Zhruba dvacet procent nastávajících maminek postihne těhotenská cukrovka. Málokterá žena ovšem tuší, co ve skutečnosti znamená, proč přichází a jaké jsou její příznaky. Co vás čeká, když lékař vynese ortel - maminko, máte těhotenskou cukrovku....
V těhotenství potřebuje vaše tělo dvakrát více inzulinu než normálně. A inzulin je ve skutečnosti hormon, který kontroluje hladinu krevního cukru. Pokud vaše tělo není schopné vytvářet inzulin navíc, pak se u vás vyvine diabetes.
Těhotenská cukrovka je stav, který se může vyvinout v jakémkoli stadiu těhotenství, ačkoli je pravděpodobnější po 24. týdnu těhotenství. V tomto období placenta produkuje hormony, které zvyšují inzulinovou odolnost (tzv. antiinzulinový účinek — má jej např. růstový hormon) po zbytek těhotenství. Tento stav postihuje zhruba desetinu těhotných žen. Pokud se včas diagnostikuje a léčí, je plod pouze v lehce zvýšeném riziku v porovnání se zdravou populací.
Pokud jsou hladiny cukru v krvi příliš vysoké, hlavním rizikem pro nenarozené dítě je jeho nadměrná hmotnost. Dítě vstřebává glukózu, kterou vaše tělo nemůže využít a roste rychleji než normálně. Když dítě extrémně naroste, má větší riziko dystokie ramínek. Jedná se o situaci, kdy ramínka novorozence uvíznou během druhé doby porodní (během tlačení) v pánvi a může se tak vážně zkomplikovat porod.
Rovněž matka velkého plodu není zcela bez rizika. Matce hrozí zvýšené riziko velké krevní ztráty po porodu a vyšší pravděpodobnost císařského řezu pro nepoměr mezi hlavičkou plodu a pánví.
Test ukázal cukrovku
Jestliže test jednoznačně prokázal těhotenskou cukrovku, je třeba si promluvit s porodníkem, specializovaným na vysoce riziková těhotenství a s diabetologem. Důležité je dodržování přísné diety, vedení záznamů o tom, co a kdy jíte a měření hladiny krevního cukru s jednoduše obslužným přístrojem — glukometrem. Testovací proužek s odebranou kapkou krve vložíte do přístroje. Po dvaceti sekundách se vám na displeji objeví aktuální hladina glukózy.
Odhalení cukrovky
Mezi běžné příznaky patří větší žízeň a hlad než obvykle, potřeba častého močení velkého objemu moče a pocity neustálé slabosti, i když tyto příznaky jsou i jinak běžné v těhotenství. Rovněž rutinně prováděné kontroly přítomnosti cukru v moči můžou odhalit cukrovku. Ovšem definitivní odpověď ukáže orální glukózo-tokrantní test (oGIT). Obecně platí doporučení provádět tento test mezi
Test probíhá následovně: od půlnoci nesmíte nic pozřít, pokud budete mít žízeň, můžete se napít vody nebo neslazeného čaje. Jako první se odebírá vzorek krve na hladinu glukózy nalačno, pak jste vyzvána vypít roztok glukózy během asi 5 minut. Odběr krve se provádí ještě dvakrát — za hodinu a za 2 hodiny po vypití roztoku glukózy. Pokud je hladina vyšší než stanovuje norma, znamená to, že vaše tělo neprodukuje dostatek inzulinu. Hraniční hladina značí porušenou toleranci glukózy, což znamená, že regulace hladiny vašeho krevního cukru není ideální.
Přirozené způsoby léčby
Ve většině případů lze gestační diabetes kontrolovat pouze dietou. Jak na to?
Předně musíte snížit příjem cukrů a tuku v potravě, nasycené tuky (obsažené ve smetaně, sýru aj.), které snižují účinnost inzulinu. Dieta musí být založena na karbohydrátech (cukrech) s pomalým odbouráváním, které stabilizují hladiny krevního cukru. Karbohydráty najdeme v chlebu, těstovinách z tvrdozrnné pšenice (semolina), luštěninách, zelenině, celozrnných cereáliích nebo bramborách.
K udržení vyrovnaných hladin krevního cukru pomáhá jíst pravidelně v malých množstvích (každé 3Jtodiny i častěji). Ovoce je vhodné jako přesnídávka, ale vzhledem k vysokému obsahu sacharózy je lepší nejíst více než 3 kusy denně. Věnujte pozornost příjmu soli, protože diabetes zvyšuje riziko rozvoje vysokého krevního tlaku (hypertenze).
Mírná fyzická aktivita, jako je chůze nebo plavání, také snižuje hladinu krevního cukru. Měla byste se vyvarovat namáhavého cvičení, protože toto může snížit hladinu cukru příliš a vést k hypoglykemii. Pokud vaše glykemie stoupají navzdory striktní dietě a pravidelné fyzické aktivitě, na úpravu hladin glukózy budete potřebovat inzulin. Inzulin je tělu vlastní hormon, nikoli lék, a tudíž je jeho injekční podávání v graviditě bezpečné. •
Jež, MUDr. Elena Figurová.
gynekolog-porodník, Privátní gynekologicko-porodnická praxe, Praha 1
Maminky musí být ostražité když:
- mají BMI (body mass index) vyšší než 25, výpočet 8Ml: váha v kilogramech děleno výška v itt2
- nosí velký plod
- mají zvýšené množství plodové vody
- mají glukózu v moči při běžné kontrole v těhotenské poradně více než 2X
- mají rodinnou anamnézu diabetu ze strany matky
- měly PCO (syndrom polycystických ovarií), který narušuje hormonální hladiny včetně hladiny inzulinu
- porodily dítě nad
Výsledky testu (oGfl)
Závěr |
Glukóza nalačno |
Po 60 minutách |
Po 120 minutách |
Normální test |
do 5,5 mmol/l |
do 8,8 mmol/l |
do 7,7 mmol/l |
Porucha glukózové tolerance |
5,5 — 6,6 mmol/l |
8,8 — 9,9 mmol/l |
7,7 — 8,8 mmol/l |
Těhotenská cukrovka |
nad 6,6 mmol/l |
nad 9,9 mmol/l |
nad 8,8 mmol/l |
Článek vyšel na serveru MIMINET.CZ.
Adresa článku je: http://www.miminet.cz/clanek_tisk.php?id_rubriky=1&id_clanek=162