodu se však u obou kategorií vyskytuje nesestup na jedné nebo obou stranách jen asi v 0,8 % případů. Výskyt poruch sestupu pak dále klesá a ve školním věku už nepřesahuje 0,2 %. Často se setkáváme u chlapců s migrujícími varlaty. V těchto případech lze varle pohodlně stáhnout do skrotálního vaku a jen občas zůstává nahoře ve východu z tříselného kanálu. Odborně tomu říkáme retraktilní varlata a není třeba je považovat za patologický stav. Naproti tornu zadržení jednoho či obou varlat v břišní dutině vyžaduje léčebnou péči. Nasazuje se hormonální terapie a je-li neúčinná dochází k chirurgickému zákroku, který by měl proběhnout do šesti let věku dítěte.
Poměrně vysoký je u chlapců výskyt fimózy. Fimóza je stav, při kterém je ústí předkožky buď zcela nebo částečně uzavřeno a nelze ji stáhnout dolů přes Žalud. Neúplnou fimózu má až čtvrtina chlapců, což by nemělo uniknout pozornosti rodičů. Nikdy však předkožku nestahujte, pokud je fiXovaná. Fimóza s sebou přináší problém, protože neumožňuje dostatečnou hygienu předkožkového vaku a hromadí se v něm bělavá hmota (smegma), která může dráždit a vést k zánětům. Na fimózu proto upozorněte svého dětského lékaře, ten vám po kontrole chlapečkova penisu nejlépe vysvětlí další postup. Trvalá fimóza se odstraní chirurgicky.
Některé etnické skupiny provádějí chlapcům obřízku — odstranění předkožky. Odborníci na toto téma diskutují, zda je mezi obřezanými a neobřezanými muži rozdíl. Někteří tvrdí, že Žalud neobřezaného muže je citlivější, jiní vidí větší Čistotu u obřezaných mužů. Názory se různí. Předkožka se pravděpodobně vytvořila ‚u chlapců v dávných dobách, kdy se člověk pohyboval v drsné přírodě bez oděvu, jako ochran
citlivého žaludu.Toto nebezpečí už v moderním světě pominulo.
Děvčátka mají stejné pohlavní orgány jako jejich maminky. Oproti chlapečkům však mají většinu orgánů umístěných uvnitř dutiny břišní. Proto se vrozená vada může zjistit třeba až v období puberty. Ženské pohlavní orgány se skládají z vaječníků, vejcovodů, dělohy, pochvy a zevních rodidel. Zevní část Ženského pohlavního ústrojí zahrnuje velké a malé stydké pysky, klitoris, ústí pochvy a močové trubice. I novorozené děvčátko může mít problémy s rodidly jako dospělá žena. Může je mít zarudlá a oteklá, může se objevit výtok. Jestliže jsou rodidla po- třísněna bělavým povlakem, je dobré, aby dětská gynekoložka odebrala stěr. Některé maminky se obávají, Že by se při tom mohla poškodit panenská blána. Připomeňme si, že hymen má otvor a že se nemůže nic stát. Zevní orgány děvčátek utíráme a omýváme zásadně zepředu dozadu, směrem ke konečníku. Stále myslíme na to, aby se do otvoru u hymenu nezanesly nečistoty například ze stolice. Při koupání se nebojme rozevřít velké stydké pysky, zůstávají tam nečistoty z potu, močové soli a smegma, které vypadá na první pohled jako bělavé hrudky. Nedoporučuje se omývat rodidla heřmánkem, tím se kůže vysušuje a může způsobit alergickou reakci. Nikdy také nenechávejte holčičku na pískovišti bez plenek. Pochva se v dětském věku neumí bránit a zrnka písku zanesená do rodidel by mohla způsobit zánět či výtok. Je zde i riziko přenosu roupa dětského nebo Škrkavek. I u malých dětí narůstá výskyt mykotických infekcí. Proto věnujte čistotě genitálií velkou péči. Nepřipusťte v této oblasti žádná tabu.
Hygienické návyky, které svému miminku od prvního dne vštěpujete, jsou základem pro jeho další tělesný vývoj i dobré zdraví. Dítě musí vědět, že si myjeme nejen ruce, vlasy a zoubky, ale i své pohlavní orgány a zadeček. Je docela jedno, zda tím děťátkem je holčička nebo chlapeček.
Článek vyšel na serveru MIMINET.CZ.
Adresa článku je: http://www.miminet.cz/clanek_tisk.php?id_rubriky=4&id_clanek=147