Jména E - L

Seznam jmen od Eduarda po Lukáše

Eduard – svátek má 18. března
Svátek mají Eduard Mučedník a Cyril Jeruzalémský.
V občanském kalendáři dnes slaví svůj svátek Eduard Mučedník. Jméno Eduard/Edvard vzniklo z anglosaského Éadweart, což označovalo člověka, jenž "stojí na stráži a hlídá štěstí" neboli, jak se lidově říká, "drží štěstí na vartě".

 

Emanuel – svátek má 23. března
Svátek mají Emanuel, Manuela, Castullus (Kastullus, Haštal),
Braulio a Ludger.
Dnešní den má hned několik patronů. V občanském kalendáři slaví Emanuel. Jméno je hebrejského původu a prvotní podoba zněla Immánú él, což doslova znamenalo "Bůh s námi". Emanuel byl mučedníkem v Sýrii kolem roku 300. Jméno dnes není příliš rozšířeno, i když působí velmi zajímavě a dá se říci i vznešeně. Ženskou obdobou je Emanuela, v nové době častěji užívaná ve formě Manuela, která je na dnešní den zařazena jako samostatné jméno.

 

Emil – svátek má 22. května
Svátek mají Emil, Julie a Rita (z Cascie).
Dnes má v občanském kalendáři svátek Emil. Toto dnes velmi rozšířené a světově oblíbené jméno nosil slavný římský rod Aemiliů. Základem je latinské přídavné jméno aemilianus, jehož význam bychom mohli přeložit jako "soutěžící" nebo "soupeřící". Emil si tedy rád hraje a není lehké hned tak jej porazit. Církevní kalendář slaví tento svátek až 28. května.

 

Erik – svátek má 26. října
Svátek mají Erik, Rustik, Evaristus a Demetrius/Dimitrij.
V občanském kalendáři má dnes svátek Erik. Toto jméno je skandinávského původu a existuje ještě jeho podoba Erich. Nejstarší tvar zněl Eyrekr a znamenal "všemocný, ctihodný a vážený vládce". Erika i Ericha bychom nalezli asi po celé naší planetě, tak velmi je oblíben.

 

Evžen – svátek má 10. listopadu
Svátek mají Evžen/Eugen a Lev (Veliký).
Podle občanského kalendáře má dnes svátek Evžen nebo Eugen. Toto jméno je řeckého původu a znamená "blahorodý a urozený".

 

Felix – svátek má 1. listopadu
Svátek má Felix; svátek Všech svatých.
Dnes najdeme v občanském kalendáři Felixe čili "šťastlivce". Toto jméno se vyskytuje v kalendáři opravdu mnohokrát. K dnešnímu dni má asi nejblíže Felix z Thibiuky, biskup a mučedník, který zemřel v Kartágu dne 15. července 303 a v církevním kalendáři má svátek 24. října.

 

Filip – svátek má 26. května
Svátek mají Filip (Neri) a Marie Anna.
Dnes se shodují oba kalendáře, církevní i občanský, že má svátek Filip. Jedná se o řecké jméno s významem "milovník koní".

 

František – svátek má 4. října
Svátek má František (z Assisi).
Dnes má ve většině kalendářů svátek František. Nalezli bychom jich celou řadu, ale ten dnešní je tím prvním.

 

Gabriel – svátek má 24. března
Svátek mají Gabriel, Kateřina Švédská a Berta.
V občanském kalendáři dnes slaví Gabriel. Patřil mezi tři archanděly jmenované v bibli. Jméno je to samozřejmě hebrejské a vykládá se jako "muž Boží". Existuje také jiná výkladová varianta, která zní "přemohl mě bůh".

 

Gustav – svátek má 2. srpna
Svátek mají Gustav, Eusebius (z Vercelli), Petr Julián Eymard.
V občanském kalendáři dnes nacházíme Gustava. Jde o jméno švédského původu, základem je tvar Godstawer, což se překládá jako "opora Gótů". Gustava lze také používat jako domáckou po dobu jména Augustýn.

 

Herbert – svátek má 16. března
Svátek mají Elena, Herbert (Heribert) Kolínský, Ámos, Julián Antiochijský, Mučedníci ze Severní Ameriky a Pavel Prosťáček. Dnešní oslavenkyně Elena je jednou z podob jména Helena. V tomto případě se jedná o rusko-bulharskou variantu. Jméno Helena má své základy v řeckém slově heléné. Doslova to znamená "pochodeň z hořícího rákosí". Dá se tedy přeneseně říci, že Helena je světlem v temnotách, a totéž lze přenést i na Elenu.
Herbert nebo také Heribert pochází ze staroněmeckého jména Hariberath a znamená něco jako "skvělý voják".

 

Hynek – svátek má 1. února
Svátek mají Hynek a Pionius.
Dnes má v našem občanském kalendáři svátek Hynek. Toto jméno vzniklo počeštěním německého Heinricha (Jindřicha), což znamená "vládce domu". Omylem bývá Hynek ztotožňován s Ignácem.

 

Ignác – 31. července
Svátek má Ignác (z Loyoly).
Dnes slaví občanský i církevní kalendář Ignáce. Výklad tohoto jména je stejně složitý jako snaha vysvětlit význam jeho nejznámějšího nositele - Ignáce z Loyoly. Někteří jazykovědci soudí, že toto jméno vzniklo z latinského slova ignis, což znamená "oheň". Jiní naopak soudí, že základem je agnatus čili "urozený", popřípadě cognatus, "příbuzný".

 

Igor – 1. října
Svátek mají Igor, Terezie (od Dítěte Ježíše), Remigius.
V občanském kalendáři má svátek Igor. Toto dnes typické ruské jméno má skandinávský původ a jeho počátky našli vědci ve staroislandském jméně Ingvarr. Doslova prý to znamená "hlídající Ing". Nejde však o žádný akademický titul, ale o jméno boha plodnosti. Příbuzným jménem je Ivar či Ivor.

 

Ilja – 20. července
Svátek mají Ilja, Eliáš, Markéta a Jarolím.
Dnes má v občanském kalendáři svátek Ilja, v církevním Eliáš/Elijáš. Obě jména jsou významem totožná, základem je hebrejské Elí-jjáhu, což lze přeložit jako "můj pán je Bůh". Ilja je ruskou variantou tohoto jména a je odvozen od řeckého překladu Élías.

 

Ivan – 25. června
Svátek mají Ivan, Vilém (z Vercelli), Prosper (Tiro z Akvitánie) a Šalamoun.
V občanském i církevním kalendáři má dnes svátek Ivan. Jedná se o ruskou formu jména Jan, která k nám pronikla již před mnoha staletími. Svědčí o tom místní jména typu Ivanovice a Ivančice i stará legenda o sv. Ivanu.

 

Ivo – svátek má 19. května
Svátek mají Ivo a Celestýn/Celestin (V.).
Dnešního dne slaví v občanském kalendáři svátek Ivo. Jde patrně o naši domáckou podobu ke jménu Ivan. Ale pravdou je, že toto jméno nosili i mnozí středověcí světci z neslovanských zemí. Někteří byli z Persie, jiní z Francie nebo z Bretaně. Zde musíme předpokládat původ zcela jiný. Jazykovědci se proto domnívají, že základem tohoto jména by mohlo být staroněmecké slovo íwa (dnes Eibe), což znamenalo "tis". Šlo tedy o "bojovníka s tisovým lukem". Nabízí se také srovnání s keltským jménem Iwein či francouzským Yvainem, rekem družiny krále Artuše.

 

Jáchym – svátek má 16. srpna
Svátek mají Jáchym, Štěpán (I. Uherský), Roch (z Montpellieru).
V občanském kalendáři má dnes svátek Jáchym, kterého jsme si připomněli společně s Annou 26. července.

 

Jakub – svátek má 25. července
Svátek mají Jakub a Kryštof, Tomáš (Kempenský).
V občanském i církevním kalendáři si dnes shodně připomínáme Jakuba. Toto jméno je velice oblíbeno po celém světě, a má proto mnoho různých podob. U nás dříve znělo i Jákob a podobně je tomu i v němčině, kde mu říkají Jakob. V Anglii má dokonce tvarů více - Jacob, James i Jack (toho se užívá i za Johna). Francouzskému Kubovi zase říkají Jacques, ruskému Jakov, italskému Giacomo a španělskému Jaime. Základy jména musíme hledat až v hebrejském Jahaqóbh, které vychází ze slova háqébh, "pata".

 

Jan – svátek má 24. června
Svátek má Jan, Narození Jana Křtitele.
Dnes si připomínají všechny naše kalendáře výročí narození Jana Křtitele. Svůj svátek slaví tento den již od 5. století.

Jaroslav – svátek má 24. dubna
Svátek mají Jaroslav a Zita.
V občanském kalendáři má dnes svátek Jaroslav. Leckdo se ještě dnes domnívá, že nositelé tohoto jména "slaví jaro". Toto staroslovanské jméno je však složeno ze slova jaryj, jež znamená jak "prudký, vznětlivý", tak i "silný, tvrdý a přísný". Druhá část jména je zřejmá. Jaroslavové jsou tedy "slavní svou silou" nebo, chcete-li, "prudkostí".

 

Jiří – svátek má 24. dubna
Svátek má Jiří.
Dnešního dne má v občanském i v českém církevním kalendáři svátek Jiří. Den po sv. Vojtěchu se tak opakuje nezvyklá shoda obou kalendářů; v římském kalendáři však měl Jiří svůj svátek již včera. Základem jména je řecké slovo geórgós, jež znamená "zemědělec". Stejně jako český překlad jména můžeme i řeckou variantu dále dělit: gé znamená "země", druhá část souvisí se slovem ergon, tj. "dílo" nebo "práce". Je to jméno celosvětově velmi oblíbené a existuje v mnoha národních variantách. Německy a dánsky zní Georg, anglicky, francouzsky a holandsky zase George, italsky Giorgio, španělsky Jorge či Jorje. V Irsku bychom nalezli Sheoirse a ve Švédsku Görana, v Maďarsku Györge. Našemu Jiřímu jsou bližší polský Jerzy, ruský Jurij anebo slovenský Juraj. Jiří zkrátka patří celému světu.

 

Jonáš – svátek má 27. září
Svátek má Jonáš, Vincenc (z Pauly).
V občanském kalendáři má dnes svátek Jonáš. Asi nejznámějším Jonášem byl syn Amithaiův, který se proslavil jako starozákonní prorok. V Písmu svatém se vypráví, kterak byl poslán Bohem, aby ohlásil Ninivským trest, jenž byl nad nimi vyřčen. Jonáš nechtěl vzkaz vyřídit, domnívaje se, že když zprávu nepředá, trest nevejde v platnost. Za tím účelem vstoupil na loď v Joppe, ale prudká bouře, jež loď stihla, přivodila dodnes slavnou scénu. Lodníci metali los o to, kdo zavinil bouři. Los padl, jak jinak, na Jonáše. Času bylo málo, a tak Jonáš rychle souhlasil s tím, aby byl vržen do moře. To se pak hned utišilo, ale Jonáš nezahynul: spolkla jej veliká ryba, která ho po třech dnech vyvrhla na břeh. Novému rozkazu k cestě do Ninive prorok již okamžitě vyhověl, navíc se mu podařilo přimět Ninivské k lítosti, jejímž následkem bylo nakonec odvolání Božího trestu.

 

Josef – svátek má 19. března
Svátek mají Josef, Josefína a Josefa.
Dnes se shodují všechny světové kalendáře a kupodivu i náš na tom, že svátek slaví Josef. Základem jména je hebrejské Jóséph, označující "toho, kdo bude pokračovat". Josef je tedy ten, kdo v něčem pokračuje, něco přidává nebo rozmnožuje. Toto jméno má mnoho domáckých podob, a to nejenom u nás, ale takřka po celém světě.

 

Kamil – svátek má 3. března
Svátek mají Kamil, Kunhuta, Aelred, Guénolé, Marinus z Caesareje.
Kamil je mužským protějškem běžnějšího jména Kamila. Pochází od římského příjmení Camillus. Slovo camillus nebo camilla představovalo v latině "hocha nebo dívku vznešeného původu, kteří byli vhodní pro posvátnou chrámovou službu".
V našem církevním kalendáři dnes slaví svátek Kunhuta. Jedná se o jméno staroněmeckého původu, jež ve své prvotní formě znělo Kunigund, později Kunigunde. První složka kunni znamená "rod" a druhá gunt označuje "stav válečný" nebo "boj". Kunigunda tedy byla germánskou pramátí, která v boji ochraňovala svůj rod.

 

Karel – svátek má 4. listopadu
Svátek mají Karel (Boromejský) a Karla, Lota i Skarlet.
Dnes se shodují naše kalendáře v tom, že má svátek Karel, ale také jej může slavit Karla, Šarlota, Lota i Skarlet. Toto vše je pouze několik ženských odvozenin od mužného Karla. Základem jména je germánské obecné jméno karlaz a staroněmecké kar(a)l s významem "muž" nebo "chlap". Když se ovšem franští majordomové tohoto jména pozvolna zmocňovali franského trůnu a Karlem Velikým vytvořili obrovskou říši, rozšířilo se toto jméno i za hranice ve významu "panovník". A tak vznikl náš "král", polský król, jihoslovanský kralj i maďarský király. Toto jméno patří u nás stále mezi nejoblíbenější.

 

Kristián – svátek má 5. srpna
Svátek mají Kristián a Osvald; Posvěcení římské baziliky P. Marie.
Dnešní oslavenec Kristián zní latinsky Christianus a znamená prostě "křesťan". U nás toto jméno asi nejvíce proslavil nezapomenutelný Oldřich Nový ve stejnojmenné situační komedii. Staročeský kalendář pak připomíná Křišťana, který je jen velmi starobylou českou obdobou již zmíněného Kristiána.

 

Kryštof – svátek má 18. září
Svátek mají Kryštof, Josef (Kopertinský).
Dnes má v občanském kalendáři svátek Kryštof, v církevním kalendáři tomu tak bylo již 25. července. O životě a působení jednoho z nejznámějších a nejpopulárnějších světců a pomocníků v nouzi nejsou celkem žádné autentické zprávy. Víme pouze, že existoval a byl popraven - všechna ostatní podání jsou jenom legendami. Přesto požívá tento světec přímo báječné úcty. Svědčí o tom i množství řemesel a živností, jejichž je patronem. Mimo jiné je také ochráncem automobilistů, mnozí z nich si upevňují do svého auta jeho plaketu.

 

Leoš – svátek má 19. června
Svátek mají Leoš, Jan (Nepomuk Neumann), Romuald.
V občanském kalendáři má dnes svůj svátek Leoš. Jedni se domnívají, že se jedná o domáckou formu k Leonardovi, druzí, že k Leopoldovi. Význam jména je proto různý: Leonard se vykládá "silný jako lev", Leopold znamená "statečný v lidu".

 

Libor – svátek má 23. července
Svátek mají Libor a Brigita.
V občanském kalendáři má dnes svátek Libor. Základem tohoto libě znějícího jména je latinský tvar Liborius. Vznikl ze slovesa libare, což znamenalo "obětovat". Libor byl tedy tím, kdo mohl ve starém Římě provádět v chrámech bohům obětiny. Jiná verze však praví, že jeho základem je slovanské slovo ljub, tedy "milý nebo libý". Na světce Libora z Le Mans jsme vzpomínali již 9. června.

 

Luboš – svátek má 16. července
Svátek mají Luboš, Panna Maria Karmelská, Carmen, Marie Magdalena (Postelová).
V občanském kalendáři má dnes svátek Luboš. Jedná se o domáckou podobu k Lubomírovi, ale mohlo by jít i o přetvořené jméno Lubor. Základem obou jmen je staré slovanské slovo ljub, takže jméno lze vyložit jako "milý čili libý".

 

Lukáš – svátek má 18. října
Svátek má Lukáš.
Dnes slaví ve většině kalendářů svůj svátek Lukáš. "Ten, který přichází z Lukánie" (Lucania, kraj v Itálii) či "Lukánec", takový je doslovný překlad tohoto jména. V poslední době obliba křestního jména Lukáš opět velice vzrostla.

 

autor: vega, vloženo: 11.8.2005 v 20:18, rubrika: Miminko

Článek vyšel na serveru MIMINET.CZ.
Adresa článku je: http://www.miminet.cz/clanek_tisk.php?id_rubriky=3&id_clanek=153