Seznam jmen od Magdalény po Romanu
Magdaléna - svátek slaví 22. července
Svátek mají Magdaléna/Magdalena, Marie Magdalena.
Dnešního dne je ve všech kalendářích připomínána Magdalena nebo také Marie Magdalena. Jméno je rozšířeno po celém světě. U nás se dříve vyslovovalo i Majdalena, z tohoto tvaru vznikla moravská Majolenka, což je hezká a zdravá dívenka, děvče jako lusk. Dříve bychom mohli slyšet také krásnou podobu Maří Magdalena, hojně rozšířena je i domácká forma Magda. Z Magdaleny patrně vznikly i Lenka a Alena. Magdalena je vlastně latinské přídavné jméno a znamená "magdalská", tedy "ta, která pochází z Magdaly" (město na břehu Genezaretského jezera). Jako slovo obecné znamená magdala aramejsky "věž".
Mahulena - svátek slaví 17. listopadu
Svátek mají Mahulena, Alžběta (Uherská) a Řehoř.
Jméno Mahulena, které dnes najdeme v občanském kalendáři, je českého původu a snad vzniklo uměle. Nejznámější nositelka tohoto jména byla bezpochyby ta, kterou známe ze Zeyerova dramatu Radúz a Mahulena.
V církevním kalendáři dnes nacházíme Alžbětu. Alžbět je v kalendáři velice mnoho, dnes si připomínáme Alžbětu Uherskou, která má v římském kalendáři svátek 31. října. 19. listopadu ještě vzpomeneme Alžběty Durynské.
Marcela - svátek slaví 20. dubna
Svátek mají Marcela a Hugo.
V občanském kalendáři dnes slaví svůj svátek Marcela. Je ženským protějškem jména Marcel (16. ledna). Obě jména jsou římského původu, patří starému rodu Marcellů. Jedná se vlastně o zdrobnělinu jména Marcus, odvozeného od boha války Marse. Základem slova pak je prastaré řecké marnamai - "bojuji".
První Marcela, o níž se dnes zmíníme, žila v Kristově době. Přátelila se s Lazarem, kterého Ježíš vzkřísil z mrtvých, a s jeho sestrami Marií a Martou. Přijala novou křesťanskou víru a rozhodla se, že ji bude šířit. Přeplavila se lodí do Galie, kde prováděla misionářskou službu u barbarů.
Mariana - svátek slaví 8. září
Svátek má Mariana; Narození P. Marie.
Dnes si všechny kalendáře připomínají, že má svátek Marie, jen v našem občanském kalendáři nalézáme Marianu. Toto jméno je asi složeninou Marie a Anny a u nás byla vždy nejvíce oblíbena jeho domácká podoba Marjánka nebo Márinka. Jméno Marie má zřejmě prastarý původ až ve starověkém Egyptě a podle některých badatelů znamená "milovaná Bohem". Jiní vědci ji však překládají jako "hořká" či jako "moře hořkosti". Z aramejské podoby Marjam vychází pak další teorie, která toto jméno překládá jako "paní" nebo "kapka moře". Jinde bychom nalezli i jiné významy, jako například "krásná" či "odkazovatelka". Druhé jméno Anna je hebrejského původu a znamená "milostiplná", případně "líbezná a milá".
Marie - svátek slaví 12. září
Svátek mají Marie, Quido a Maximin (Trevírský).
Dnes má v občanském kalendáři svátek Marie, ačkoliv v celém světě měla tento týden svátek již 8. září. Tehdy jsme si také připomněli význam jména i příběh jeho nejznámější nositelky. Využijme tedy dnešní příležitosti a zastavme se na okamžik u jiného života Panny Marie. Nebude to příběh životní ani mýtický: půjde o život v umění.
Příběh P. Marie inspiroval prakticky všechny významné umělce všech staletí. Na mariánské motivy tak vznikla vynikající díla nebývalé hodnoty. V 15. století namaloval Albrecht Dürer překrásný obraz P. Maria s dítětem a v roce 1486 oltář v Drážďanech, kde ji zobrazil samotnou. Giovanni Bellini vytvořil vynikající dílo Madona se stromy (1847), které je dnes uloženo v benátské Accademii. Přírodních motivů použil také Lucas Granach starší a pro vratislavský dóm (Wrocław, Polsko) namaloval Madonu pod jedlemi. Samozřejmě, že stranou nezůstal ani slavný Leonardo da Vinci: jeho překrásná Madona ve skalní jeskyni, která vznikla kolem roku 1492, je dnes k vidění v pařížském Louvru. Vynikající jsou také přečetné madony, které byly rozesety po všech kostelech a kaplích celého světa a především v Evropě. Snad nejslavnější z nich je Černá Madona z Częstochowé, která patří k nejvíce uctívaným mariánským obrazům.
Marika - svátek slaví 31. ledna
Svátek mají Marika, Jan (Bosco/Bosko).
Marika, kterou dnes nacházíme v občanském kalendáři, je ryze maďarskou domáckou formou jména Marie a u nás není příliš rozšířena.
V českém církevním kalendáři je naproti tomu jméno Jan, které je dáváno chlapcům již po mnoho staletí. Dnešní Jan se celým jménem nazývá Jan Bosco. Giovanni (Jan) Bosco přišel na svět 16. srpna 1815 v Becchi poblíž Turína (Itálie). Jeho otec zemřel, když byly Janovi právě dva roky. Jeho matka ho vychovala ve velké chudobě. V roce 1841 přijal kněžské svěcení a od té doby se věnoval výlučně výchově nejzanedbanějších hochů ve městě Turíně. Byla to práce nelehká, snažil se kupříkladu založit útulek, ale první chovanci mu utekli i s vybavením. Nedal se odradit, zkoušel to znovu, získával příznivce a po polovině 19. století
Martina - svátek slaví 17. července
Svátek mají Martina, Česlav, Hyacint a Alexij.
V občanském kalendáři má dnes svátek Martina, ačkoliv v církevním tomu tak bylo již 30. ledna. Je ženským protějškem jména Martin, které má počátky ve starém Římě a je přídavným jménem ke jménu boha války Marta. Na Martiny bychom si tedy měli dávat pozor.
Melánie - svátek slaví 31. prosince
Svátek mají Silvestr/Sylvestr a Melánie/Melanie.
V občanském i církevním kalendáři má dnes svátek Silvestr či, jak se dříve psalo, Sylvestr. Jméno má své počátky v latinském slově silvestris, jež znamená "lesní".
Dnes si celý svět připomíná svátek papeže Silvestra I. Narodil se v Římě asi v polovině 3. století. Knězem se stal ještě před začátkem protikřesťanského teroru, který rozpoutal císař Diokletianus. Několik let žil v různých úkrytech. Papežem (římským biskupem) byl zvolen 31. ledna roku 314. Za jeho pontifikátu se uskutečnil první všeobecný koncil níkajský, který svolal v roce 325 císař Konstantin Veliký. Tohoto vladaře údajně pokřtil právě Silvestr I. Později se tato legenda ještě rozkošatila o tvrzení, že Silvestr císaře zázračně uzdravil, za což mu Konstantin věnoval celé město Řím.
Michaela - svátek slaví 19. října
Svátek mají Michaela, Izák (Jogues) a druhové.
V občanském kalendáři má dnes svátek Michaela. Toto jméno je ženskou obdobou jména Michael.
V kalendáři se vyskytuje pouze jedna Michaela, která žila v polovině 14. století v městě Pesaro (Itálie). Svět jí ležel u nohou. Byla mladá, krásná a bohatá, ale k všeobecnému údivu vstoupila do družiny Františka z Assisi. Vybrala si toto společenství lidí, kteří se rozhodli sloužit těm nejubožejším z ubohých. Pomáhala jim ze všech sil a rozdala chudým vše, co měla. Její příbuzní jí to sice nikdy nezapomněli, ale Michaelu to nijak neodradilo a dál se věnovala svému poslání. Zemřela v roce 1356.
Monika - svátek slaví 21. května
Svátek mají Monika, Ondřej a Rejčka.
V občanském kalendáři má dnes svůj svátek Monika. Toto jméno má skutečně nevšední původ - jedná se o prastaré fénické jméno s významem "bohyně".
Dnešní světice je patronkou křesťanských žen a matek, lidé se k ní modlí za záchranu dětských duší. Narodila se kolem roku 332 v Tagaste (Alžírsko) a vstoupila do manželství s Patriciem, s nímž měla tři děti. Nejstarší z nich byl pozdější světec Augustin, který jí dělal velké starosti. "Syn tolika slz se nemůže ztratit," řekl jednou milánský biskup Ambrož, když opět zoufale prosila Boha, aby napravil jejímu výstřednímu synovi život. Její prosby byly skutečně vyslyšeny, Augustin cestu k Bohu našel, a navíc se stal jedním z největších křesťanů všech dob. Avšak matka se toho již nedožila, zemřela roku 387 v Ostii (Itálie). Její ostatky odpočívají v Římě a také v klášteře Arrouaise v severní Francii. Augustin později ve svých překrásných Vyznáních vyjádřil své matce dík. Římský kalendář slaví Moniku 27. srpna.
Natálie - svátek slaví 21. prosince
Svátek mají Natálie, Petr (Kanisius/Canisius),Tomáš (apoštol).
V občanském kalendáři má dnes svátek Natálie nebo také Natalie. Toto jméno je latinského původu (natalis) a vykládá se jako "rodný den" čili "narozeniny" (dies natalis). Přeneseně má toto nádherné jméno ještě jeden význam. Tvrdí se, že Natálie je "dívka narozená v den zrození Krista", "dítě Vánoc". Snad i proto si jméno získalo celosvětovou oblibu.
Nataše - svátek slaví 18. května
Svátek mají Nataša, Jan (I.) a Venant (z Camerina).
Dnes má v občanském kalendáři svůj svátek Nataša. Toto jméno je ruskou domáckou formou Natálie. Původně dostávaly toto jméno dívky, které se narodily o Vánocích (Christi natalia). Základem je latinské slovo natalis, jež znamená "rodný". Později jméno zevšeobecnělo a bylo zcela lhostejno, kdy se děvče narodilo. Jméno je to velmi půvabné a k jeho oblibě bezesporu přispěl svou překrásnou písní i francouzský šansoniér, skladatel a herec Gilbert Bécaud.
Nela - svátek slaví 2. února
Svátek mají Nela, Alfred (Delp) a je svátek Uvedení Páně do chrámu, Hromnice.
V občanském kalendáři má dnes svátek Nela. Toto jméno má cizí původ a je vlastně zdrobnělinou jmen Kornélie, Petronela a jim podobných. Samotná Nela má však také plno rozkošných domácích podob. Od Nelinky přes Neličku až k Nelušce. Dá se tedy říci, že dnes se jedná o jméno zcela samostatné, které má v zahraničí obdoby ve tvarech Nella či Nelly, ale také Nelli.
Nikola - svátek slaví 20. listopadu
Svátek mají Nikola, Nicoleta, Felix (z Valois) a Edmund.
V občanském kalendáři mají dnes svátek Nikola, Nikolas, Nicol i Nicoleta. Všechna tato jména jsou přejata z francouzštiny, ale jejich původním domovem je Řecko. Jedná se vlastně o jednu z variant jména Mikoláš či Níkoláos, jak zní původní tvar. Překlad tohoto jména je "vítězný lid".
V církevním kalendáři má dnes svátek pan Šťastný, neboť tak zní překlad latinského jména Felix. V občanském kalendáři však měl své jmeniny již 1. listopadu.
Olga - svátek slaví 11. července
Svátek mají Olga, Helga, Benedikt, Pius.
V občanském kalendáři má dnes svátek Olga. Toto jméno je ženským protějškem jména Oleg. Je celosvětově velice oblíbené a má mnoho podob. Vedle Oliny, Oly i Olinky mezi ně patří i Helga. Základem tohoto původně severského jména je slovo heilig čili "svatý" a jméno se většinou vysvětluje jako "přinášející spásu".
Olívie - svátek slaví 2. října
Svátek mají Olivie, Oliver, sv. Andělé strážní a Galina/Halina.
V občanském kalendáři dnes nalézáme půvabné jméno Olivie, ale svátek může slavit i Oliver. Obě jména mají asi stejný základ v latinském slově oliva. Nositel tohoto jména je pak vykládán jako "pěstitel oliv".
Patronů tohoto jména je v kalendáři více. Připomeňme si nejprve zástupkyně žen. První Olivie byla mučednicí a žila ve 2. století v Brescii (Itálie). Svátek slavila již 5. března. Druhá Olivie byla také umučena, žila v 10. století v Itálii a zemřela v Tunisu. Tu si připomíná kalendář 10. června. Více o těchto nešťastnicích není známo.
Patricie - svátek slaví 2. července
Svátek mají Patricie, Ota, Proces a Martinian.
V občanském kalendáři slaví dnes svůj svátek Patricie, ačkoliv v církevním je tomu tak až 25. srpna. Jméno má své počátky ve starém Římě a je odvozeno od přídavného jména patricius. Kdo se takto jmenuje, je tedy vznešeného, ano, lze říci i šlechtického původu. Jméno nemá nic společného s naší Vlastou, jak je někdy mylně uváděno.
Podle tradičního podání prý byla Patricie, kterou si dnes připomínáme, příbuznou císaře Constanta II. a narodila se někdy v 7. století. Žila prý na panovnickém dvoře a přijala křesťanskou víru. Žila velmi zbožně, sloužila obětavě a poctivě všem, kteří potřebovali pomoc. Vypravila se lodí do Svaté země, ale její plavidlo muselo přistát v Neapoli, kde Patricie náhle zemřela. Pochovali ji v klášteře svatých Níkandra a Marciana. Místo jejího hrobu začalo být velice brzy uctíváno a po nějakém čase zde vyrostl klášter benediktinek sv. Patricie.
Pavla - svátek slaví 22. června
Svátek mají Pavla, Paulina, Jan (Fisher) a Tomáš (More).
V občanském kalendáři má dnes svůj svátek Pavla. Základem tohoto jména je latinské slovo paulus, "malý". Raději tedy neberme význam jména doslovně, zvláště říkáme-li tak ženě. Slavný římský básník Ovidius používal toto slovo ve svých milostných verších tak, že v nich pojmenování "maličká" vyznívá spíše mazlivě. Charakteristiky výšky opěvované ženy se přitom zdržel.
Pavla má v kalendáři svátek hned několikrát. Pavla Římská jej měla již 26. ledna, Pavla Frassinettiová 11. června a Pavlu Alžbětu Cerioliová si připomeneme až 24. prosince.
Pavlína - svátek slaví 31. srpna
Svátek mají Pavlína, Pavlín a Rajmund.
V občanském kalendáři má dnes svůj svátek Pavlína. Základem tohoto jména je latinské slovo paulus, což znamená "malý". Pavlína nebo také Pavla má v kalendáři svátek hned několikrát: Pavla Římská jej měla již 26. ledna, Pavla Frassinettiová 11. června a konečně Pavla Alžběta Cerioliová až 24. prosince.
Svůj svátek však také mohou slavit všichni Pavlínové, protože v kalendáři je dnes vzpomínka na Pavlína Trevírského, který se narodil kolem roku 300 v Akvitánii ve vznešené rodině. Ve svých 46 letech se stal nástupcem trevírského biskupa Maximina, od něhož předtím přijal i kněžské svěcení (Trier, Německo). Když císař Konstantin žádal na koncilu v Arles (Francie), aby byl alexandrijský patriarcha Atanáš odsouzen, byl Pavlín jako jediný z biskupů proti tomu. To se mu stalo osudným, neboť musel odejít do vyhnanství až do Frýgie (dnes západní Turecko), kde 31. srpna roku 358 zcela vysílen zemřel. Dnes jsou jeho ostatky uloženy v kostele sv. Pavlína v Trevíru. V rakvi z cedrového dřeva je tam prý přenesl biskup Felix koncem 4. století a pochoval je v kryptě původního kostela. Později byla drahocenná rakev přenesena i s tělem do sarkofágu, který je dodnes k vidění.
Petra - svátek slaví 17. srpna
Svátek mají Petra, Petronila, Myrón a Liberát (Weis).
V občanském kalendáři má dnes svátek Petra, ženský protějšek Petra. Starší formou tohoto jména je Petronila, jež je také jedním z patronů dnešního dne. My jsme si o ní pověděli více již 31. května.
V církevním kalendáři má dnes svátek Myrón. Údajně byl popraven pro svou křesťanskou víru za panování císaře Decia mezi lety 249-51. Toto řecké jméno však nosil také jeden z nejlepších sochařů všech dob, který tvořil svá vynikající díla v 1. polovině 5. století před Kristem. Pocházel z Eleuther (v Attice), působil však v Athénách. Tvořil především sochy bohů, atletů a zvířat. Jeho zásluhou přešlo doposud strnulé a archaické řecké sochařství k vyjádření tělesného pohybu. Myrón byl dokonalým znalcem přírody a anatomie lidského těla, což mu v jeho dílech pomáhalo dosáhnout přirozené pravdivosti. Dokázal vystihnout vrcholící bleskový moment prováděného pohybu, čehož názorným příkladem je jeho Diskobolos, představující atleta v okamžiku těsně před hodem. Ze zvířecích soch z jeho dílny prý byla nejdokonalejší socha krávy. Ten, kdo ji spatřil, měl prý dojem, že každou chvíli zabučí.
Radka - svátek slaví 14. září
Svátek mají Radka, Albert; Povýšení sv. Kříže.
V občanském kalendáři bychom dnes nalezli Radku. Zřejmě jde o osamostatněnou podobu jmen Radoslava a Radmila a jazykovědci se domnívají, že jméno lze vysvětlit jako "radostná" nebo "radující se".
V církevním kalendáři je dnes památka Povýšení svatého Kříže. Jedná se o kříž, na kterém byl ukřižován Kristus. Podle legendy jej prý na hoře Kalvárii nalezla sv. Helena, matka císaře Konstantina Velikého. Protože však na Kalvárii stály kříže tři, vzal je jeruzalémský biskup Makarius mezi nemocné, očekávaje znamení shůry. Jedna žena se dotkla kříže pravého a zázračně se uzdravila. Faktem je, že mnohé věrohodné zprávy ze
Rebeka - svátek slaví 9. března
Svátek mají Františka a Rebeka.
Františka je ženským protějškem jména František, které původně ani nebylo poctivým jménem, ale přezdívkou. V dětství tak totiž říkali italskému chlapci Janu Bernardonemu, který se až zázračně lehce naučil francouzsky a vyřizoval v tomto jazyce svému otci veškerou obchodní korespondenci. Francesco čili Francouzek nebyl nikdo jiný než pozdější světec František z Assisi. Jeho jméno si pak dávali všichni, kdo jej obdivovali a chtěli následovat jeho příkladu, ženy nevyjímaje. Ve světě se nadále těší velké oblibě jména Fanny, Francine, Frances i Francisca. František u nás dříve bývalo více než nyní a bylo to jméno velmi populární. Svědčí o tom i skutečnost, že je uvádí ve stejný den občanský i církevní kalendář, což je v našem prostředí dost ojedinělé.
Renáta - svátek slaví 7. září
Svátek mají Regina/Regína a Melichar (Grodecký).
Dnes má v našem občanském kalendáři svátek Regina nebo také Regína. Toto světově rozšířené jméno je latinského původu a neznamená nic menšího než "královna".
Patronkou dnešního dne je mučednice Regina, která se narodila někdy ve 3. století v Alise-Ste-Reine (Francie). O jejím životě toho víme pramálo, dochovaly se pouze legendy. Podle nich byla věrnou a neohroženou křesťankou a za svou víru položila i život. V jejím rodišti jí prý setnul hlavu kat. Jedna pověst dokonce tvrdí, že byla zavražděna, usmrtit ji prý nechal její vlastní otec. Mělo se tak stát kolem roku 300.
Rita - svátek slaví 13. července
Svátek mají Markéta, Jindřich.
V občanském kalendáři má dnes svátek Markéta. Základem tohoto jména je latinské slovo margarita, jež znamená "perla". Kořeny jsou však ještě starší a sahají až ke staroindickému označení tohoto krásného daru moře, k mandžarí. Markéta nebo také Markyta je velice rozšířena po celém světě. V Německu, Holandsku a Švédsku jí říkají Margarete nebo Margareta, v Dánsku Margrethe, ve Francii Marguerite, v Anglii Margaret a Margery, v Itálii Margherita a v Polsku Małgorzata.
Romana - svátek slaví 18. listopadu
Svátek má Romana; svátek Posvěcení římských bazilik sv. Petra a Pavla.
V občanském kalendáři dnes nacházíme hezké a velice oblíbené jméno Romana. V církevním kalendáři má však svátek 23. února. Toto jméno má, jak jinak, svůj původ v latině. Znamená "Římanka" a je ženským protějškem Romana.
Článek vyšel na serveru MIMINET.CZ.
Adresa článku je: http://www.miminet.cz/clanek_tisk.php?id_rubriky=3&id_clanek=150