Ačkoli Vám narození dítěte jistě poskytne emocionální zadostiučinění fyzicky se budete cítit podstatně hůř. Vaše tělo prodělalo v těhotenství řadu změn a bude chvíli trvat, než se vrátí do podobného stavu jako před otěhotněním.
V prvních dnech můžete mít určité obtíže, nebo dokonce bolesti. Jestliže vás něco zneklidňuje, zeptejte se lékaře nebo dětské setry.
Poporodní bolesti
Můžete mít bolestivé křeče v břiše, zvláště při kojení; to je tím, jak se vám děloha zavinuje do původní velikosti. Je to dobré znamení, že se Vám tělo vrací do normálního stavu. Proti silně bolestivým stahům pomáhá mírné analgetikum, např. Paralen.
Močový měchýř
V prvních dnech po porodu chodíte na záchod víc než normálně, protože se tělo zbavuje nadbytečné tekutiny, kterou nahromadilo v době těhotenství. Snažte se dojít si na wc co nejdřív po porodu, i když to může být bolestivé kvůli případným stehům po šití nástřihu.
Krvácení
Vaginální krvácení trvá po porodu dva až šest týdnů (šestinedělí). Skončí obvykle dříve, jestliže kojíte. Zpočátku je krvácení jasně červené, silné, po několika dnech slábne a postupně nabývá hnědavé barvy. Často trvá až do první menstruace. Používejte menstruační vložky. Nepoužívejte tampóny, mohla by jste si do rodidel zanést infekci.
Stolice
Někdy i několik dnů po porodu nebudete mít potřebu jít na stolici.
Vstaňte a pohybujte se co nejvíce, střeva začnou normálně pracovat.
Pijte hodně tekutin a jezte stravu s vysokým obsahem vlákniny, která povzbuzuje střevní činnost.
Chce-li se Vám na stolici, jděte ihned, ale nenamáhejte se ani netlačte.
Je
velmi nepravděpodobné, že by se Vám při vyprazdňování nějaké stehy
uvolnily, ale přidržíte-li si na šité oblasti čistou vložku, budete se
cítit lépe a dodá vám to sebedůvěru.
Stehy
Den nebo dva značně pobolívají. Většinou se do týdne vstřebají.
Stehy udržujte v čistotě sprchováním; vždy okolí rány důkladně osušte, nejlépe fénem na vlasy.
Bolestivost můžete zmírňovat přiložením sáčku s ledem, také leh odstraňuje tlak na stehy.
Začněte procvičovat cviky pro posílení dna pánevního co nejdříve po porodu.
Okamžitě po porodu se začne ve vašich prsou tvořit kolostrum ( často se tvoří již v těhotenství), tekutina s vysokým obsahem bílkovin a protilátek. Jakmile hladina těhotenských hormonů poklesne, třetí nebo čtvrtý den po porodu ho vystřídá plnohodnotné mateřské mléko. V té době jsou prsa nalitá, tvrdá a bolestivá. Zklidní je koupel v teplé vodě a co nejčastější kojení. Toto počáteční ustoupí po několika dnech, až si vy i vaše dítě zvyknete na kojení. Jestliže jste se rozhodla pro umělou výživu, prsa zůstanou několik dní plná a pak postupně přestanou tvořit mléko. Vaše prsa již patrně nebudou stejně pevná jako před otěhotněním, ale dobře vhodné prádlo a cvičení mohou do značné míry pomoct jejich opětovnému zpevnění.
Po porodu bude vaše bříško asi svislé a povislé, neboť máte povolené břišní svaly a svaly pánevního dna, a proto si na ně udělejte každý den alespoň chvilku.
Poporodní deprese
Dva nebo tři dny po porodu můžete pocítit palčivou a depresivní náladu. Tyto pocity většinou doprovázejí nalití mléka do prsou. Jsou způsobeny hormonálními změnami, které se odehrávají ve vašem těle a které po několika dnech zmizí. Jestliže však neodezní, budete se muset obrátit na vašeho lékaře. Můžete totiž trpět poporodní depresí, která, není-li léčena, může trvat několik týdnů až měsíců.Při porodní depresi se cítíte nešťastná, zoufalá, vyčerpaná, nicméně nejste schopna usnout. Můžete ztratit zájem o jídlo a nebo se přejídat a pak se cítit provinile. Poporodní deprese je jedním z nejčetnějších onemocnění po porodu a je patrně spojena s ohromnými hormonálními změnami, které se odehrávají v čase po porodu, ale zatím není jasné, proč některé ženy postihuje a jiné nikoliv. Poporodní deprese je běžným stavem. Trpí jí mnoho žen a je zapotřebí ji začít léčit co nejdříve a neignorovat ji.
Článek vyšel na serveru MIMINET.CZ.
Adresa článku je: http://www.miminet.cz/clanek_tisk.php?id_rubriky=2&id_clanek=63