V jakých případech provádí tento zákrok lékař ?
V případě závažné nedostatečnosti čípku děložního je vhodnou cestou k posílení uzávěrového mechanismu dělohy malý operační výkon, který nazýváme „cerclage“. V cetkové narkóze čípek obkroužíme stehem, který utáhneme (asi jako když uzavíráme sáček ušitý z látky). Těhotná necítí žádnou bolest a steh nadále ani nevnímá.
Steh se odstraňuje asi 2 týdny před porodem, kdy již je jasné, že nebezpečí předčasného porodu je definitivně zažehnáno.
Jinou možností je zavedení pesaru. Tento prstenec o průměru několika centimetrů je vyroben z tvrdé umělé hmoty. Vkládáme ho do pochvy tak, aby nasedl na čípek děložní, který je jím potom obkroužen. Výhodou popsaného postupu oproti cerclagi je snadnost provedení. Odpadá nutnost narkózy. Nevýhodou je menší účinnost; někteří lékaři dokonce pochybují, že zavedení pesaru může vůbec pomoci.
Nepříjemnou a nebezpečnou potenciální komplikací obou postupů je infekce pochvy. Hojný, někdy i zapáchající výtok ženu obtěžuje, hrozí i prostup bakterií na plodové obaly a plod. Proto je nutná zvýšená péče o poševní prostředí (kultivace poševního sekretu a včasná léčba).
Oba výkony se mohou provést ambulantně bez hospitalizace.
Článek vyšel na serveru MIMINET.CZ.
Adresa článku je: http://www.miminet.cz/clanek_tisk.php?id_rubriky=2&id_clanek=207