Mateřská centra

Pro většinu lidí je příchod nového človíčka do rodiny radostí, po dlouhém těšení je konečně tady a hlásí se o svá práva. Rodič, který zůstane doma a bude o dítě pečovat, nemá zprvu ani pomyšlení na cokoli jiného, než je přebalování, krmení, sem tam olejíček, někdy mastička, bryndáček, čisté dupačky a podobně. Když ale přejdou první dva tři měsíce a život se začne zase vracet do starých kolejí, objeví se možná nejdříve sporadicky, pak častěji pocit izolovanosti, samoty, frustrace.

Povídat si s kamarádkami o kašičkách a plenkách nejde donekonečna, partner se vrací zpravidla domů pozdě, protože na něm leží zodpovědnost za materiální zabezpečení rodiny, stačí se pomazlit s dítětem a pak opět pracuje nebo bez výstrahy usíná před televizí. Situace bývá těžší tehdy, když rodina žije v satelitním městečku nebo se přestěhuje do nového místa, kde se s nikým nezná. Samota je těžká a mobilní telefon je jen slabou náhražkou.

Právě pro rodiče - zatím stále častěji maminky, než tatínky, i když tatínkové jsou samozřejmě také vítáni, začala u nás už před více než deseti lety vznikat mateřská centra. První založila v Ostravě Rút Kolínská, která získala v roce 2002 ocenění Žena Evropy 2002, udělované ženám, které se významnou měrou podílely na zlepšení postavení žen ve společnosti. To, že její snaha vybudovat síť mateřských center padla na úrodnou půdu, dosvědčuje fakt, že v současné době je jich u nás asi 150 - na různém stupni vybavení i různého zaměření.

Různorodost mateřských center je dána tím, že nejsou budována za podpory státu, i když místní státní správa je může finančně či jinak podporovat. Jejich vznik závisí ale v prvopočátku na lidech v tom kterém místě. Financována jsou díky podpoře zvenčí - obec může poskytnou bezplatně prostor pro centrum, dobrovolné příspěvky přicházejí od firem i jednotlivců, ať už formou materiálních darů a nabídek oprav, a nebo financí. Mnoho lidí v centrech také pracuje či vypomáhá, buď zdarma nebo za symbolický plat. Přihlásit se mohou i studenti nebo lidé, kteří mají o práci v neziskové sféře zájem.

Myšlenka mateřských center k nám přišla z Německa, a tato země je pro nás v této oblasti stále vzorem. Systém center v naší republice se však stále velmi efektivně rozvíjí, nabídka služeb pro rodiče a celkové zaměření a vybavenost patří v Evropě k nejlépe hodnoceným. To vše by ovšem nebylo možné bez spousty práce mnoha lidí, kteří věnují energii a obětují svůj volný čas, aby vytvořili příjemné prostředí pro jiné.

A jak vlastně mateřská centra fungují? Malá v menších obcích jsou otevřena většinou několikrát v týdnu - podle času instruktorů a ostatních pracovníků a také podle zájmu maminek. Děti samy nebo s maminkami pod dohledem odborného pracovníka cvičí, učí se říkadla, písničky a nové hry. Děti si hrají, maminky relaxují. Mnohá malá centra fungují i tak, že maminky zároveň podle svých možností a znalostí připravují a vedou program a střídají se, aby si všechny mohly odpočinout či si zařídit osobní věci.

Větší centra jsou otevřena většinou v pracovní dny, jsou prostornější a často i lépe vybavená, pro každý den je připraven jiný program pro různé věkové skupiny. Nejmenší děti poslouchají pohádku, vyprávějí si o ní, malují nebo modelují, co je v pohádce nejvíce zaujalo, maminky si mohou v klidu vypít čaj nebo kávu, podle zájmů a zaměření se přímo v centru mohou učit cizí jazyky, mohou plést, vyšívat, vařit, učit se na zkoušky ve škole, pokud se dále vzdělávají a podobně. Ale mateřská centra nejsou zdaleka jen pro batolata, pro děti starší fungují často i zájmové kroužky (balet, sportovní nebo výtvarná výchova...).

Do mnohých center docházejí pravidelně psychologové a lékaři či zdravotní sestry. Maminkám se dostane odborné rady při péči o novorozence, zdravotní sestry je učí, jak správně kojit, rozvíjet schopnosti dítěte a podobně. V mateřských centrech si tak rodiče nejen odpočinou a utečou před domácí samotou a vyčerpaností, ale získají zde i nové informace a odpovědi na otázky spojené s péčí o dítě. A děti si zde najdou nové kamarády, se kterými se pak možná potkají ve školce, dospělí si vytvoří nový okruh známých, získají nové vědomosti a svět zúžený do plenek a kašiček bude mít zase širší obzor.

Na první pohled se může zdát, že ve velkém městě je nabídka a úroveň mateřských center lepší, než v malé obci. Ale nemusí tomu tak být, pokud se v městečku najde aktivní člověk, který pro začátek vydá velké množství energie a získá prostory (nejlépe v dohodě s obcí), peníze (většinou od sponzorů, podílet se také může i obec, neboť centrum je i její plus), a získá další rodiče, kteří budou ochotni podílet se na jeho náplni. Centrum tak plní požadavky konkrétních rodičů i dětí a může jim vyjít vstříc rychleji, než by tomu bylo ve velkém centru.

Po celé republice stále vznikají nová mateřská centra. Počáteční informace týkající se založení i fungování poskytuje Síť MC v ČR, o.s. na adrese Široká 15, 110 00 Praha 1, potřebné údaje a rady lze nalézt i na webových stránkách www.materskacentra.cz

autor: vega, vloženo: 9.11.2005 v 22:48, rubrika: Zajímavosti

Článek vyšel na serveru MIMINET.CZ.
Adresa článku je: http://www.miminet.cz/clanek_tisk.php?id_rubriky=7&id_clanek=236