4 základní podmínky pro správné kojení
1. Správné držení prsu
Prsty se nesmí dotýkat dvorce, prs je podpírán zespodu všemi prsty kromě palce, palec je položen vysoko nad dvorcem. Tlak palce na prsní tkáň umožní napřímení bradavky, prs musí být dítěti nabídnut tak, aby uchopilo nejen bradavku, ale co možná největší část dvorce.
2. Správná vzájemná poloha matky a dítěte
Poloha musí být pro vás a dítě pohodlná. Miminko leží na boku — obličej, hrudník, bříško i kolena směřují k vám, jeho ucho, rameno a kyčle jsou v jedné linii. Tělíčko miminka přitahujete rukou za ramena a záda k sobě, nikoli za hlavičku. Zbytečně se nedotýkejte hlavičky, ani tváře dítěte, aby nedocházelo k matení sacího reflexu. Mezi vámi a miminkem nesuď být žádná překážka, nezapomeňte na odtahování prsů od nosu miminka. Dítě přikládáte k prsu, nikoli prs k dítěti. Brada, tvář i nos dítěte se dotýkají prsu, brada dítěte je v prsu hluboce zabořená. Miminko nesmí křičet, stejně jako vás nesmí kojení bolet.
3. Správná technika přisátí
Bradavka musí být vždy v úrovni úst dítěte. Drážděním úst bradavkou se vyvolá hledací reflex. Dítě otevře doširoka ústa jako při zívání a prs musí být nabídnut tak, aby dítě uchopilo nejen bradavku, ale co možná největší část dvorce, hlavně pod bradavkou. Všechny prsty kromě palce by měly být pod prsem.
4. Správná technika sání
Jazyk přesahuje dolní ret. Pohárkovitě se zformuje a uchopí bradavku i s dvorcem. Bradavka i s dvorcem musí být uložena na jazyku, dásně stlačují dvorec, bradavka se protahuje směrem k zadní části ústní dutiny dítěte, tlak dásní posunuje mléko směrem k bradavce. Vlnovitý pohyb jazyka zpředu dozadu posunuje bradavku i s dvorcem na patro dítěte. Tlakem jazyka o tvrdé patro jsou mléčné žlázy vyprazdňovány. Vytlačené mléko pak dítě polkne.
JAK ČASTO KOJIT?
Zdravé dítě se v prvních několika týdnech potřebuje krmit každé 3-4 hodiny, někdy i častěji. I když je zpočátku (často následkem novorozenecké žloutenky) většinou spavé, ve vlastním zájmu ho v tomto intervalu buďte a nuťte do jídla. Pokud se vám to nedaří, pravidelně odstříkávejte!
TYPOLOGIE KOJENCŮ
Obojetníci
Existuje určité malé procento dětí, kterým nevadí střídání krmení z láhve a z prsu a od kojení je neodradí ani používání dudlíku. Vzhledem k tomu, že nelze předem určit, do jaké kategorie spadá vaše miminko, odborníci radí neexperimentovat a držet se pravidel.
Děti bojkotující kojení
Zdá se vám, že vaše dítě kojení odmítá?
Může k tornu mít několik důvodů.
Zamyslete se, zda vaše miminko nebylo kojení omezováno nebo nebylo-li od vás odloučeno. Dítě může prs odmítat v případě, že je nemocné (infekce dutiny ústní, krku, středního ucha, rýma) nebo tehdy, když se změní chuť mléka (po léku, jídle, menstruaci, při retenci
mléčného kanálku).
Zajistěte, aby dítě nebylo během kojení rušeno hlukem, křikem, rádiem nebo televizí. Kojení může selhat také
případě, jste-li příliš zaměstnaná nebo je-li dítě přetíženo přílišným množstvím podnětů při nabitém denním programu.
Spáči
Hlavně zpočátku některé děti stále spí a ke krmení je musíte budit. Mluvte s miminkem a navažte s ním oční
kontakt. Držte je ve vzpřímené poloze, pohybujte s ním, uvolněte zavinovačku, svlékněte je. I hlazení, přebalování, obličeje studenou žínkou nebo
í prstem okolo úst může vašeho probrat. Chcete-li kojit a dítě spí, vytlačte mu trochu mléku na rty. Při zpomalení pití střídejte prsy, mezi kojením dítě přebalte a nechte odříhnout. Během kojení měňte polohy.
Lenoši
Rádi zůstávají u prsu, pijí se zavřenýma očima, polykají málo a krátkou dobu. Málo stimulují vypuzovací reflex, bradavku s dvorcem nemá dostatečně v ústech, dásně nestlačují mléčné žlázy. Pouští prs, sají aktivně méně než 8x za čtyřiadvacet hodin a pouze pět minut. V noci se nebudí. Zkuste dítěti obkroužit ústa 3x proti a 3x ve směru hodinových ručiček. Snažte se bradavku dostat až na měkké patro, přistřikovat mléko do úst dítěte. Použijte techniku „přehazování“ tedy výměny prsů během jednoho kojení. Pokud frekvence polykání klesá, dejte si dítě od prsu, probuďte je a nabídněte mu druhý prs. „Přehazování“ praktikujte po dobu 20-30 minut, každé dvě hodiny přes den, každé čtyři hodiny v noci. U některých dětí je třeba zpočátku přistoupit k přehazování i každých 30-60 s, což vyvolá opakované spouštění tzv. tet down reflexu uvolnění zadního tučného mléka.
JAKO KAMENÍ
První dny po porodu mohou být vaše prsa nalitá, horká a tvrdá jako z kamene. Jsou přeplněná mlékem, protože ho zpočátku produkují víc, než vaše dítě stačí vypít. Výsledkem jsou tvrdá a bolavá prsa. Zkuste dítě nakojit, a jestliže jsou i po krmení stále tvrdá, zkuste mléko odstříkat tak, aby se prsa vyprázdnila. Vezměte si paralen (zejména máte-li bolesti a teplotu) a dopřejte si teplou sprchu (která pomůže „spustit“ mléko). Jsou-li prsa tak tvrdá, že nelze dítě přiložit, zkuste mléko rukou odstříkat. Postup po určité době (2—3 hodiny) opakujte. V mezičase utište ztrápené bradavky studeným obkladem nebo si vložte do podprsenky zelné listy nebo obklad z tvarohu. Velmi účinná je také mastička Bepanhten, popř. genciánová violeť. Obojí se před kojením musí odstranit.
Nebojte se, množství mléka, které „produkujete“, se postupně začne regulovat.
Prvními příznaky vážnějšího zánětu prsu může být teplota přetrvávající déle než 48 hodin, rudé fleky na prsou a bolestivý tlak. V případě, že máte jmenované příznaky, neodkládejte návštěvu svého gynekologa.
NEZAPOMEŇTE:
Základem je chtít! Být přesvědčena, že chcete svoje miminko kojit. Přesto však existuje určité malé procento žen, které kojit nemohou. Patříte-li mezi ně, netrapte se! I tak dáte svému dítěti to nejlepší. Mateřskou lásku a péči, které jsou nenahraditelné.
Článek vyšel na serveru MIMINET.CZ.
Adresa článku je: http://www.miminet.cz/clanek_tisk.php?id_rubriky=10&id_clanek=159