Seznam jmen od Edity po Lucii
Edita - svátek slaví 13. ledna
Svátek mají Edita, Hilarius (z Poitiers) a Záviš.
V občanském kalendáři má dnes svátek Edita. Toto jméno je staroanglického původu, pochází ze jména Éadgyth a vykládá se jako "bohatá a šťastná válka".
Jedna Edita žila v druhé polovině 10. století v Anglii a byla nemanželskou dcerou krále Edgara. Od dětství prý ráda pobývala v klášteře a záhy se začala věnovat ošetřování nemocných. Podle dobových pramenů si vybírala ty nejhorší případy a léčila lidi se zvláště pokročilými chorobami, patrně malomocné. Není tedy divu, že zemřela v pouhých třiadvaceti letech.
V českém církevním kalendáři má dnes svátek Hilarius, což znamená "veselý". Staročeská podoba tohoto jména je věru kouzelná, neboť zněla Směch nebo Smíšek. Později bylo jméno do češtiny překládáno jako Radovan. Ten má však v našem občanském kalendáři svátek samostatně až zítra.
Eliška - svátek slaví 5. října
Svátek má Eliška.
V občanském kalendáři má dnes svátek Eliška. Je to vlastně česká varianta hebrejského jména Alžběta, které v překladu znamená "můj Bůh je přísaha".Toto jméno je u nás po staletí trvale oblíbeno a nosily je hned dvě významné české královny.
Ema - svátek slaví 4. dubna
Svátek mají Ema, Albert, Apolonie a Marie (Růžena Julie Billiart).
V občanském kalendáři má dnes svátek Ema, psána též Emma. Podle jazykovědců vznikla zkrácením celé řady mnohem delších složených jmen, jako byla Ermentrud nebo Irmgard, jejichž přibližný překlad zní "celá milovaná". Možný je však i původ z latinského a italského ženského jména Gemma (ve staré češtině Hemma), což je ovšem také název rytecky opracovaného a okrášleného drahokamu.
Emílie - svátek slaví 24. listopadu
Svátek mají Emílie/Emiliána, Ondřej (Dung-lac) a druhové, Chrysogon.
Emílie je ženským protějškem Emila. Základem tohoto jména je latinský Aemilius, což bylo jméno starého římského rodu. Význam tohoto jména odpovídá asi nejlépe našemu "soutěžící" nebo "soupeřící".
Erika - svátek slaví 2. dubna
Svátek mají Erika, František z Pauly a Marie Egyptská.
Pěkným, ale u nás málo obvyklým jménem je Erika. Je ženskou obdobou jména Erich či Erik (26. října), které prý vzniklo ze staroislandského Eiríkur, což znamenalo "vážený vládce". Erika proto může klidně také být "váženou vládkyní".
Ester - svátek slaví 19. prosince
Svátek mají Ester a Urban.
V občanském kalendáři má dnes svátek Ester. Toto hebrejské jméno je přejato z perštiny, kde má základ ve slově sitareh, což znamená "hvězda". Ester tak má stejný základ, jako pradávná slova astronomie nebo astrologie.
Toto jméno nosila také hrdinka biblického příběhu, který vypráví Kniha Ester. My jsme si jej připomněli již 4. března.
V církevním kalendáři má své jmeniny Urban. Toto jméno má latinský původ (urbanus) a znamená, že jeho nositel byl "městským člověkem" čili "měšťanem". Svátek má také 25. května a 29. července.
Eva - svátek slaví 24. prosince
Štědrý den. Adam a Eva.
V kalendáři má dnes půl dne svátek Adam a druhou půli slaví Eva. K tomu je ještě Štědrý den.
Dejme přednost ženě. Jméno Eva je hebrejského původu a znělo Havváh. Doslova znamená "živá", přeneseně pak "životodárná" či "matka života". Zkrátka - pramáti Eva. Podle dostupných údajů patří Eva k nejoblíbenějším jménům tohoto století. Adam má své počátky také v hebrejštině, souvisí s há-adáma, "země"
Gábina - svátek slaví 8. března
Svátek mají Gabriela, Jan (z Boha).
Dnes najdeme v občanském kalendáři půvabné jméno Gabriela. Je hebrejského původu a jeho mužským protějškem je Gabriel, což znamená "Bůh je silný", popřípadě že jeho nositel je "hrdinou Božím". Gabriela je jménem skutečně celosvětovým a stále oblíbeným.
Hana - svátek slaví 15. srpna
Svátek mají Hana, Marie a Matylda; svátek Nanebevzetí P. Marie.
Jméno Hana, které je dnes v občanském kalendáři, má své počátky v hebrejském slově channah a znamená "milostná" nebo "líbezná". Toto prastaré jméno je u nás velice oblíbené a po roce 1948 se stalo i symbolem vzdoru, neboť mnozí rodiče dávali svým dcerám toto jméno podle manželky posledního demokraticky zvoleného prezidenta Edvarda Beneše. Ta se však ve skutečnosti jmenovala Anna a jméno Hana přijala na přání svého chotě.
V církevním kalendáři dnes nacházíme nejslavnější mariánský svátek Nanebevzetí Panny Marie. Odpradávna si dnes lidé připomínají smrt Ježíšovy matky, tohoto dne opustila tento svět a sešla se opět se svým synem.
Helena - svátek slaví 18. srpna
Svátek má Helena.
Dnes se shodují jak občanský, tak i církevní kalendář na tom, že má svátek Helena. Svým původem se jedná o jméno řecké a v překladu znamená "pochodeň z hořícího rákosí". Symbolicky bychom snad mohli říci, že Helenky vzplanou při každé příležitosti jako sláma. Abychom jim však tolik nekřivdili, lze jejich jméno přeložit i jako "světlo v temnotách", a to je již ze zcela jiného soudku.
Ilona - svátek slaví 2é. ledna
Svátek mají Ilona, Fabián a Šebestián.
Dnes má podle občanského kalendáře svátek Ilona. Nositelky tohoto jména určitě dobře vědí, že se vlastně jedná o maďarskou podobu jména Helena, které znamená "světlo" či "pochodeň". V uherských dějinách jistě žilo mnoho statečných krasavic nosících toto jméno, do našich krajů ale žádná legenda ani pověst nedorazila.
V českém církevním kalendáři se naproti tomu dnes sešli hned dva světci, o kterých se dá vyprávět mnohé. Jsou to Fabián (Fabianus) a Šebestián. Fabián pocházel, jak ostatně jméno nasvědčuje, z římského rodu Fabiů. Jméno tedy vyjadřuje, že jeho nositel patřil k tomuto slavnému rodu, ale původní význam vychází ze slova faba, jehož český význam je "bob". Fabián je tedy "bobový", "bobánek" nebo přeneseně "pěstitel bobů".
Irena - svátek slaví 16. dubna
Svátek mají Irena, Bernadeta (Soubirousová), Magnus (ze Skotska).
Dnešního dne slaví v občanském kalendáři svůj svátek Irena. Toto původně řecké jméno vzniklo ze slova eiréné, "mír". Bylo velice časté již ve starověkém světě, proto není divu, že se s jeho nositelkami setkáme v kalendáři několikrát. Nejbližší dnešnímu datu jsou sestry Agape, Chionia a Irena, které slaví světový kalendář 4. dubna. Agape a Chionia byly odsouzeny za to, že odmítly jíst obětní pohanský pokrm. Irena byla zatčena, protože ukrývala křesťanské knihy. Soudce nařídil, aby byla poslána do nevěstince. Tam ji však kupodivu nikdo neobtěžoval, trest tedy nevešel v platnost. Nakonec byly všechny tři sestry upáleny a staly se z nich uctívané mučednice.
V církevním kalendáři dnes slaví svůj svátek Bernadeta (Bernadette) Soubirousová. Bernadeta je vlastně ženskou zdrobnělinou k mužskému jménu Bernard, které pochází ze staroněmčiny a v doslovném překladu znamená "statný medvěd".
Iva - svátek slaví 1. prosince
Svátek mají Iva a Edmund (Kampián).
Dnes má v občanském kalendáři svátek Iva. Toto jméno je vlastně zkratkou od Ivany, což je ženská podoba Ivana. Na počátku všeho stojí hebrejské jméno Jan, které se překládá "Bůh je milostivý". Existuje však ještě jedna možnost, jak toto hezké jméno vysvětlit. Někteří jazykovědci se totiž domnívají, že Iva je ženskou obdobou jména Ivo, jež lze z němčiny přeložit jako "tisový luk". Iva je u nás stále oblíbenější, a tak není divu, že má i mnoho domáckých forem, jako jsou například Ivuška, Ivuš, Ivanka, Ivka, Ivča, ale také Ivule, Ivuša nebo Ivík.
V církevním kalendáři má dnes svátek Edmund nebo také Edmond. Toto jméno má anglosaský původ a znamená "mocný ochránce".
Ivana - svátek slaví 4. března
Svátek mají Ivana, Izidor.
Dnešní oslavenkyně Ivana je ženským protějškem jména Ivan (25. června), které je staroslovanskou variantou jména Jan. Ivana proto tvoří jednu z mnoha obdob, které se po staletí vytvářely na základě prastarého jména Jana (24. května). V Čechách jde ovšem o obdobu zcela moderní, neboť Ivana přišla do módy zhruba v polovině 20. století. Předtím jsme se u nás mohli setkat s Ivankami, ženským jménem, které se k nám po první světové válce začalo šířit ze zemí jižních Slovanů.
Ivona - svátek slaví 23. března
Svátek mají Ivona, Turibius z Mongroveja (Toribio z Limy), Alfons a Gwinear.
Ivona nebo také Yvonne jsou jména francouzského původu a mají své počátky ve jméně Yvette. Původ tohoto jména je však nejasný. Přidržme se tedy vysvětlení francouzských badatelů, kteří tvrdí, že prvopočátek je třeba hledat ve starogermánském slově íwa, jež označovalo "strom tis". Potvrzuje to fakt, že jeden z hrdinů Artušovy družiny se jmenoval Yvain a představoval bojovníka s tisovým lukem. Jestli to byl fešák a hrdina, mohli jeho jméno přijímat i ostatní, včetně žen.
Iveta - svátek slaví 7. června
Svátek mají Iveta, Slavoj, Robert, Deochar.
V občanském kalendáři slaví dnes svůj svátek Iveta, starší variantou tohoto jména je také Yveta. Jedná se o francouzské jméno německého původu, o protějšek mužského jména Ivo, což znamená "tisový luk".
Spolu s Ivetou sdílí dnešní den také Slavoj. Toto slovanské jméno je u nás rozšířeno především díky Královéhradeckému rukopisu a lze je vyložit jako "slavný". Někteří badatelé se domnívají, že jde o českou obdobu německých jmen Robert, Rupert, Lotar nebo řeckého Kletuse.
Jana - svátek slaví 24. května
Svátek mají Jana, Vincenc (Lerinský) a Šimon (Stylita Mladší).
Dnešní oslavenkyně Jana má stejný význam jako několikrát již zmiňovaný Jan.
Jan a Johan existovalo vždy mnoho. Historicky nejstarší je asi Jana, která doprovázela Ježíše. Byla prý manželkou správce Chuzy. Spolu s ostatními ženami se stala svědkyní vzkříšení svého Mistra.I naše dějiny znají ženy, které toto jméno nosily, dvě byly dokonce královnami.
Jaroslava - svátek slaví 1.července
Svátek mají Jaroslava, Děpold, Theobald.
Dnes najdeme v občanském kalendáři velmi rozšířené a oblíbené jméno Jaroslava. Jedná se o ženský protějšek jména Jaroslav. Dáte-li si tu práci a najdete si u jeho svátku 27. dubna jeho krátký etymologický výklad, přesvědčíte se, že s Jaruškami nejsou žádné špásy.
Jaroslavu mezi světci ani mezi historickými postavami nenajdeme. Podobné jméno ale měla hrdinka staroruské písemné památky Slovo o pluku Igorově, jmenovala se Jaroslavna. Byla manželkou slavného vítěze nad turecko-kumánskými Polovci, novgorodského knížete Igora Svjatoslavoviče (1151-1202). Dodnes ale není jisté, nebylo-li Slovo padělek, podobně jako naše Rukopisy.
Jiřina - svátek slaví 15. února
Svátek mají Jiřina, Jorga, Sigfríd (Švédský) a Theodosius (Florentini).
Dnes má dle občanského i církevního kalendáře svátek Jiřina. Toto jméno je řeckého původu a jde o protipól Jiřího. Základem je tedy slovo geórgos, "zemědělec" nebo "rolník". Jiřina, ale také její španělská varianta Jorga nebo anglická Georgia či další cizí Jiřinky, má tedy velice vřelý vztah k půdě.
Jméno to bylo vždy oblíbené, není tedy divu, že ho nese i několik území, států, ba i jedna planetoida. Tak tedy jedna Georgia leží v Americe a patří mezi 13 původních států Unie. Jméno obdržela podle anglického krále Jiřího II., jenž roku 1732 udělil zvláštní společnosti s rytířem Oglethorpem v čele výsadní povolení k založení nové kolonie. Hned následujícího roku k tomu skutečně došlo a od roku 1736 sem začali proudit němečtí přistěhovalci. Druhá země, jejíž jméno se odvozuje od stejného základu, je Gruzie a do třetice se tak jmenuje i Jižní Georgie, antarktický ostrov v Atlantském oceánu. Jméno dokonce opustilo i naši Zemi a objevilo se v kosmu - další Georgia je totiž planetoida objevená fotograficky A. Charloisem v Nizze 10. března 1893.
Vraťme se však zpět na rodnou planetu. Patronkou tohoto jména je sv. Jiřina či Georgie. Podle legendy prý žila někdy v 6. století v kraji Auvergne (Francie). O jejím ctnostném životě se v jednom ze svých spisů zmiňuje Řehoř Tourský.
Jitka - svátek slaví 5. prosince
Svátek mají Jitka, Judita a Sába.
V občanském kalendáři má dnes svátek Jitka. Ačkoliv se to na první pohled nezdá, jde o jméno hebrejského původu - znamená přímo "Židovka" nebo "žena z Judeje". Základem je totiž jméno Jehúdíth. Jitka pak vznikla zřejmě z tvaru Jutta (česky Juta), což je německá zkrácenina Judity.
Jolana - svátek slaví 15. září
Svátek mají Jolana, Josef (Kentenich), Kateřina (Janovská);P. Marie Bolestné.
Jméno Jolana, které je dnes v občanském kalendáři, má slovenský původ a snad je překladem řeckého jména Helena, tj. "světlo". Možné však je, že se jedná o maďarský prazáklad slova Jóleán, jež znamená "správná a dobrá dívka."
Církevní kalendář nám dnes připomíná další z mariánských svátků. Ten dnešní upozorňuje na bolest, kterou P. Marie musela prožít, když její syn umíral strašlivou smrtí na kříži. Předtím jej ještě doprovázela na strastiplné cestě k popravišti a později byla i při jeho uložení do hrobu. Po jeho skonu odešla k apoštolu Janovi a zemřela zřejmě v Jeruzalémě nebo Efesu. Její kult se začal šířit takřka po celém světě a dnes prožívá opět renesanci.
Jůlie - svátek slaví 10. prosince
Svátek mají Julie a Eulalie.
V občanském i církevním kalendáři má dnes svátek Julie. Toto jméno má latinský původ a jeho základem je rodové jméno slavného římského rodu Iuliů, kam patřil i Caesar. Původní význam tohoto jména je dnes již nejasný. Někdo je vykládá jako "vlasatý, zářící či mladý", jiný jako "božský". Kde je pravda, těžko říci.
Dnes připomínaná Julie byla mučednicí, která zemřela se svou přítelkyní Eulalií v roce 304 v Méridě. Ta má shodou okolností dnes svátek v kalendáři církevním. Až v Řecku má počátky toto u nás nezvyklé jméno, jež znamená "dobře mluvící" či "blahořečící" - my bychom řekli "výřečná". Toto jméno se u nás používá již jenom ojediněle a v našem starším kalendáři bychom je našli 12. února, kdy jsme si také obšírněji připomněli její mučednický příběh. Dnes se ještě zmíníme o jedné památce na tuto mladičkou mučednici.
Kamila - svátek slaví 31. května
Svátek mají Kamila, Petronila, Mechtilda; je také svátekNavštívení P. Marie.
Kamila je ženským protějškem Kamila. Pochází od římského příjmení Camillus. Slovo camillus nebo camilla představovalo v latině "hocha nebo dívku vznešeného původu, kteří byli vhodní pro posvátnou chrámovou službu".
Karin - svátek slaví 2.ledna
Svátek mají Karin, Basil (Veliký) a Řehoř (Nazianský Mladší).
V občanském kalendáři má dnes svátek Karina či Karin. V této podobě splynula dvě stejně znějící jména různého původu: italské Carina (jeho význam je "hezká, milá") a severská zkrácenina Kathariny - v tomto případě má význam "čistá a cudná". Jméno je oblíbeno u nás i po celém světě.
Podle církevního kalendáře má dnes svátek Basil. Jméno vzniklo z řeckého basileios a znamená "královský". Jeho novodobější formou je Vasil.
Karolína - svátek slaví 14. července
Svátek mají Karolína/Karolina, Hroznata, Kamil de Lellis.
Dnes slaví v občanském kalendáři svůj svátek Karolína. Jedná se o ženský protějšek jména Karel a svět ji zná jako Charlotte, Caroline, ale také jako Lotte či Lolu. Základem jména je germánské obecné jméno karlaz a staroněmecké kar(a)l s významem "muž" nebo "chlap". Když se franští majordomové tohoto jména pozvolna zmocňovali franského trůnu a Karel Veliký vytvořil obrovskou říši, rozšířilo se toto jméno i za hranice ve významu "panovník". A tak vznikl náš "král", polský król, jihoslovanský kralj i maďarský király.
Kateřina - svátek slaví 25. listopadu
Svátek mají Kateřina, Katrin a Katrina .
Dnes má v obou kalendářích svátek Kateřina. Toto jméno má řecký původ a znělo původně Aikateriné. Do latiny bylo překládáno jako Ecaterina. Později bylo spojováno se slovem katharós, což znamená čistý. Ženský rod zněl kathará a odtud byl jenom krůček ke jménu Catharina. Ostatní jazyky pak tento tvar přejaly. Užívala se však ještě podoba Haikateriné, případně Hekateriné, která má počátky ve slově hekateros, což znamená, že jeho nositelka "přesně zasahuje cíl" nebo "se dovede dobře strefovat".
Klára - svátek slaví 12. srpna
Svátek mají Klára, Euplus.
V občanském kalendáři má dnes svátek Klára, ačkoli v církevním tomu tak bylo již včera. Jméno vychází z latinského tvaru clara, což znamená "jasná".
Klaudie - svátek slaví 5. května
Svátek mají Klaudie a Gothard.
V občanském kalendáři má dnes svátek Klaudie. Základem je latinské slovo claudus, jež znamenalo "kulhavý".
Na jednoho nositele tohoto jména platí vysvětlení zcela přesně: jeho mužskou podobu totiž nosil císař Claudius, který vládl v letech 41-54 římskému impériu, a ten skutečně kulhal. Byl zvláštním císařem. Panoval s rozvahou a bez zbytečných ukrutností, to skutečně nebývalo v Římě zvykem. Byl spíše spisovatelem a historikem než vladařem.
Žen se jménem Klaudie nebo také Claudie je na světě bezpočet. Snad nejznámější z nich je nádherná žena jménem Claudia Cardinalová. Slavná italská herečka se proslavila především ve filmech Statek, Rocco a jeho bratři, Krásný Antonio, Stárnutí, Gepard, Kůže a v mnoha dalších rolích.
Kristýna - svátek slaví 24. července
Svátek mají Kristýna/Kristina, Boris a Gleb.
Občanský i církevní kalendář se dnes shodují na jediném oslavenci, Kristýně nebo také Kristině. Toto půvabné jméno vychází z latinského tvaru přídavného jména s významem "Kristova".
Lada - svátek slaví 7. srpna
Svátek mají Lada, Kajetán a Sixtus (II.).
V občanském kalendáři má dnes svátek Lada. Toto ladné jméno je novodobého původu. Základem smyslu slova je lad a pořádek, jak ostatně znění jména napovídá. Ovšem věc má háček v tom, že jsou možná i vysvětlení jiná. Předně existuje staročeské slovo lada, což znamená "dívka", "panna". Srbochorvatština zná stejné slovo jako výraz pro manželku, přičemž lado znamená pro změnu manžela. Půjdeme-li ovšem ještě dále, zjistíme, že u různých prastarých národů znamenalo slovo lada "paní, žena" (likyjština, chaldejština aj.). Mohlo by nás to až zmást a vést k domněnce, že i anglická lady má stejný původ. Ve skutečnosti má toto označení pro dámu velkého světa zcela jiný, až neskutečný základ. Původ tohoto slova musíme totiž hledat ve spojení hlaef-dige, což lze doslova přeložit jako "chléb hnětoucí" a říkalo se tak hospodyním. Málokterá lady to však dneska ví a možná o takové poznání ani nestojí.
Laura - svátek slaví 1. června
Svátek mají Laura a Justin.
V občanském kalendáři má dnes svátek Laura. Jedná se nejspíše o domáckou formu k Laurentii, což je ženský protějšek k Laurentiovi. Neboli, jak my po našem říkáme, Vavřincovi, a znamená tedy snad "vavřín". Další verze naznačuje, že počátky tohoto jména sahají až do antiky, kdy označovalo člověka, který pocházel z města Laurentium (přímořské město v Latiu).
Lenka - svátek slaví 21. února
Svátek mají Lenka, Petr (Damiani), Heřman (z Münsteru-Granfeldenu) a Randoald.
V občanském kalendáři se dnes skví Lenka a Lena. Jedná se vlastně o původně domácká jména Heleny (Helenky), pak znamenají "pochodeň", nebo může jít o odvozeninu z Magdaleny. V tomto případě mají význam jiný: nositelka tohoto jména prý pochází z Magdaly. Dnes je Lenka na celém světě jménem zcela plnoprávným a samostatným.
Leona - svátek slaví 22. března
Svátek mají Leona, Epafrodit, Klemens August von Galen.
V občanském kalendáři má dnes svátek Leona. Je vlastně ženskou podobou mužského Leona, a tudíž znamená "lvice". Žila ve 4. století v Římě a veškerý majetek vložila do sdružení, které podporovalo výchovu a vzdělání mladých dívek.
Libuše - svátek slaví 10. července
Svátek mají Libuše a Amálie.
Dnes má v občanském kalendáři svátek Libuše/Amálie, v církevním pro změnu Amálie/Libuše. Někteří naši jazykovědci se domnívají, že obě jména jsou totožná a znamenají, že jejich nositelka je "milá bytost". U nás každý dobře ví, že jméno Libuše nesla bájná kněžna, a tak je zřejmé, že má slovanský původ. Vychází ze základu ljub, tedy "milý". Stejně tak i Amálie má za svůj základ slovo amare, "milovat". Dá se tedy říci, že Libušky, Líby a Liby i Amálie, Amálky i Amélie jsou ženy nanejvýš milé a příjemné. Aby vše nebylo tak jednoduché, lze Amálii přeložit i jako "pracovitá", to v případě, že bychom připustili, že původ jména je germánský. Nejlépe asi uděláme, když zohledníme obě varianty a řekneme, že jak Libušky, tak i Amálky jsou děvčata milá a pracovitá.
Linda - svátek slaví 1. září
Svátek mají Linda, Samuel, Jiljí.
V občanském kalendáři mají dnes svátek Linda a Samuel. Je to sice zvláštní spojení, ale je to tak. My jako slušně vychovaní lidé dáme přednost ženě.
Jméno Linda se nejčastěji spojuje se španělským slovem linda, které znamená "krásná", avšak existuje také německé lind, což je "mírný, jemný". Další vysvětlení vychází opět z německého slova, tentokrát je to Linde čili "lípa". Mimochodem, když už jsme u stromů: lindou bývá někdy nazýván i topol bílý, ale od něj vítr ke stejnému dívčímu jménu asi nevane. Němčina nabízí ještě další možnost vysvětlení: staroněmecké slovo lindi totiž znamenalo "zmije". Aby toho nebylo málo, domnívají se někteří badatelé, že Linda vznikla zkrácením takových jmen, jako je Adelinda, Belinda nebo Dietlinda.
Lucie - svátek slaví 13. prosince
Svátek má Lucie.
Dnes má v obou kalendářích svátek Lucie, mající svůj počátek v latinském slově lux, což značí "světlo".
Lucie patří po staletí k velice uznávaným světicím a je patronkou velmi pestré skupiny profesí a řemesel. Za svou si ji vzaly nejen kající se nevěstky, ale i sedláci, skláři, sedláři, krejčí, švadleny, tkalci, nožíři, kočí, písaři, notáři, poduškáři, pedelové, vrátní, v Anglii spisovatelé, advokáti, služky a podomní obchodníci. Lidé se u ní také dovolávají pomoci proti očním nemocem, bolestem v krku, infekcím, krvácení a úplavici. To je jistě úctyhodné.
Komentáře k článku | vložit komentář
není tady jméno Ella,Ela???
chci vědět obsáhlejší výklad jména LENKA a jak se řekne anglicky.díky zdenule
Chtěli bycho dát naší holčičce jméno Johanka, ale v tomto seznamu jsme jej nenašla. Odpoví mi, prosím, někdo, třeba ze své zkušenosti, jak domácky toto jméno používat?
Děkuji Hana
Johana je od Jany, ale to je asi divné říkat Johance Janinko :-)
Má kamarádka je pyšnou babičkou Johanky a říkají jí Haninka :-)
Já mám doma Magdalenu, ale říkáme jí Áťa - tak ji nazval o rok starší bráška když začal mluvit a Átě už to zůstalo - i když se snažila v nové škole, nebo na táboře o Magdu :-)
Chci tím říci, že je jedno jaké mazlivé odvozeniny si vymyslíte, stejně se to samo vyvrbí :-))
Jana M.
Já sem třeba Marcela ale můj o 7 let mladší brácha když začal mluvit tak nějaký R ho nezajímalo tak mi začal říkat Jájo ...a taky se to u nás v rodině chytlo
ka
ahoj mohla bych se zeptat na jméno Emerencie?
ahoj mohla bych se zeptat na jméno Emerencie?
mam kamaradku jmenem Neda a nemohu nikde najit vyznam tohoto jmena.Pomůže mi někdo??
nenašla jsem jméno Jesika chtěla bych to vědět neboť s manželem přemíšlíme nad tímto jmétem a tak chcem vědět význam předem děkuji
docela by mě zajímal význam tohoto jména neboť zde jsou jen "kalendářní" jména, ne ta méně obvyklá
prominte ale julie se nepíše s ů!!!!!!!!!!!!
prominte ale julie se nepíše s ů!!!!!!!!!!!!
Máte naprostou pravdu.Já mám sestru Julii a nad u se žádnej kroužek nepíše.Nevím kdo to vymyslel.
Promiňte ale já mám sestru Julii a rozhodně se v jejím jméně nepíše kroužek nad u.Jak to má pak vypadat třeba takto:JŮLIE.Fůj hnus ten kroužek nad u radši hned smažte a pište tam všechna jména ne jenom některá třeba na písmeno K.Nashledanou.
Jo Lindy jsou dobré já sama jsem Linda a je to užasny:)
katka (jmeno je hrozny)vsichni se mi posmivaji kacenou me nazivaji:(
Máš naprostou pravdu mně říkají Kačka-sračka
pícka kurva hovno srac
Hele nemluv tu sprostě laskave si drž slovník.
Prosím o zaslání obsáhlejší charakteristiky jména Kristýna na mail: levanderka@gmail.com
Na Evelínu, Evelinne či Evelin, jak jsme pojmenovali naši dceru, se totálně zapomíná. Přitom se jedná o krásné dívčí i ženské jméno s celoevropskou platností, bez zbytečných čárek a háčků, které anglosaské a germánské jazyky nevedou. Takže maminky a tatínkové, nenechte se omezovat nabízeným výběrem jmen (nejen na těchto stránkách), ale hledejte a přemýšlejte. Krásných jmen je spousta, a nemusí mít zrovna židovský (Sára) či řecký (Elena, Elen) původ. Inspirací nechť vám jsou cizí stránky (např. www.firstname.de), staré kalendáře či jména předků proč Valentýn, když stovky let známe Valentina?)
Ahoj, chtěla bych upozornit na chybu která zde je. Jsem Ivana a rozhodně neslavím svátek 4. března, ale 4. dubna ;)