Dítě Vám bude pravděpodobně bude připadat jiné, než jste si představovala. Bude se Vám zdát možná maličké a a velmi zranitelné. Někdy může mít mírně zdeformovanou hlavičku a tělíčko může být pokryto bílou mastnou látkou, tzv. mázkem. Systémy v těle novorozence dosud nepracují účinně, proto se objevují skvrny, změny pigmentace apod., to je ale naprosto normální.
Některé maminky milují své miminko, hned, u jiných to nějakou dobu trvá. Jakmile začnete své dítě poznávat, pečovat o ně, mazlit se sním, když uvidíte, že na vás reaguje, že je Váš hlas utiší, budou pocity lásky vzrůstat zcela přirozeně.
První dojmy
Hlavička
Neobvyklý tvar hlavičky je většinou způsoben porodním tlakem. Do dvou týdnů by se měla vrátit do normálního tvaru. V horní části je měkké místo (fontanela, lupínek), kde se lebeční kosti dosud nespojily; k tomu dojde asi ve věku 18 měsíců.
Oči
Po narození jsou šedomodré, skutečná barva se objeví ve stáří asi šesti měsíců
Napuchlá víčka obvykle způsobuje porodní tlak, požádejte však lékaře, aby dítě prohlédl, může jít i o infekci.
Šilhání je běžné. V prvních měsících se může zdát, že dítě bude trpět vrozenou šilhavostí.
Jazyk
Někdy se zdá, že je upnut ke dnu dutiny ústní, takže špička (když dítě jazyk vyplázne) vypadá rozštěpená. Špička jazyka bude růst vpřed během prvního roku.
Ruce a nohy
Bývají někdy zamodralé, protože krevní oběh ještě nepracuje dokonale. Přesunete-li dítě do jiné polohy, měly by zrůžovět. Nehty jsou při narození často dlouhé; opatrně je ostříhejte, když dítě spí.
Hrudník
Prsa má děťátko naběhlá a z bradavek někdy uniká i trochu mléka. To je zcela normální u dětí obou pohlaví, je to zvýšeným množstvím hormonů přejatých z těla matky. Otok by měl zmizet do dvou dnů, mléko nevytlačujte.
Genitálie
Mohou vypadat u obojího pohlaví veliké. U holčiček se někdy může objevit výtok, který je vyvolán maminčinými hormony a brzy zmizí.
Varlata chlapců jsou často sestouplá pouze do úrovně třísla. Máte-li nějaké obavy, je nejlepší se informovat u ošetřujícího lékaře.
Kůže
Skvrny a vyrážka jsou velice běžné; zmizí samy od sebe. Loupání kůže, zvláště na končetinách, pokračuje několik dnů.
Chmýří na těle (lanugo) pozorujeme zvláště u předčasně narozených; do dvou týdnů zmizí.
Mázek (vernix) je mastná bílá látka chránící pokožku v děloze, někdy pokrývá
Mateřská znaménka
-červená mateřská znaménka (rozšíření koncových kapilár) se často objevují na víčkách, čele a týle, zmizí asi do jednoho roku.
-modré skvrny ("mongolské") se někdy objevují v dolní části zad u novorozenců tmavé pleti.
-oheň (naevus flammeus) je vrozené rozšíření cév větších rozměrů světle červené barvy; tato znaménka jsou bohužel trvalá.
Stolice
Po narození obsahují střeva novorozence tmavou lepkavou hmotu, tzv. smolku (meconium). Jakmile začnete dítě kojit nebo uměle živit, stolice změní barvu.
Vyšetření novorozence
Celková prohlídka
Lékař prohlédne hlavičku a zkontroluje dítě, zda nemá nějaké abnormality. Zkontroluje fontanelu, prohlédne ústní patro , zda je úplné.
Poslechne si srdce a plíce. Šelest na srdci je u novorozenců běžný, obvykle však nesignalizuje nějaký defekt.
Položí dítěti ruku na bříško a zkontroluje, zda břišní orgány jsou správné velikosti. Hmatem zkontroluje puls v třísle novorozence. Zkontroluje pohlavní orgány. U chlapce zjistí, zda obě varlata již sestoupila.
Jemně pohybuje končetinami dítěte a zkontroluje, zda nohy a chodidla jsou vyrovnány, zda mají správnou délku a zda dítě nemá tzv. koňskou nohu (pes equinovarus).
Zkontroluje kyčle dítěte, zda jsou v pořádku. Při kontrole ohne nožičky vzhůru a jemně jimi krouží.
Palcem jede po páteři a zkontroluje všechny obratle.
Guthrieho test
Tento test se provádí obvykle několik dnů po narození. Nepatrným vpichem do patičky dítěte se získá vzorek krve, který se testuje na fenylketonurii, vzácnou dědičnou poruchu v látkové přeměně bílkovin - příčinu duševních poruch a defektů štítné žlázy.
Tabulka Apgar skóre
Skóre |
0 |
1 |
2 |
---|---|---|---|
Vzhled (barva) |
bledá nebo bílá |
tělo růžové,končetiny modré |
růžová |
Srdeční akce |
nezjištěna |
pod 100 |
nad 100 |
Reflex, vzrušivost |
bez odezvy na stimulaci |
odezva ve tváři |
kašel, dýchání |
Sval.tonus |
žádný nebo slabý pohyb |
pohyb končetin |
činnost |
Dýchání |
žádné |
slabé, nepravidelné |
křik, pravidelné |
U mnoha novorozenců se asi tři dny po narození objeví mírná žloutenka, při které je pokožka a oční bělmo slabě zežloutnou. Játra novorozence nejsou totiž ještě plně schopná funkce a žlučové barvivo bilirubin se hromadí v krvi rychleji, než je játra stačí zpracovávat. Žloutenka obvykle do několika dnů sama odezní. Dítě však může být ospalejší než obvykle. Vhodné je dát postýlku k oknu na sluneční světlo. Žloutenku novorozenců lze léčit speciálním světlem (fototerapie), většinou na novorozeneckém oddělení.
Kopřivka novorozence (toxický erytém; toxoalergický exantém)
Druhý den se často objevuje vyrážka, která má charakter zarudlých kruhových skvrn se žlutým středem, nejčastěji bývá tam, kde se košilka a dupačky otírají o ruce, nohy a záda, výjimečně i v obličeji. Původ vyrážky není zcela jasný. Vyrážka může vymizet velmi rychle, ale někdy trvá i týden. Většinou nevyžaduje léčení. při větším rozsahu vyrážky se někdy používá tekutý pudr nebo koupele ve slabě růžovém roztoku hypermanganu.
Zánět spojivek (konjunktivis)
Druhý den nebo později zduří některým novorozencům oční víčka a objeví se výtok z očí. Zánět spojivkového vaku není u novorozence nic neobvyklého a poměrně rychle, během 2-4 dnů, se při správné léčbě očními kapkami zvládne.
Slzné kanálky novorozence nemusí být po porodu úplně vyvinuty a jejich vývoj pak pokračuje v následujících dvou až třech měsících života. Spojivkový vak je tedy vlivem horší drenáže náchylnější k infekci, a tak se po propuštění z porodnice může zánět opakovat.V případě silného zánětu je dobré navštívit očního lékaře.
Hmotnostní úbytek
Ztráta 5-10 % porodní hmotnosti během prvních tří dnů života je považována za normální a je běžná u většiny novorozenců.Hmotnostní úbytek je způsoben odchodem smolky,moči, ztrátou mázku, zaschnutím pupečního pahýlu, ale hlavně ztrátou tělesné vody.Se změnami ve složení a obsahu vody ve tkáních dítěte se pojí se zvyšováním množství vytvořeného a vypitého mléka. Pokud budeme v tomto kritickém období podávat novorozenci čaj nebo ho dokrmíme mlékem, možná sice zmírníme hmotnostní úbytek, ale dítě ztratí pocit hladu, nebude mít zájem sát z prsu, a nebude tedy dostatečně stimulovat prsní žlázy k tvorbě mléka.
Spokojenost novorozence bude vykoupena špatně nastartovaným tvořením mléka. Pasterizované mateřské mléko máme v záloze, kdyby se tvorba vlastního mléka opozdila.
Zvláště nevhodné je dokrmování přípravky umělé výživy upravené z kravského mléka. I jedna dávka podaná v tomto období může přispět ke vzniku alergie na kravské mléko.
Pupíček
Po porodu podvážou sestry dítěti pupečník. Kolem třetího až čtvrtého dne postoupí zasychání pupečního pahýlu natolik, že je možné jeho odstranění. Může se však také nechat samovolně odpadnout až doma. Odstranění pupečního pahýlu nebolí.
Jsou různé zvyklosti, jak ošetřovat pupeční pahýl, ale vždy je třeba pamatovat na to, že je možným zdrojem infekce, její vstupní branou je organismus.
Dokud se pupeční jizva nezahojí, tak by se nemělo při koupání bříško dítěte příliš ponořovat do vody. obvykle to bývá jeden až dva týdny po propuštění z porodnice. Nezahojená, vlhká pupeční jizva je stále možnou branou vstupu infekce. Může dojít k malému zarudnutí nebo vlhnutí okolí pupeční jizvy. Při správném ošetřování pupíčku jde v naprosté většině případů o reakci okolní tkáně na hojení, nikoli o začínající zánět pupečníkové jizvy. Kolem osmého až patnáctého dne můžeme občas zpozorovat drobné krvácení z jizvy, které se projeví červeným otiskem na plenkových kalhotkách. Znamená to, že křehké hojící se tkáně se v pupíku vytvořilo příliš a bude chvíli trvat, než se zajizví.
Článek vyšel na serveru MIMINET.CZ.
Adresa článku je: http://www.miminet.cz/clanek_tisk.php?id_rubriky=3&id_clanek=84