Onemocnění u větších dětí

Nemocné dítě nemusí mít vždy konkrétní příznaky nemoci, přesto však poznáte, že s ním není něco v pořádku. Nejčastějšími příznaky v počátečním stádiu nemoci je zvýšená teplota, pláč či podrážděnost, zvracení nebo průjem, vyrážka, zarudlý krk, zduřelé žlázy, bolesti břicha, dítě se chová jinak než obvykle, odmítá jíst, je unavené, rozladěné, vyžaduje větší pozornost. Platí pravidlo, že čím je dítě mladší, tím dřív by je měl lékař prohlédnout.

Kdy volat lékaře

  • dítě velmi hlasitě, obtížně dýchá
  • má křeče
  • ztratí vědomí
  • má silné bolesti ( zvláště budí-li je ze spánku )
  • objeví-li se kožní vyrážka v podobě plochých tmavě rudých skvrn či fialových skvrn

Zvláštní kapitolou jsou různé bolesti u malých kojenců, kteří nedokáží svoje pocity přesně říct, co a jak je bolí. přesto svoje pocity sdělují, Když malého kojence něco bolí, zní jeho pláč jinak než obvykle, také jeho chování vybočuje ze zaběhnutého denního režimu. Většinou se dožaduje častějšího krmení, vypije však jen malé množství. Je třeba zjistit, zda má jiné příznaky, event. onemocnění, např. zvýšenou teplotu, zda zvrací, má průjem, kožní projevy apod. U malých kojenců není na místě váhat s návštěvou lékaře při jakékoliv změně chování, obzvláště pokud je náhlá. Sami nadávejte dítěti žádné utišující prostředky. Jejich podání by mohlo vést k dalekosáhlejším problémům, navíc bolest pomůže lékaři ke stanovení diagnózy.
Zvýšená teplota - děti, podobně jako dospělí, mají obvykle teplotu mmezi 36 až 37 °C. ta se během dne mění. Nejvyšší teplotu naměříme navečer, nejnižší naopak uprostřed noci. Zvýšená teplota není menoc sama o sobě, ale je nejčastějším příznakem nemoci, který rodiče mohou sami objektivně posoudit. Dítě však ještě nemusí být nemocné, naopak může mít problémy, přestože teplotu má normální.

Teplota nad 38 °C

  • je bledé a netečné
  • je bledé, třese se a je mu zima
  • je naopak červené

Jak snížit zvýšenou teplotu - stoupne-li dítěti teplota nad 38 °C, dejte mu doporučenou dávku paracetamolu (sirup, u kojenců čípky ), nikdy nepoužívejte Acylpyrin. Dbejte na to, aby dítě nemělo mokrou, propocenou postel, příp. pyžamo. Pokud teplota stoupne nad 39,5 °C, může pomoci otírání vlažnou houbou či studený zábal.

Možné komplikace - rychlý vzestup teploty může u některých dětí způsobit křeče, při kterých sebou dítě škube nebo náhle ztuhne. Pokud má dítě sklony k těmto tzv. febrilním křečím, konzultujte s lékařem preventivní protikřečovou léčbu. Některé děti mají sklon k blouznění, které ačkoliv vypadá hrozivě, dítě nijak neohrožuje a po poklesu teploty se bude opět chovat normálně.

Lékaře volejte okamžitě:

Pokud má dítě teplotu nad 39 °C a nedaří se vám ji snižovat, nebo horečka trvá déle než 1 den. U malých kojenců s lékařskou prohlídkou neváhejte.


autor: vega, vloženo: 4.7.2005 v 13:49, rubrika: Zdraví

Článek vyšel na serveru MIMINET.CZ.
Adresa článku je: http://www.miminet.cz/clanek_tisk.php?id_rubriky=6&id_clanek=96