Jména S - Ž

Seznam jmen od Samuela po Zdeňka

Samuel – svátek slaví 1. září
Svátek mají Linda, Samuel, Jiljí.
V občanském kalendáři mají dnes svátek Linda a Samuel. Je to sice zvláštní spojení, ale je to tak. My jako slušně vychovaní lidé dáme přednost ženě.
Jméno Linda se nejčastěji spojuje se španělským slovem linda, které znamená "krásná", avšak existuje také německé lind, což je "mírný, jemný". Další vysvětlení vychází opět z německého slova, tentokrát je to Linde čili "lípa". Mimochodem, když už jsme u stromů: lindou bývá někdy nazýván i topol bílý, ale od něj vítr ke stejnému dívčímu jménu asi nevane. Němčina nabízí ještě další možnost vysvětlení: staroněmecké slovo lindi totiž znamenalo "zmije". Aby toho nebylo málo, domnívají se někteří badatelé, že Linda vznikla zkrácením takových jmen, jako je Adelinda, Belinda nebo Dietlinda.

Sebastián – svátek slaví 20. ledna
Svátek mají Ilona, Fabián a Šebestián.
Dnes má podle občanského kalendáře svátek Ilona. Nositelky tohoto jména určitě dobře vědí, že se vlastně jedná o maďarskou podobu jména Helena, které znamená "světlo" či "pochodeň". V uherských dějinách jistě žilo mnoho statečných krasavic nosících toto jméno, do našich krajů ale žádná legenda ani pověst nedorazila.

Slávek – svátek slaví 22.ledna
Svátek mají Slavomír, Mnislav, Vincenc (Pallotti ze Zaragozy).
V občanském kalendáři má dnes svátek Slavomír. Je to jméno slovanského původu a vyskytuje se i ve starší polštině a bulharštině. Podle významu je nosí člověk, jenž "slaví mír". Slavomíra najdeme v různých pověstech a pohádkách, ale po známější historické osobnosti bychom pátrali marně. Podobný osud má Mnislav, staré české jméno, vykládané jako "pomni své slávy", jinak řečeno "pamatuj na svou slávu". Z Mnislava je prý vytvořen i zkrácený tvar Mnata či Mnatek. Mnatu známe ze Starých pověstí českých. Vládl prý jako třetí kníže po Přemyslu Oráči.

Stanislav – svátek má 7. května
Svátek mají Stanislav, Benedikt a Jarloch.
V občanském kalendáři má dnes svátek Stanislav, ačkoliv v církevním tomu tak bylo již 11. dubna. Základem tohoto jména je staroslovanské stan, jež znamenalo "pevnost".

Šimon – svátek slaví 22. prosince
Svátek mají Šimon, Servul a Božena.
Dnes má v občanském kalendáři svátek Šimon, ačkoliv byl tradičně slaven spolu s Judou 28. října. Jméno Šimon je hebrejského původu a znamená "slyšící" či "naslouchající". Dalo by se říci, že toto jméno se dávalo člověku, který měl dar slyšet, co jiní neslyší. Snad mohl být mystikem. Variantami tohoto jména jsou Simon, Simeon či Simona.

Štefan – svátek slaví 9. října
Svátek mají Štefan, Sára, Jan (Leonard), Dionýsius a druhové, Diviš.
V našem občanském kalendáři dnes nacházíme Štefana, což je obdoba jména Štěpán, který má ovšem svátek až 26. prosince. Základem obou jmen je řecké Stephanos, "věnec"; přeneseně bychom tedy mohli říci, že Štěpán je "vítěz" nebo "věncem ověnčený či korunovaný". Toto jméno je celosvětově velice oblíbeno a také u nás jsou obě podoby často používány. Dosvědčuje to i množství patronů, kteří se v kalendářích objevují.

Štěpán – svátek slaví 26. prosince
Svátek má Štěpán.
V občanském i církevním kalendáři má dnes svátek Štěpán. Toto jméno již bylo vysvětleno u Štefana 9. října. Znamená "věnec" a přeneseně bychom mohli říci i "vítěz" nebo "věncem ověnčený či korunovaný".

Tadeáš – svátek má 30. října
Svátek mají Tadeáš a Marcel.
Jméno Tadeáš je patrně hebrejského původu a základem bylo asi Taddai. Rozšířilo se díky latině, která mu dala podobu Thaddaeus. Nejčastěji je jméno vykládáno jako "chytrý" nebo "rozumný", případně "smělý a odvážný".

Teodor – svátek má 23. října
Svátek mají Teodor a Jan (Kapistránský).
V občanském kalendáři má dnes svátek Teodor nebo - jak se psávalo dříve - Theodor. Jméno pochází z řeckého Theodóros a znamená "Boží dar". Slovanskou podobou jména by mohli být Bohdan a Božidar.

Tomáš – svátek má 7. března
Svátek mají Tomáš, Perpetua a Felicitas (Blažena).
Tomáš je jméno známého skeptického apoštola, který neuvěřil v Kristovo vzkříšení. "Dokud neuvidím na jeho rukou stopy po hřebech a dokud nevložím do nich svůj prst a svou ruku do rány v boku jeho, neuvěřím," řekl a skutečně tak později učinil. Základem jména je syrské tóma nebo teóma, což značí "dvojče" nebo "blíženec". Proto mu také jeho řečtí spoluobčané říkali didymos. Jedná se o velmi oblíbené jméno a v kalendáři je Tomášů hned několik. Nejznámější jsou Tomáš Akvinský (28. ledna), Tomáš Apoštol (3. července) a konečně Tomáš Becket (29. prosince). Znění tohoto jména se u ostatních národů příliš neliší. Ve francouzštině, němčině a angličtině zní shodně Thomas, irsky Tomás, maďarsky Tamás, poněkud odlišné je ruské Foma.

Václav – svátek má 28. září
Svátek sv. Václava dnes nalezneme ve všech kalendářích, dokonce i ve světovém. Je to dokonce jediný český světec, který je uveden i v generálním římském kalendáři. České jméno Václav je slovanského původu a znamená "více slavný".

Vendelín – svátek má 10. října
Svátek mají Marina/Maryna, Paulin a Záboj.
V občanském kalendáři dnes nacházíme Marinu nebo také, jak se psalo dříve, Marynu. Existuje dvojí výklad tohoto jména. Podle jedněch badatelů je domáckým tvarem od Marie; její základní podobou by v tomto případě bylo hebrejské jméno Miryám. Někteří jazykovědci se domnívají, že ještě starším tvarem bylo egyptské merit amm, což znamenalo "milovaná bohem". Existují však také výklady jiné, které se přiklánějí k původu latinskému, kdy je základem slovo mare, tj. "moře". Stačí si tedy jen vybrat.

Viktor – svátek má 28. července
Svátek mají Viktor, Nazarius a Celsus, Samson.
Málokteré jméno jde vyložit tak lehce jako Viktor. Latinské victor znamená "vítěz", k tomu není nutno nic dodávat.

Vilém – svátek má 28. května
Svátek mají Vilém, Emil a Lanfranc z (Canterbury).
V občanském kalendáři má dnes svátek Vilém. V Holandsku mu říkají Willem, v Dánsku, Švédsku a Německu Wilhelm, v Anglii William, ve Francii Guillaume a v Itálii Guglielmo. Všechny podoby mají počátek ve starogermánských slovech willo - "vůle" a helm - "helmice". Přeneseně lze tedy říci, že Vilém je "člověk, jehož předností byla silná vůle".

Vincent – svátek má 14. dubna
Svátek mají Vincenc (Ferrerský), Lambert a Petr (Gonzáles).
Český občanský kalendář uvádí v tento den Vincence, ačkoliv jeho církevní svátek připadá na 5. dubna. Příběh světcův i jeho jména jsme si připomenuli před devíti dny.

Vít – svátek má 15. června
Dnes se shodují občanský a církevní kalendář na tom, že svátek má Vít. Jméno má své počátky ve starém Římě, kde znamenalo "mít rád, radovat se". Vítek se tedy s chutí raduje či má rád a ostatní mají rádi jeho.

Vítězslav – svátek má 21. července
Svátek mají Vítězslav, Vavřinec (z Brindisi) a Daniel.
V občanském kalendáři má dnes svátek Vítězslav. Zřejmě se jedná o moderní náhradu za staré jméno Vítoslav, kde základem je slovo vit, které snad znamenalo "sídlo". Jiná verze tvrdí, že by mohlo jít o český překlad jména Viktor čili "vítěz". Do třetice je ve hře Štěpán, což lze přeložit jako "věncem korunovaný" - tedy také vítěz. Celá záležitost kolem Vítězslava je tak dosti nejasná.

Vojtěch – svátek má 23. dubna
Svátek má Vojtěch.
Dnes se shoduje občanský i církevní kalendář na tom, že svátek má Vojtěch. Toto jméno znamená, že jeho nositel "přináší útěchu a posilu vojsku". Jedná se o jméno čistě slovanské. Někdy se uvádí, že německou obdobou je Adalbert. Toto jméno však vychází ze starogermánského Adal-beraht, což znamenalo "skvělý původ". Vojtěch Slavníkovec, jenž je dnešním patronem, je dostal při biřmování od magdeburského biskupa stejného jména. Je ale vidět, že obě jména neznamenají totéž, jak se někdy mylně uvádí.

Zbyněk – má svátek 19. června
Svátek mají Zbyněk a Benno.
V občanském kalendáři má dnes svátek Zbyněk. Vysvětlení tohoto jména je velmi složité. Podle jedné varianty je domáckou formou ke jménu Zbyhněv, které se dá vyložit jako "posilující hněv". Jiná verze hovoří o tom, že Zbyněk je totéž co Benno, který je domáckým tvarem Benedikta ("blahoslavený") a má dnes svátek v církevním kalendáři. Lze si tedy vybrat. Jisté je, že jméno Zbyněk se u nás používá již po staletí.

Zbyšek – má svátek 20. května
Svátek mají Zbyšek, Klement (Maria Hofbauer), Bernardin (Sienský).
Dnes má podle občanského kalendáře svátek Zbyšek. Jméno je vlastně domáckým tvarem Zbyslava nebo Zbyhněva. První složku jména tvoří sloveso "zbýti", takže dohromady by je šlo vyložit jako "zbyl hněv", ale jazykovědci se domnívají, že jde spíše o "člověka, kterému zbývá hněv". Najdou se i výklady jako "posilující hněv" nebo "rozlícený bojovník". Toto jméno je velmi oblíbené především v Polsku.

Zdeněk – má svátek 23. ledna
Svátek mají Zdeněk, Zdeslav, Zdík, Sidonius a Ildefons.
V občanském kalendáři má dnes svátek Zdeněk nebo, jak se dříve psávalo, Zdenek. Názory na původ tohoto hojně užívaného jména se různí. Od minulého století donedávna byli odborníci přesvědčeni, že Zdeněk vznikl ze jména Sidonius. Teprve v poslední době byla publikována teorie, že jde naopak o domácký tvar ryze českého jména Zdeslav s významem "zde slavný". Tento názor poněkud kalí závažná skutečnost, že mnohem častěji se v minulosti vyskytovalo jméno Zdislav se stejným významem. Známe k němu i dosti obvyklou zkrácenou formu - tou není Zdeněk, ale pěkné staročeské mužské jméno Zdík. A tak se zdá, že v pozadí Zdeňků stojí přece jenom Sidonius.

autor: vega, vloženo: 11.8.2005 v 20:27, rubrika: Miminko

Článek vyšel na serveru MIMINET.CZ.
Adresa článku je: http://www.miminet.cz/clanek_tisk.php?id_rubriky=3&id_clanek=155