Vyhledat

Novinky e-mailem


Friday, 22. November 2024
Svátek má

 

TRÁVÍCÍ TRAKT Patří sem skupina nemocí, z nichž některé mají zcela jasnou a jedinou příčinu v alergii, jindy se alergické reakce pouze spolupodílejí na klinických projevech nemoci. Příčinné faktory jsou tedy komplexní. Z různých skupin alergenů zde hrají největší roli alergeny potravinové. Navozují vznik alergie I. typu. Na vzniku potíží se ale často podílí i porucha produkce imunoglobulinu A střevní sliznicí, porucha této sliznice zánětem, případně další stavy, jejichž společným jmenovatelem je zvýšená prostupnost střeva pro různé složky potravy.

Pro diagnózu má důležitý význam pečlivý anamnestický pohovor s rodiči a podrobné klinické i laboratorní vyšetření. Kožní testy s potravinovými alergeny se provádějí jen zřídka, protože jejich věrohodnost je poměrně malá. Zvláště případné negativní reakce nemusí znamenat reakci při kožním testování s těmito alergeny. Výjimkou nejsou stavy, kdy nemocný upadne do bezvědomí s křečemi, hrozí i úmrtí.

Léčba spočívá v důsledném vyřazení alergizujících složek z potravy. Je pravda, že alergie na kravské mléko může časem vymizet. Přesto se ale nedoporučuje, zvláště v případech šokových reakcí, zkoušet po určitém čase, zda alergie ještě přetrvává, tím, že dáme dotyčnému sníst malé množství jídla obsahujícího určitou jemu škodíci potravinu. Většinou musí být tato eliminace prováděna po celý život. Při vzniklých potížích se podávají léky s protialergickým účinkem. Při šokových příhodách je pacient hospitalizován v nemocnici a základem léčby je injekční podání hormonů kůry i dřeně nadledvin, inhalace kyslíku apod.

STŘEDNÍ UCHO

Alergické reakce se mohou projevit i na dalších tkáních a orgánech. V některých případech jde o nemoci vzácnější, jindy se s nimi setkáváme u dětí poměrně často.

Odborně je označován jako alergická otitis media nebo tubotympanický katar. Je často projevem bakteriální přecitlivělosti, ale i na jeho vzniku se mohou podílet i některé vdechované alergeny (pyly). Prvotní poruchou je otok sliznice Eustachovy trubice (spojuje nosohltan s dutinou středoušní a slouží k vyrovnávání tlaků mezi těmito prostorami). Zduřelá sliznice trubici zcela uzavře. Tím je porušeno spojení se středouším. Vzniká chronický zánět. Dítě si stěžuje na bolesti v uchu, často na obou stranách, a hůře slyší. Nebývají přítomny teploty. Při vyšetření je vidět začervenalý a prosáklý bubínek. V případě výtoku z ucha má tento sekret vodový vzhled bez zákalu. Alergický původ se prokáže kožními testy, které se provedou po odeznění akutního stavu. Léčbu určuje lékař pro nemoci ušní, nosní a krční a má být vždy doplněna podáváním vakcíny nebo jiné formy hyposenzibilizace. Důležité je léčení event. chronických ložisek v těle, jako je zvětšená nosní mandle, zkažené zuby apod.

ALERGICKÝ ZÁNĚT SPOJIVEK

Jde o onemocnění relativně časté. Probíhá bud' izolovaně jako samostatná choroba, nebo je součástí víceorgánového postižení (např. při polinóze). Příčinou jsou různé vzdušné alergeny, především pylová zrnka, částečky prachu, plísně, ale také bakterie. Sluneční záření nevyvolává alergii. I když projevy jsou podobné, jde o přímé fyzikální dráždění spojivek.

Projevy mohou být celoroční nebo sezónní, podle vyvolávajícího činitele. Dítě udává pocit pálení a řezání v očích a je světloplaché. Může mít i bolesti hlavy. V těžších případech je každé mrknutí bolestivé, nemocní mají pocit, jako by jim někdo nasypal do očí písek, a proto je mají stále zavřené. Oční spojivky jsou rudé, překrvené. Někdy je sliznice, která vystýlá oční víčka zevnitř, tak zduřelá, že vyčnívá zpod víček a přímo hyzdí vzhled očí. Velmi často bývá současně i otok víček a alergickým zánětem jsou postiženy i další nitrooční orgány, jako je duhovka apod.

V rámci vyšetření bylo dříve doporučováno provést tzv. spojivkové testy, kdy se zkoušený alergen vkapával přímo do oka a jako pozitivní reakce se hodnotil vznik zarudnutí spojivky. Dnes se tyto testy u dětí většinou již neprovádějí, postačí kožní testování.

K léčbě se používají různé oční kapky s protizánětlivým a protialergickým účinkem (Sanorin-analergin, Spersallerg, Antistin-privin, Evercil, Cortisol) podle rady lékaře. Oči je nutno chránit před účinky světla tmavými brýlemi proti slunci. V případě těžších projevů nemoci, např. u pylových zánětů spojivek, je vhodné po celou sezonu, nebo alespoň po dobu největších potíží, kapat lék obsahující Intal (Opticrom) nebo užívat Zaditen v tabletách. Důležitá je samozřejmě léčba základní, odstranění kontaktu s alergeny, a provádění hyposenzibilizace ve formě injekční nebo kapkové (na sliznici úst).

MIGRÉNA

Je to záchvatovitá bolest hlavy, postihující většinou jednu její polovinu, jindy obě. Častěji postihuje dívky. Alergie může být jednou z jejích příčin. Migrenózním potížím mohou předcházet zvláště příznaky, které se projeví i více dní předem malátností, únavou, skleslostí, nechutí k jídlu, předrážděností. Vlastnímu záchvatu bezprostředně předchází tzv. aura (ovanutí), kterou postižený vnímá jako vidění různých skvrn, výpad poloviny zorného pole nebo přechodnou slepotu. Někdy jsou halucinace zrakové, sluchové, pocení, průjem a další. U části nemocných však tyto příznaky chybějí.

Bolest hlavy začíná bud po vymizení aury, nebo během ní. Objeví se na jednom místě, v čele, spánku, kolem oka a za okem, postupně se šiří na celou polovinu hlavy do temene a týlu. Někdy na vrcholu záchvatu přechází i na druhou stranu. Nemocní ji vnímají jako tepající, vrtající, dloubavou, ke konci záchvatu tupou. Postižený má bledou a zpocenou kůži, jindy naopak červenou a teplejší. Je rozladěný, skleslý, vyhledává šero a klid. Zvláště silné záchvaty jsou doprovázeny pocitem na zvracení a zvracením. Po ústupu potíží se dostavuje osvěžující spánek, z něhož se dítě probouzí s pocitem svěžesti.

Alergický podíl na vzniku potíží prokážeme kožními testy, léčbu řídí neurolog a bývá doplněna i podáváním léků s protialergickým účinkem a hyposenzibilizací.

autor: Vega, vloženo: 4.7.2005, přečteno: 5040x, komentáře: 0, rubrika: Zdraví, vytisknout článek, poslat e-mailem


Komentáře k článku | vložit komentář

(c)2004-2007 MIMINET.CZ - Všechna práva vyhrazena -  ISSN 1214-9969