Jména A - D

Seznam jmen od Adély po Drahoslavu

Adéla - svátek slaví 2.září
V občanském kalendáři dnes slaví svůj svátek Adéla nebo také Adléta, jak ji nazývali staří Čechové. Toto jméno je germánského původu a vzniklo zkrácením z Adelheid, což znamená "bytost ušlechtilá, vznešených způsobů a mravů". V době, kdy čeští vlastenci vymýšleli různé české protějšky k německým slovům, přeložili toto jméno velice pěkně jako Šlechtislavu. Překlad se neujal, ale Adéla a dříve i Adléta zůstala jménem velice oblíbeným.

Adriana - svátek slaví 26. června
Svátek mají Adriana, Jan a Pavel, Vigil (Tridentský).
V občanském kalendáři má dnes svátek Adriana. Jedná se o ženský protějšek jména Adrián, které pochází od římského Hadrián. Lidé nosící toto jméno tak byli nazýváni podle města (H)Adria (asi 120 km jihovýchodně od Ancony), nebo podle Adrie, která leží na severu Itálie u Benátek a dala jméno Adriatickému moři. Dnes je toto jméno celosvětově velice oblíbené a nejinak je tomu i u nás. Je dobrou rádkyní při řešení problémů, žije pestrý život.

Agáta - svátek slaví 14. října
Svátek mají Agáta, Kalist/Kallixt (I.) a Krasoslav.
V občanském kalendáři dnes nalézáme Agátu. Dříve měla svátek 5. února a u nás jí říkali Háta. Agáta má řecký původ. Slovo agathé znamená "dobrá a laskavá" a někdy se za její českou podobu považuje Dobroslava.Patronkou tohoto jména je mučednice sv. Agáta, která byla uctívána v Catanii na Sicílii již od raných dob křesťanství. O jejím životě toho však mnoho nevíme. Žila snad ve 3. století a legendy o ní vypravují mnoho příběhů. Byla to prý velice krásná dívka ze vznešené rodiny, tak krásná, že si jeden starý senátor umínil, že ji musí dostat. Když jej však Agáta rázně odmítla, chlípník se rozzuřil a udal ji jako křesťanku. Vojáci s ní nakládali velice špatně. Nejprve ji vrhli do nevěstince, ale dívku nezlomili. Proto nastoupil kat a krutě jí mučil, až nakonec na následky těžkých zranění zemřela. Mučitelé se k ní chovali opravdu neuvěřitelně, dokonce jí odřezali prsy. Proto bývá Agáta znázorňována, jak nese na míse svá ňadra. Obrazy však nebyly příliš zdařilé, a tak se někteří lidé domnívali, že jsou to zvony nebo bochníky chleba. Díky tomu je Agáta patronkou zvonařů a na její svátek bylo zvykem žehnat chléb.

Albína - svátek slaví 16. prosince
Svátek mají Albína, Adelaida, Adéla a Běla.
V našem kalendáři má dnes svátek Albína. Toto jméno je latinského původu, znamená "bílá", a mohli bychom tedy snad říci, že se jedná o obdobu naší Běly. Ta má ale svátek 21. ledna.V církevním kalendáři si dnes připomeneme Adelaidu nebo také Adélu. Základem obou jmen je německé jméno Adelheid, tj. "bytost ušlechtilá a vznešených způsobů".

Alena - svátek slaví 13. srpna
Svátek mají Alena, Poncián, Hippolyt, Jan (Berchmans), Kasián (Cassius, Cassian).
V občanském kalendáři má dnes svátek Alena. Jedni badatelé se domnívají, že jde o zkrácené jméno Magdalena, druzí naopak tvrdí, že je jednou z obměn jména Helena. Aby to nebylo tak jednoduché, domnívají se další, že Alena je ženským protějškem mužského jména Alan, což bylo jméno keltské a znamenalo snad "svornost".
Má dobré srdce a miluje zábavu, je ráda, když jsou kolem ní lidé šťastní.

Alexandra - svátek slaví 21.dubna
Svátek mají Alexandra, Anselm a Konrád (z Parzhamu).
V občanském kalendáři má dnes svůj svátek Alexandra. Toto jméno je řeckého původu a vychází z mužského jména Alexandros, což doslova znamená "obhájce mužů".Život dnešní oslavenkyně, manželky císaře Diocletiana, ovlivnil svatý Jiří, odsouzený roku 303 k smrti. Alexandra se za něho přimlouvala, snažila se ho dokonce osvobodit a zachránit. To ovšem císaře rozezlilo natolik, že ji dal uvěznit také. Podle některých podání prý zemřela v žaláři zcela zapomenuta. Bývá zobrazována na svatojiřských obrazech jako klečící dívka. Diocletianus dal popravit i její věrné dvořany Apolla, Isacia a Kondrata, kteří mají společně s Alexandrou dnešního dne svátek již od nejstarších dob.

Alice - svátek slaví 15. ledna
Svátek mají Alice, Pavel (Thébský) a Maurus.
Podle občanského kalendáře má dnes svátek Alice. Původ tohoto jména je nejasný. Část odborníků se domnívá, že Alice je v anglosaských zemích jedním z řady domáckých tvarů jména Alžběta (Elizabeth). Jiní tvrdí, že jde o odvozeninu ze starofrancouzského jména Aaliz. U dalších vědců se dozvíme, že jde o zkratku staroněmeckého Adalheit či Adelaida s významem "ušlechtilá bytost" nebo "vznešená postava". Což se k tomuto jménu znamenitě hodí.

Alžběta - svátek slaví 19. listopadu
Svátek mají Alžběta, Eliška, Elsa, Mechtilda a Matylda.
Dnes má v občanském kalendáři svátek Alžběta, v církevním jej měla již 17. listopadu. Tehdy však šlo o Alžbětu Uherskou, zatímco dnešní má přívlastek Durynská. Jméno Alžběta - ale také Eliška či Elsa - je hebrejského původu. Původně znělo Elíšebáh a znamená "Bůh je má přísaha", případně, že "nositelka tohoto jména je zaslíbena Bohu".

Amálie - svátek slaví 10. července
Svátek mají Libuše a Amálie.
Dnes má v občanském kalendáři svátek Libuše/Amálie, v církevním pro změnu Amálie/Libuše. Někteří naši jazykovědci se domnívají, že obě jména jsou totožná a znamenají, že jejich nositelka je "milá bytost". U nás každý dobře ví, že jméno Libuše nesla bájná kněžna, a tak je zřejmé, že má slovanský původ. Vychází ze základu ljub, tedy "milý". Stejně tak i Amálie má za svůj základ slovo amare, "milovat". Dá se tedy říci, že Libušky, Líby a Liby i Amálie, Amálky i Amélie jsou ženy nanejvýš milé a příjemné. Aby vše nebylo tak jednoduché, lze Amálii přeložit i jako "pracovitá", to v případě, že bychom připustili, že původ jména je germánský. Nejlépe asi uděláme, když zohledníme obě varianty a řekneme, že jak Libušky, tak i Amálky jsou děvčata milá a pracovitá.

Anastázie- svátek slaví 15. dubna
Svátek mají Anastázie, Huna.Dnešního dne se zcela výjimečně shoduje náš občanský a církevní kalendář na tom, že má svátek Anastázie. Jinak je tomu však v kalendáři světovém, protože zde se tento svátek slaví až 25. prosince. Toto jméno je ve světě poměrně oblíbeno a má mnoho národních forem. V Anglii a Francii zní Anastasie, v ruštině Anastasija a domácky pak Nastasja či Nasťa a Nastěnka, forma u nás velmi zpopularizovaná nesmrtelným filmem Mrazík. Toto jméno znamená "vzkříšení" a pochází od řeckého slova anástasis.

Andrea - svátek slaví 26. září
Svátek mají Andrea, Ondřejka, Kosma a Damián.Půvabné jméno Andrea, které dnes nacházíme v občanském kalendáři, je řeckého původu a k nám se dostalo prostřednictvím italštiny a francouzštiny. Jak je patrné z české podoby tohoto jména (Ondřejka), má stejné základy jako Ondřej. Platí-li tedy o něm, že je to muž "odvážný a statečný", můžeme to směle prohlásit i o Andreách.
V církevním kalendáři je dnes slavný svátek Kosmy a Damiána. Jméno Kosma nebo také Kosmas je zřejmě řeckého původu a badatelé je překládají jako "svět, řád, věčnost" nebo "ozdoba či pochvala". U nás je asi nejvíce proslavil kronikář Kosmas. Jméno Damián nebo Damian pochází také z Řecka. Základem je snad slovo Damianos nebo jméno etruské bohyně plodnosti a úrod, které říkali Damia. Jméno se překládá jako "krotitel a pokořitel".

Aneta - svátek slaví 17. května
Svátek mají Aneta, Paschal/Paskal (Baylon).
V občanském kalendáři dnes najdeme Anetu, což je ve skutečnosti pouze francouzská zdrobnělina hebrejského jména Anna, jež znamená "milostná" či "milostiplná".
V církevním kalendáři dnes najdeme Paschala či Paskala. Jde o jméno latinského původu s patrnými hebrejskými stopami (latinské paschalis má kořeny v hebrejském pesach). Podle toho by měl být Paskal "ten, kdo se narodí o Velikonocích".

Anežka - svátek slaví 2. března
Svátek mají Anežka a Ceadda.
Jméno Anežka pochází z řečtiny. Slovo hagné znamená "čistá" nebo "neposkvrněná" a z tohoto tvaru vzniklo latinské jméno Agnes. Stejného základu je i řecké slovo hagios, což znamená "svatý". Toto jméno nosilo mnoho světic, ale dnešní den patří klarisce Anežce České, která odešla na věčnost 2. března roku 1282. Po její kanonizaci roku 1989 byl svátek v českém církevním kalendáři nově přeřazen na 13. listopadu.

Anna - svátek slaví 26. července
Svátek mají Anna, Jáchym.
V občanském kalendáři má dnes svátek Anna a v církevním Anna a Jáchym. Jsou připomínáni spolu, neboť celý život spolu prožili. Byli to totiž rodiče P. Marie. Druhý vatikánský koncil stanovil památku Jáchyma a Anny na společný den 26. července, do té doby se oba slavili po celém světě v různé dny. Obě jména jsou hebrejského původu, Anna znamená "milostiplná" či "milá", Jáchym prý "bude Bohem vyvýšen".

Apolena -svátek slaví 9. února
Svátek mají Apolena, Apollonie a Anna Kateřina (Emmerichová).V občanském kalendáři má dnes svátek Apolena a v církevním Apollonie. Jedná se však o jedno jméno, které má základ v řeckém Apollonios. Znamenalo to, že "dívka tohoto jména byla zasvěcena bohu Apollonovi". Jeho prostřednictvím pak byla "světlodárná". Českým ekvivalentem jména je Světla, Světluše i Světlana.
Jeho patronkou je Apollonie narozená někdy ve 2. století v Alexandrii.

Barbora - svátek slaví 4. prosince
Svátek mají Barbora, Jan (Damašský) .
V občanském i církevním kalendáři má dnes svátek Barbora, ale také Bára, Baruška, Barka, Barča, Barborka a Barbara. Původní význam tohoto jména Barborky asi nepotěší. Znamená, že ženě nosící toto jméno není nic "recht" a pořád jenom "brblá a breptá". Jinak je základem řecké slovo barbaros, což se překládá jako "cizinec" nebo "barbar". Řekové totiž cizincům nerozuměli a zdálo se jim, že ostatní jazyky neznějí pěkně a jsou breptavé a neznělé. Takže jsme se dostali opět k brblání.
Ať už je původ jména jakýkoliv, jisté je, že Barbora je stále více oblíbena. A to je dobře, protože je to jméno velmi pěkné. Málokterá světice má také tolik patronátů jako Barbora. Jen posuďte. Za svou si ji vzali horníci, sedláci, architekti, přidavači, pokrývači i zedníci, slévači zvonů, kováři, kameníci, tesaři, hrobníci, kloboučníci, kuchaři, řezníci, ale i děvčata, dělostřelci a zajatci. Vedle toho ochraňuje Barborka věže a pomáhá v nouzi. Spolu s Markétou a Kateřinou patří ke třem nejslavnějším pannám mučednicím.

Blanka - svátek slaví 2. prosince
Svátek mají Blanka, Bianka, Bibiana, Viviana.Blanka, která má dnes svátek v občanském kalendáři, měla ve světovém svůj den již včera (1. prosince). Toto jméno je španělské, jeho původ je germánský a znamená "bílá" či "běloskvoucí". Jeho variantou je Bianka a obdobný význam mají též Albína nebo Běla.
Patronkou tohoto jména není nikdo menší než královna.

Božena - svátek slaví 11. února
Svátek mají Božena, Marie (Lurdská) a Eva.
V občanském kalendáři má dnes svátek Božena. Jméno Božena má původ zcela jasný. Základem je slovo Bůh a u nás velmi častá přípona ženských jmen -ena. Božena je tedy "Bohem obdařená".
Naše nejznámější Božena byla navíc obdařena i krásou. Kronikář Kosmas o ní napsal, že byla "bělejší než labuť a krásnější než safír". Vypráví se, že kníže Oldřich (vládl v letech 1012-34) bloudil jednou se svou družinou lesem u Peruce, když tu náhle spatřil, jak nějaká vnadná žena pere v potoce prádlo. Ani na okamžik nezaváhal, vyhnal svou německou manželku a vzal si k sobě českou Boženu. Božena byla sice již jednou vdaná, ale u Přemyslovců se to až tak přísně nebralo. Oba milenci přivedli na svět "českého Achilla" Břetislava a rod Přemyslovský byl na několik století zachráněn.

Dagmar - svátek slaví 20. prosince
Svátek mají Dagmar, Dominik.
V občanském kalendáři má dnes svátek Dagmar. Toto jméno má záhadný původ. Je možná odrazem slovanského jména Drahomíra, jež znělo Dragomira a v germánském prostředí se změnilo v Dargmer. Protože toto jméno dostala v Dánsku dcera krále Přemysla I. Otakara Markéta, která se tam vdala a byla velmi oblíbena, je docela možné, že si Dánové její jméno přizpůsobili tak, aby znělo "denice" či spíše "Jitřenka" čili Dagmar. Možné však je, že právě díky vlastnostem a oblibě české princezny se jí dostalo bez nějakých změn rovnou jména tohoto.

Daniela - svátek slaví 9. září
Svátek mají Daniela, Petr (Claver) a Gorgon.
Jméno Daniela, které dnes nacházíme v občanském kalendáři, má hebrejský původ a znamená "Bůh je můj soudce". Je ženským protějškem Daniela.
Toto jméno nosil největší starozákonní prorok, který se narodil roku 610 před Kristem. Působil v době, kdy lid izraelský žil v babylonském zajetí. Byl to velmi vzdělaný člověk a ovládal umění vykládání snů a věštby. Jednoho dne si jej proto povolal babylonský král Nabukadnezar, kterému se zdálo, že ve snu viděl, jak se nad ním tyčí obrovská socha. Měla zlatou hlavu, hruď ze stříbra, břicho a boky z bronzu a nohy ze železa a z hlíny. Náhle přilétl kámen a úderem do nohou celou sochu proměnil v prach. Vítr jej rozvál a kámen se přeměnil v horu, která pokryla celou zem. Daniel sen vysvětlil takto: "Králi, zlatá hlava sochy, to jsi ty sám. Její části ze stříbra, bronzu, železa a hlíny jsou království, která povstanou po tvém království. Některá budou silná, jiná slabá. Žádné však nebude trvat navěky. Kámen pak je království Boží, které je větší než kterékoliv pozemské a nikdy nepodlehne zkáze."

Darina - svátek slaví 22. září
Svátek mají Darina, Mořic a druhové, Emeram.
V občanském kalendáři má dnes svátek Darina. Toto jihoslovanské jméno se vykládá buď jako "dáreček" či "dar", nebo v jiném případě, je-li základem jméno Darie, znamená, že "nositelka tohoto jména je držitelkou dobra".
Církevní kalendář dnes připomíná Mořice. Toto jméno latinského původu má dnes mnoho různých podob. Jednak zní, jak je uvedeno, jindy je můžeme nalézt v podobě Moric nebo také Moris. Jméno znamená, že "jeho majitel pocházel z Mauretánie". Byl tedy Maurem nebo také mouřenínem. V hebrejštině však existuje ještě jedno vysvětlení. Zde je základem slovo móri čili "můj učitel".

Denisa - svátek slaví 11. září
Svátek mají Denisa/Diviška, Emil, Anna (Zelíková) a Josef (Müller).
V občanském kalendáři dnes nacházíme francouzské jméno Denisa. Jeho počátky sahají až do starého Řecka, kde znali Dionýsa, slavného boha vína. Denisa má tedy mnoho společného s vínem. Lze ji přeložit i jako "božské dítě". Čeština si Denisu poněkud upravila, čímž vzniklo rozkošné jméno Diviška.
V církevním kalendáři má dnes svátek Emil. Toto dnes velmi rozšířené a světově oblíbené jméno nosil slavný římský rod Aemiliů. Základem je latinské přídavné jméno Aemilianus, jehož význam bychom přeložili jako "soutěžící" nebo "soupeřící". Emil si tedy rád hraje a není lehké jej hned tak porazit.

Diana - svátek slaví 4. ledna
Svátek mají Diana, Angela/Anděla a Alžběta (Bayley Setonová).
V občanském kalendáři má dnes svátek Diana. Diana je jménem u nás málo užívaným, ale ve světě dosahuje velké obliby. Je to jméno latinské. Římané uctívali Dianu jako panenskou bohyni světla, přírody, měsíce, lesů a lovu. Jméno vzniklo ze slova dium, což znamená "jasné nebe".
Diana byla původně staroitalskou panenskou bohyní světla a života. Brzy však dochází ke ztotožnění s řeckou Artemidou a Diana je prohlášena za sestru Apollónovu. Na její původní význam se časem zapomíná a bohyně přejímá rysy své řecké předchůdkyně. Proto je Diana také bohyní jemného měsíčního světla a udatnou lovkyní, která bloudí po nocích a honí divou zvěř. Věřilo se také, že je ochránkyní nočních kouzel. Vergilius pravil, že Diana má tři tváře. Snad tím chtěl naznačit její moc na nebi (luna), na zemi (lovkyně) a v podsvětí (kouzelnictví). Kult Diany přinesli do Říma Latinové. Na Aventinu stála její stará svatyně, kterou nechal údajně postavit král Servius Tullius.
V církevním kalendáři má dnes svůj svátek Anděla z Foligna. Jméno Angela či Anděla je jméno andělské, neboť latinské slovo angelus, z něhož pochází, znamená "anděl".

Dita - svátek slaví 27. března
Svátek mají Diana, Angela/Anděla a Alžběta (Bayley Setonová).
V občanském kalendáři má dnes svátek Diana. Diana je jménem u nás málo užívaným, ale ve světě dosahuje velké obliby. Je to jméno latinské. Římané uctívali Dianu jako panenskou bohyni světla, přírody, měsíce, lesů a lovu. Jméno vzniklo ze slova dium, což znamená "jasné nebe".
Diana byla původně staroitalskou panenskou bohyní světla a života. Brzy však dochází ke ztotožnění s řeckou Artemidou a Diana je prohlášena za sestru Apollónovu. Na její původní význam se časem zapomíná a bohyně přejímá rysy své řecké předchůdkyně. Proto je Diana také bohyní jemného měsíčního světla a udatnou lovkyní, která bloudí po nocích a honí divou zvěř. Věřilo se také, že je ochránkyní nočních kouzel. Vergilius pravil, že Diana má tři tváře. Snad tím chtěl naznačit její moc na nebi (luna), na zemi (lovkyně) a v podsvětí (kouzelnictví). Kult Diany přinesli do Říma Latinové. Na Aventinu stála její stará svatyně, kterou nechal údajně postavit král Servius Tullius.
V církevním kalendáři má dnes svůj svátek Anděla z Foligna. Jméno Angela či Anděla je jméno andělské, neboť latinské slovo angelus, z něhož pochází, znamená "anděl".

Dominika - svátek slaví 4. srpna
Svátek mají Dominik, Dominika a Jan (Maria Vianney).
V občanském kalendáři má dnes svůj svátek Dominik a Dominika. Ve všech odborných publikacích se píše o tom, že toto jméno je u nás již dnes méně běžné. Avšak směrem na západ je tomu spíše naopak; lze navíc očekávat, že v generaci dětí narozených v době největší slávy populárního hokejového brankáře Dominika Haška dojde k určité jeho renesanci. Základem jména je přídavné jméno k latinskému slovu dominus čili "pán". Dominik je tedy "pánův". Z ženského tvaru dominica, což je vlastně dies dominica - "den Páně", vzniklo i románské označení pro neděli.
Patronem tohoto jména je svatý Dominik, zakladatel řádu dominikánů.

Drahoslava - svátek slaví 9. července
Svátek mají Drahoslava, Veronika (Giulianiová) a Vavřinec.
Dnes má v občanském kalendáři svátek Drahoslava. Jak již znění jména napovídá, každá jeho nositelka je "drahá" a "slavná". Jak drahá a jak slavná, to už musí posoudit manželé a přátelé všech Drahoslav, Drahun a Drahušek.
V církevním kalendáři si dnes připomínáme Veroniku. Základem tohoto jména je makedonská Beréniké s pozdější výslovností Vere-, která je odvozena od řecké Feríké, "nositelky vítězství". Jiné výklady a verze byly již zcela věrohodně vyvráceny.

 

autor: vega, vloženo: 11.8.2005 v 20:08, rubrika: Miminko

Článek vyšel na serveru MIMINET.CZ.
Adresa článku je: http://www.miminet.cz/clanek_tisk.php?id_rubriky=3&id_clanek=148