Zelenina

Děti vědí už velmi brzy, že je zelenina "zdravá". Tuto pověst získala díky vitaminům, které obsahuje. Jedná se hlavně o vitamin C a beta-karoten (provitamin A), který je dobrý na oči. Vitamin C posiluje obranyschopnost organismu a působí proti vzniku rakoviny.

Vitaminy jsou velmi choulostivé látky. Ničí je teplo, světlo a kyslík ze vzduchu. Zvláště vitaminy rozpustné ve vodě (například vitamin B a C) jsou velmi nestabilní a neudrží se ve větším množství v těle. Abychom zabezpečili dostatečný příjem vitaminů, mělo by dítě sníst asi polovinu doporučeného denního množství zeleniny v syrové podobě (obloha na chlebě nebo salát).

Zelenina nám poskytuje také řadu minerálních látek, které jsou ve srovnání s vitaminy vůči teplotě a kyslíku odolné. Při vaření ale přechází většina minerálních látek do vody. Použijte proto vývar ze zeleniny pro další přípravu polévky nebo kaše!
Výjimku tvoří luštěniny a špenát. Voda z luštěnin obsahuje většinu látek, které nadýmají, blanšírováním špenátu se dá odstranit sedmdesát procent obsahu dusíku.
Jedna z nejdůležitějších minerálních látek obsažených v zelenině je draslík, který má důležitou funkci při regulaci vody v těle. Cibule, pórek, česnek obsahují síru. Ta způsobuje známé slzení očí. Je obsažena také v kloubech jako součást chrupavky a chrání proti rakovině.
Pozor! Nedávejte dětem syrové luštěniny (fazole, hrách). Obsahují látky bránící látkové výměně a jedovaté látky, které se zničí teprve vařením. Z toho důvodu nemají malé děti jíst ani syrový hrášek ze zahrádky! Pro milovníky kuchyně z dálného východu platí také zákaz syrových bambusových výhonků. Ty obsahují velké množství kyseliny kyanovodíkové.

Zelenina obsahuje hlavně vodu. Je proto chudá na kalorie a můžeme ji označit jako přírodní light produkt. Zvláště, má-li dítě sklon k nadváze, můžeme právě ze zeleniny připravit velmi chutné a syté pokrmy. Zvláště černá ředkev (oblíbená jako salát) a nasládlá hlízovitá zelenina topinambur obsahují navíc velké množství vlákniny, která déle zasytí.

věk dítěte

1

rok

2—3 roky

4—6 let

zelenina, syrová strava, salát

100

g/den

120 g/den

180 g/den

Zelenina poskytuje také speciální látky, které označujeme také jako „bioaktivní substance“ neboli „sekundární rostlinné látky“. Jedná se o tisíce přírodních barviv, chuťových a jiných účinných látek, jejichž funkce a ochranné působení jsou teprve zkoumány

Existence těchto látek však o to více dokládá, že rostlinná strava příznivě ovlivňuje zdraví.

Mnozí rodiče se snaží vštípit tyto poznatky dětem a přimět je k tornu, aby denně hezky snědly svou porci zeleniny. Dítě ale ještě nemůže chápat, že je zelenina „zdravá“. Vždyť vliv potravin na zdraví se ukáže většinou až po letech. Jen ve zvláštních případech pocítíme tuto souvislost ihned (například při alergiích nebo otravě potravinami).

Ve své argumentaci nepoužívejte tedy slova jako „vnitřní kvalita potravin“ a neříkejte dětem, že je jídlo „zdravé“. Zelenina je pro děti zajímavá z hlediska své barevnosti, množství chutí a různorodých tvarů.

Co dělat, když dítě zeleninu odmítá?

„Co s ním mám jenom dělat?“ ptají se mnozí rodiče, jejichž dítě se zeleniny ani nedotkne. Jsou nešťastní, když dítě vybírá hrášek z rizota a mrkev z polévky, když odsunuje misku se salátem. A trpí hlavně ti, kteří si dali zvlášť záležet, aby vyčarovali „zdraví na talíři“. Nevzdávejte se však hned při prvních pokusech! Může to být jenom fáze, která zase pomine. Často dítě odmítá jen určité druhy zeleniny. Jeden nemá rád nahořklou brokolici, druhý zase rajčata. Někdy pomůže dochucení čerstvým kořením nebo bylinami. Pro zjemnění chuti můžeme přidat trochu smetany nebo jogurtu. Většinou stačí jedna lžíce.

autor: vega, vloženo: 26.3.2006 v 16:51, rubrika: Vaříme dětem

Článek vyšel na serveru MIMINET.CZ.
Adresa článku je: http://www.miminet.cz/clanek_tisk.php?id_rubriky=9&id_clanek=290