Způsoby porodu

Císařský řez Tímto způsobem rodí v ČR asi 14 % maminek, v perinatologických centrech, kde jsou soustřeďována riziková těhotenství, až 16 %. Je prováděn z nejrůznějších důvodů - při nevhodných polohách plodu, při zúžené pánvi a nepoměru, při výhřezu pupečníku, při vcestném lůžku, při závažných onemocněních matky apod.

Na přání se tato operace u nás neprovádí. SC je velká operace, je to zásah do organismu a pro maminku je rizikovější než normální porod (riziko infekce, krvácení, zánětu žil atd.). Je-li z nejrůznějších důvodů rozhodnuto, že Vaše těhotenství bude ukončeno CS, musí Vám být vše dopodrobna vysvětleno a Vy podepíšete tzv. informovaný souhlas. Nastane-li důvod ke spěchu (např. už se miminku v bříšku nedaří dobře), provádí se tato operace v celkové narkóze, takže vše prospíte. Tam, kde nejde o akutní stav, jako je tomu u např. plánované operace, je možno využít epidurální anestezie (aplikace anestetika do páteřního kanálu). Její výhodou je, že při CS může personál na porodním sále komunikovat s rodičkou , je možná přítomnost otce a poporodní kontakt s miminkem.

Nové metody porodu

Vertikální polohy
Pozice pro vlastní porod jsou velice rozmanité. Žena může rodit v polosedě na lůžku, kdy má nohy přitažené k břichu nebo postavené na okraji lůžka, může rodit na boku, na všech čtyřech nebo v kleče, rodit lze v dřepu i vestoje. Vhodnými pomůckami pro porod jsou různé druhy porodnických stoliček nebo porodní vak. Při těchto způsobech porodu se daleko aktivněji může podílet na zdárném průběhu porodu i partner, který je u porodu.

Je velmi vhodné,jestliže se už na počátku porodu domluvíte s porodní asistentkou , jak si představujete svůj porod. Zkušená asistentka Vám určitě poradí a pomůže, případně navrhne jinou polohu, která je v této chvíli vhodnější.

Porod do vody
Existují porodnice, které umožňují i porody do vody. Teplá voda ve vaně je vhodná k relaxaci a uvolnění v l.době porodní, v ll.době pomáhá uvolnění hráze. Ve vaně je maminka v polosedě a je ponořena až po hrudník do vody. Miminko se tak narodí do vody a porodní asistentka ho potom matce položí na hrudník, a teprve poté se novorozenec poprvé nadechne.

Porod do vody má svá specifika, do vody může rodit jenom zdravá maminka a celý porod musí probíhat bez komplikací. Některé porodnice mají ve své nabídce porod do vody, ale jedná se pouze o pobyt ve vodě v l.době porodní. Poté se voda vypustí a Vy rodíte v prázdné vaně, Pravdou je, že ze strany porodních sálů se jedná o matoucí informaci, díky které jsou maminky často rozčarovány. Proto se vždy důkladně informujte.

Programovaný porod
V některých porodnicích má nastávající maminka možnost zvolit si svůj den porodu. Jedná se o tzv. programovaný porod.
Jde o porod vyvolaný na přání rodičky v termínu porodu, tedy mezi 39.-41.týdnem těhotenství. Výhodou je, že se na takovýto porod může maminka dobře připravit, porodí ve dne, partner u porodu si rovněž může zajistit volno v zaměstnání.

Podmínkou pro programovaný porod jsou dostatečně připravené porodní cesty. na tom všem se rodička domluví na ambulanci porodního sálu a k programovanému porodu je objednána.

Porod doma
v našich podmínkách není porod doma povolen.

autor: jan, vloženo: 30.6.2005 v 14:13, rubrika: Porod

Článek vyšel na serveru MIMINET.CZ.
Adresa článku je: http://www.miminet.cz/clanek_tisk.php?id_rubriky=2&id_clanek=60