Vyhledat

Novinky e-mailem


Thursday, 18. July 2024
Svátek má

 

Kašičky (7)

Polévky (2)

Ovocná jídla (10)

Omáčky (2)

Maso (5)

Těstoviny (0)

Moučníky (1)

Zeleninová jídla (2)

Rýže (2)

Dorty (0)

Nápoje (3)

Hypoalergenní strava (1)

Vánoční cukroví (10)

Velikonoční recepty (11)

Maso je v naší stravě tím nejlepším dodavatelem železa. Kromě toho nám poskytuje hodnotné bílkoviny a vitamin B12. Vepřové maso obsahuje hodně vitaminu B1, hovězí maso zase ve větší míře zinek — minerální látku, které mají děti spíše nedostatek. Nejlepší je střídat libové vepřové maso, hovězí maso a drůbež!

autor: vega, vloženo: 26.3.2006, přečteno: 14722x, komentáře: 8, rubrika: Vaříme dětem

Děti vědí už velmi brzy, že je zelenina "zdravá". Tuto pověst získala díky vitaminům, které obsahuje. Jedná se hlavně o vitamin C a beta-karoten (provitamin A), který je dobrý na oči. Vitamin C posiluje obranyschopnost organismu a působí proti vzniku rakoviny.

autor: vega, vloženo: 26.3.2006, přečteno: 5064x, komentáře: 0, rubrika: Vaříme dětem

Vejce patří k potravinám bohatým na bílkoviny. Kromě toho obsahují hodně minerálních látek a vitaminů rozpustných v tucích. Ve žloutku je obsažen ve větším množství cholesterol, důležitý pro stavbu buněčných stěn v období růstu. U některých dětí však může vést ke zvýšení hodnot tuku v krvi. Z toho důvodu se musí vejce konzumovat s mírou.

autor: vega, vloženo: 28.2.2006, přečteno: 5260x, komentáře: 0, rubrika: Vaříme dětem

Ryby jsou důležitou součástí stravy a měly by stát na jídelníčku minimálně jednou týdně. Ryby jsou lehce stravitelné, poskytují cenné bílkoviny důležité pro vývoj svaloviny a rybí oleje. Obsahují podstatně méně tuku než uzeniny.

autor: vega, vloženo: 28.2.2006, přečteno: 4936x, komentáře: 0, rubrika: Vaříme dětem

Mléko je dobrým zdrojem vitaminů a minerálních látek. Obsahuje ve větším množství především vápník, hořčík a fosfor. Tyto látky jsou důležité pro stavbu kostí a zubů. Proto je mléko pro děti ve vývoji tak důležité. Kromě toho obsahuje mléko malé množství vitaminu D, který pomáhá při vstřebávání kalcia do kostí.

autor: vega, vloženo: 28.2.2006, přečteno: 5290x, komentáře: 0, rubrika: Vaříme dětem

Děti mají většinou rády ovoce, protože je sladké a šťavnaté. Obsahuje asi osmdesát procent vody, ovocný a hroznový cukr, množství vitaminů a minerálních látek. Ty jsou důležité pro látkovou výměnu a tělo není schopno si je samo vytvářet.

autor: vega, vloženo: 7.10.2005, přečteno: 8098x, komentáře: 1, rubrika: Vaříme dětem

Obiloviny, neboli cereálie, jsou a nejspíš i nadále zůstanou, hlavní složkou naší potravy. I u dětí začínáme v určitém věku s kašičkami, které jsou vlastně obilovinou (např. pšeničnou krupicí nebo ovesnými vločkami) povařenou v mléce. Později přichází oblíbený žmoulaný rohlíček, chléb následuje. U výrobků z obilovin je nutno dbát především na jejich množství a složení. Zcela nevhodná je přemíra výrobků z bílé mouky se sladkými náplněmi, v průmyslové výrobě často s přídavkem nevhodných tuků. Sladké koblížky, které nám i malým dětem tolik chutnají, nejsou nejvhodnější potravou pro batole.

autor: vega, vloženo: 4.8.2005, přečteno: 8848x, komentáře: 0, rubrika: Vaříme dětem

(c)2004-2007 MIMINET.CZ - Všechna práva vyhrazena -  ISSN 1214-9969