Prof. MUDr. Zdeněk Hájek, DrSc.
Gynekologicko-porodnická klinika 1. LF UK a VFN, Praha
1. Charakteristika prenatální péče
Prenatální péče má být efektivní, ale nesmí být nadbytečná a musí být akceptovatelná těhotnou ženou. Správně vedená péče lékařem a porodní asistentkou vede ke snížení perinatální úmrtnosti a morbidity. Většina těhotenství probíhá fyziologicky. U jedné čtvrtiny až třetiny těhotných se vyskytují rizikové faktory, které mohou ovlivnit průběh těhotenství.
Z nich však pouze u 20-30% skutečně dojde k rozvoji patologické gravidity. Při vstupním vyšetření musíme mít jistotu, že je žena skutečně těhotná. Existuje řada rychlotestů stanovující graviditu z moče těhotné, ale průkazná je laboratorní metodika, stanovení beta-podjednotky hCG. Hodnoty do 10 j/l jsou negativní, do 200 j/l suspektní (nutno opakovat) a hodnota nad 200 j/l je pozitivní. Absolutní jistotu v diagnostice gravidity získáme ultrazvukovým vyšetřením. Velmi brzo můžeme diagnostikovat gestační váček a prokázat pulzaci v embryonálním pólu již na začátku 6. týdne gravidity. Jsme-li si jisti, že naše pacientka je skutečně těhotná, pak je nutno stanovit délku současného těhotenství a provést výpočet termínu porodu. Na začátku gravidity je nutno dále zhodnotit, zda těhotenství je fyziologické, rizikové a nebo patologické. Do těhotenství vstupuje 5% žen se závažným onemocněním (diabetes mellitus, kardiopatie, nefropatie atd.). U dalších 5% se rozvíjí patologické těhotenství po určité době, aniž jsou přítomny rizikové faktory. U zbývajících 90% bychom měli abnormální průběh těhotenství zachytit na podkladě výskytu rizikových faktorů v průběhu gravidity a nebo na podkladě základních vyšetření.
Všeobecný screening je vlastně pečlivý odběr anamnézy. Zjišťuje faktory demografické, sociální, rodinné a profesionální. Zajímá se o anamnézu osobní, gynekologickou a porodnickou. V průběhu péče o těhotnou je možno detekovat různé rizikové faktory (RF), které se objeví v průběhu gravidity a další RF zjištěné na podkladě základních vyšetření.
Na podkladě anamnézy lze zjistit některá závažná onemocnění, s kterými žena do těhotenství vstupuje. Jedná se např. o různá onemocnění hematologická (trombocytopenie, anémie, poruchy koagulace), onemocnění endokrinní (diabetes mellitus, onemocnění štítné žlázy), neurologická a psychiatrická onemocnění (epilepsie, deprese), interní onemocnění (chronická hypertenze, ledvinná onemocnění, onemocnění kardiopulmonální). Na základě základních vyšetření lze pak diagnostikovat u těhotné rozvoj Rh-isoimunizace, vaginální infekce, celková infekční onemocnění (TORCH, hepatitis, cytomegalovirovou infekci), event. maligní onemocnění hrdla děložního na základě provedené kolposkopie a onkologické cytologie.
Tato část screeningu již konkrétně upřesňuje zda rizikové faktory vedou k rozvoji patologického průběhu těhotenství. Máme-li např. těhotnou, jejíž krevní skupina nese Rh-negativní faktor, musíme vyšetřit protilátky anti-D třikrát v průběhu gravidity, tedy každý trimestr. Screening a identifikace patologického stavu postupuje podle následujícího schématu:
Rh-negativní žena (18.-20. týden) - anti-D protilátky (pozit.) - kordocentéza - krevní obraz plodu (anémie) - intrauterinní transfúze - ukončení těhotenství před termínem porodu
1.3. Organizace prenatální péče v České republice
Jednou z velkých předností našeho oboru je, že prenatální péči na rozdíl od jiných zemí světa u nás zajišťuje atestovaný specialista v oboru gynekologie a porodnictví. Další předností je spontánní návštěvnost našich těhotných v prenatálních poradnách. Na rozdíl od jiných zemí je u nás (podle statistické ročenky MZ ČR) návštěvnost v poradnách 97%. Více jak 90% žen absolvuje v prenatální poradně 10 návštěv. Prenatální péče je u nás třístupňová podle poskytované péče v lůžkovém zařízení.
1. Bazální: je zajištěna v lůžkovém zařízení I. typu. Tyto nemocnice nekoncentrují patologie, vedou pouze fyziologické porody. Hospitalizují lehké a nezávažné těhotenské patologie.
2. Intermediární: hospitalizují lehké a střední patologie ze svého rajonu, ale nekoncentrují těhotenské patologie mimorajonní. Je zde uskutečněn transport in utero a příjem předčasných porodů od 33. týdne do dokončeného 36. týdne gravidity.
3. Perinatologická centra: koncentrují výrazné těhotenské patologie i mimo svoji spádovou oblast a předčasné porody od 23. týdne do ukončeného 32. týdne těhotenství.
1.4. Doporučená frekvence návštěv v prenatální poradně
· do 23. týdne á 4 týdny
· 24.-32. týden á 3 týdny
· 33.-36. týden á 2 týdny
· 37.-40. týden á 1 týden
· po TP á 2 dny (CTG)
1.5. Doporučení základních vyšetření v těhotenství (dle Sekce perinatální medicíny ČGPS)
10.-12. týden těhotenství
Vstupní vyšetření:
· KS + Rh faktor (protilátky)
· HBsAg, HIV, BWR (sérologicky)
· Rubeola, pokud není doloženo povinné očkování
· Toxoplazmóza u rizikových skupin
· Gonorrhea kultivačně u rizikových skupin
· Onkologická cytologie, kolposkopie čípku, při susp. nebo patol. nálezu ihned expertní kolposkopie, event.biopsie
Základní opakované vyšetření:
· TK, P, tělesná hmotnost, moč chemicky papírkem
Doporučená vyšetření:
· UZ vyšetření, včetně nuchální translucence (NT), beta-hCG, PAPP-A, pH pochvy papírkem
Porodnické vyšetření:
· Akce srdeční plodu (Dopton) od 14. týdne těhotenství
· Měření vzdálenosti fundus - spona
· Vaginální vyšetření: cervix skóre + naléhající část plodu
· Pelvimetrie (conjugata externa, diagonalis)
· Amnioskopie v termínu porodu (pokud jsou podmínky)
· Pohyby plodu (sledování těhotnou), vyšetření prsů
16. týden těhotenství
· Tripple-test (hCG, AFP, E3) - program Alpha
· Základní opakovaná vyšetření
Doporučená vyšetření:
· poševní alkalizační test (amin test) s užitím KOH - slouží k detekci bakteriální vaginózy
20. týden těhotenství
· U Rh-negativních žen protilátky
· KO včetně trombocytů
· Základní opakovaná vyšetření
· 1. UZ screening
24. týden těhotenství
· Kultivace pochvy, endocervixu (aerobní, anaerobní), kultivace moče - u rizikových skupin
· Základní opakovaná vyšetření
· Orální glukózový toleranční test (oGTT)
28. týden těhotenství
· U Rh-negativních žen-protilátky
· Základní opakovaná vyšetření
28.-32. týden těhotenství
· 2. UZ screening (u vícečetné gravidity vždy flowmetrie)
· Základní opakovaná vyšetření
36. týden těhotenství
· HIV, BWR, gonorrhea - u rizikových skupin
· U Rh-negativních žen - protilátky
· CTG - u rizikových skupin
· 2. KO (včetně trombocytů)
· Kultivace pochvy, endocervixu (GBS)
· Základní opakovaná vyšetření
37. týden těhotenství
· CTG u rizikových skupin
· Základní opakovaná vyšetření
38.-40. týden těhotenství
· CTG
· Základní opakovaná vyšetření
· Speciální vyšetření (interní, neurologické, ortopedické) - u rizikových skupin, vnitřní vyšetření pánve (conjugata diagonalis)
> 40 týdnů těhotenství - porod (prodloužená gravidita)
· CTG á 2 dny
· Vaginální kontrola 2x týdně
· UZ biometrie k upřesnění TP
· 10. den po TP: oxytocinový zátěžový test (OZT)
· 41+5 - 42. ukončený týden gravidity: hospitalizace + indukce
Článek vyšel na serveru MIMINET.CZ.
Adresa článku je: http://www.miminet.cz/clanek_tisk.php?id_rubriky=1&id_clanek=204