Seznam jmen od Adama po Dušana
Adam - svátek slaví 24.prosince
Štědrý den. Adam a Eva.
V kalendáři má dnes půl dne svátek Adam a druhou půli slaví Eva. K tomu je ještě Štědrý den.
Adrián – svátek slaví 6.prosince
Svátek má Mikuláš (z Myry).
Dnes má svátek Mikuláš, shodují se v tom všechny naše kalendáře. Jméno Mikuláš nebo také Mikoláš je řeckého původu a znělo Níkoláos; později bylo N změněno na M. Podobně jako Nikodém, Viktor či Vítězslav a Nikita, také Mikuláš je jméno vítězné: znamená "vítězství lidu". Mikuláš je světcem velice slavným.
Alan – svátek slaví 14. srpna
Svátek mají Alan a Maxmilián (Kolbe).
Dle občanského kalendáře má dnes svátek Alan. Je to jméno keltského původu a prvotní význam byl asi "svornost". Muselo jít ale o nějakého Kelta výjimečného, protože svornost Keltové příliš v genech neměli. Snad jen v okamžiku nebezpečí se dali dohromady. Jakmile jim však otrnulo, byli opět v sobě a hašteřili se jako dříve. Že vám to něco připomíná? Ano, tvrdí se, že náš národ má v sobě keltské krve požehnaně. Údajně od nás nikdy neodešli a zůstali v nás utajeni až do dnešních dnů.
Aleš – svátek slaví 13. března
Svátek mají Aleš, Martin (I.) a Hermenegild (Ermenegild).
V občanském kalendáři má dnes svátek Aleš. Původně šlo asi o staročeskou domáckou podobu Alexeje, jenž se vykládá jako "záštita" či "pomoc". Totéž lze tedy říci i o Alešovi, který je dnes zcela samostatným jménem.
V církevním kalendáři nacházíme Martina. Martinové však slaví jmeniny spíše 11. listopadu, kdy je svátek Martina z Toursu.
Alexander – svátek slaví 27. února
Svátek mají Alexandr a Gabriel (od Bolestné Matky Boží).
V občanském kalendáři má dnes svátek Alexandr (v církevním tomu tak bylo včera). Počátky tohoto jména musíme hledat až ve starém Řecku, kde znělo Alexandros, což znamená "obránce mužů"
Alexej – svátek slaví 3. května
Svátek mají Alexej, Alex, Filip a Jakub.
V občanském kalendáři má dnes svátek Alexej či Alex. Toto slovanské jméno má řecký původ ve slově alexein, což znamená "bránit". Alexej je tedy "člověk, který něco nebo někoho brání a zachraňuje". Nejvíce Alexejů je samozřejmě v Rusku.
Toto jméno nosili jak carové, tak prostí lidé.
Alfréd – svátek slaví 8. srpna
Svátek mají Soběslav a Dominik.
V občanském kalendáři slaví dnes svůj svátek Soběslav. Toto jméno, velmi oblíbené v přemyslovském panovnickém rodě, znamená "sobě slavný", tj. "mající (nějakou) slávu". V našich dějinách je nosili dva panovníci, Soběslav I. (asi 1090-1140) a Soběslav II. (1128-1180).
Andrej – svátek slaví 11. října
Svátek mají Andrej, Germanus.
Dnes má v kalendáři svátek Andrej, což je slovanská podoba řeckého jména Andreas a z francouzštiny přejatého André. Nositel tohoto jména je "statný, mužný a odvážný".
Antonín – svátek slaví 13. června
Svátek mají Antonín a Tobiáš.
Dnes panuje ve všech kalendářích vzácná shoda. Jak občanský, tak český i světový církevní slaví dnes Antonína. Jméno jsme si vysvětlili již předchozího dne.
Dnes si připomínáme Antonína z Padovy. Patřil k vynikajícím osobnostem katolické církve a už za jedenáct měsíců po své smrti - byl to nejkratší proces svatořečení v dějinách - byl přijat mezi světce. Učinil tak papež Řehoř IX. O sedm století později jej papež Pius XII. přijal mezi církevní učitele (16. ledna roku 1946).
Artur –svátek slaví 26. listopadu
Svátek mají Artur, Silvestr a Konrád.
Jméno Artur znamená nejspíše "medvěd", neboť vychází z keltského překladu tohoto slova arth.
Bartoloměj – svátek má 24. srpna
Dnes má v občanském i církevním kalendáři svátek Bartoloměj. Toto původně aramejské jméno znělo bar Talmai čili "syn Talmajův", přičemž Talmai souvisí s hebrejským slovem telem, což znamená "brázda". Jeho otec byl totiž oráčem. Dalo by se tedy s určitou nadsázkou říci, že Bartoloměj byl synem starého Brázdy.
Benedikt – svátek má 12. listopadu
Svátek mají Benedikt a Josafat.
V občanském kalendáři bychom dnes nalezli Benedikta. Nikdo jistě nepochybuje o tom, že toto jméno je latinského původu. Znamená "požehnaný" či "blahoslavený" a základem je slovo benedictus. Českou obdobou tohoto jména je Blahoslav.
Jméno Benedikt nejvíce proslavil ten, jenž nese přívlastek z Nursie a svátek má podle církevního kalendáře 11. července. Tehdy jsme si také památku tohoto významného muže připomínali obšírněji.
Benjamín – svátek má 12. prosince
Svátek mají Benjamín a Ambrož.
V občanském kalendáři má dnes jmeniny Benjamín. Toto hebrejské jméno znamená, že jeho nositel je "synem pravice" čili "milovaným synem". Z toho vyplývá, že naši předkové měli ve větší oblibě pravici, která je šikovnější než levice, alespoň pokud jde o ruce. Jisté je, že toto jméno je velice oblíbené a nosilo je mnoho významných mužů.
Bernard – svátek má 20. srpna
Svátek má Bernard.
Jméno Bernard je dnes uvedeno jak v občanském, tak i v církevním kalendáři a znamená doslova "tvrdý jako medvěd".
Bonifác – svátek má 14. května
Svátek mají Bonifác (z Tarsu) a Matěj.
V občanském a světovém církevním kalendáři má dnes svůj svátek Bonifác. Je posledním "zmrzlým mužem". Jeho jméno vychází z latinského výrazu (homo) boni fati, což označuje "člověka dobrého osudu". My bychom řekli, že každý Bonifác je šťastlivec.
Bořek – svátek má 12. července
Svátek mají Bořek, Jan Gualbert, Nabor a Felix.
Bořek, který má dnes svátek v občanském kalendáři, je zkráceným slovem od jména Bořivoj nebo s nad i Bořislav a vykládá se jako "bojovník". V posledních letech je toto jméno stále oblíbenější.
Boris – svátek má 5. září
Svátek mají Boris, Viktorin, Vítězslav.
Jméno Boris, které dnes nacházíme v občanském kalendáři, je zřejmě slovanského původu. Pravděpodobně se jedná o zkráceného Borimíra, kterého překládají badatelé jako "toho, který bojuje s celým světem za mír", také může "podněcovat svět". Jiná varianta vychází z toho, že základem bylo jméno Borislav čili "ten, kdo se proslavil bojem".
Bořivoj – svátek má 30. července
Svátek mají Bořivoj, Petr (Chrysologus).
V našem občanském kalendáři si dnes připomínáme Bořivoje. První složkou tohoto staroslovanského jména je sloveso boriti čili "bojovati", druhou tvoří voj, což znamená "voják".
Bruno – svátek má 11. června
Svátek mají Bruno, Barnabáš.
V občanském kalendáři má dnes svátek Bruno, ačkoliv v evropském církevním tomu tak bylo již 8. března. Toto jméno je svým původem staroněmecké a znamená "hnědý".
Ctibor – svátek má 9. května
Svátek mají Ctibor, Hermus, Terezie (Gerhardingerová) a Řehoř (Nazianský Mladší).
V občanském kalendáři má dnes svátek Ctibor, ale může ho mít i Stibor. Jméno lze vyložit jako "bojovník (boj) za čest" - slovo bor totiž pochází ze staroslovanského boriti, "bojovat". Mimochodem, myslíte, že lze považovat za náhodu podobu dnešního "bořiti" a dávného "bojovati-boriti"?
Ctirad – svátek má 16. ledna
Svátek mají Ctirad, Marcel (I.), Honorát (z Arles).
Občanský kalendář dnes vyzve k oslavě všechny Ctirady. Jedná se o jméno české a podle odborníků představuje toho, kdo je "čestný a čest má nadevše rád".
Cyprián – svátek má 26. září
Svátek mají Andrea, Ondřejka, Kosma a Damián.
Půvabné jméno Andrea, které dnes nacházíme v občanském kalendáři, je řeckého původu a k nám se dostalo prostřednictvím italštiny a francouzštiny. Jak je patrné z české podoby tohoto jména (Ondřejka), má stejné základy jako Ondřej. Platí-li tedy o něm, že je to muž "odvážný a statečný", můžeme to směle prohlásit i o Andreách.
Cyril – svátek má 5. července
Svátek mají Cyril a Metoděj - státní svátek České republiky.
Dnes mají v kalendáři svátek Cyril a Metoděj. Jméno Cyril je řeckého původu a v řečtině znělo Kyrios. Někteří badatelé je vykládají jako přídavné jméno "pánův" nebo jako "pán či panáček", jiní kladou důraz na to, že se vlastně jedná o jméno perské s významem slunce (Kuruš). Druhé jméno Metoděj nebo Metod je také řeckého původu, základem je slovo methodos. Pokud vám připomene běžně užívané slovo "metoda", nejste daleko od jeho rozluštění: methodos se překládá jako "způsob zkoumání, poznání nebo bádání".
Čeněk – svátek má 19. července
Svátek mají Čeněk, Makrina.
Nejznámějším nositelem prvního dnes připomínaného jména byl asi pan Čeněk z Vartemberka. Měl ve znaku něco, co se před ním ani po něm u nás takřka nikomu nepoštěstilo - zeleného draka, který obepíná zlatočerný štít. Klenotem byla buď černozlatá křídla, nebo rybářská loďka. Zvláštní ozdobu zelené saně získal Čeněk od samotného císaře Zikmunda, jednalo se o vyznamenání tzv. dračího řádu, který panovník založil v Uhrách. Čeněk prý tento uherský řád roku 1420 vrátil, ale bezpochyby to nebylo gesto, nad nímž by se dlouho rmoutil. V politice uměl totiž docela dobře chodit.
Čestmír – svátek má 9. ledna
Svátek mají Čestmír, Severin (z Norika) a Šebíř.
Dnes nezapomeňte popřát všem Čestmírům. Toto jméno je pochopitelně staročeského původu a nosí jej člověk "ctící mír" a je vůbec velice mírumilovný. Zvláštní je, že dnešní den byl ve starém Římě zasvěcen Iustitii, tamní bohyni spravedlnosti. Obdoby jména Čestmír se nacházejí i ve starší srbštině a bulharštině.
Dalibor – svátek má 4. června
Svátek mají Dalibor a František (z Caracciola).
V občanském kalendáři slaví dnes svůj svátek Dalibor. První složkou jména je starý slovanský tvar dnešního příslovce "dále", transformovaný ve slovesné, jakoby rozkazovací dali. Druhá část vychází ze slova bor
Damián – svátek má 27. září
Svátek má Jonáš, Vincenc (z Pauly).
V občanském kalendáři má dnes svátek Jonáš. Asi nejznámějším Jonášem byl syn Amithaiův, který se proslavil jako starozákonní prorok. V Písmu svatém se vypráví, kterak byl poslán Bohem, aby ohlásil Ninivským trest, jenž byl nad nimi vyřčen.
Dan – svátek má 17. listopadu
Svátek mají Mahulena, Alžběta (Uherská) a Řehoř.
Jméno Mahulena, které dnes najdeme v občanském kalendáři, je českého původu a snad vzniklo uměle. Nejznámější nositelka tohoto jména byla bezpochyby ta, kterou známe ze Zeyerova dramatu Radúz a Mahulena.
Daniel - svátek má 17. prosince
Svátek mají Daniel, Dan a Lazar.
V občanském kalendáři má dnes svátek Daniel. Toto jméno je hebrejské a znamená "mým soudcem je Bůh".
Darek - svátek má 9. listopadu
Svátek mají Bohdan/Theodor a Alžběta (z Dijonu); svátky Posvěcení lateránské baziliky a Čtyř korunovaných mučedníků.
Dnes má v občanském kalendáři svátek Bohdan. Jazykovědci se přou, kde hledat počátky tohoto jména. Jedni se domnívají, že je původu staroslovanského, jiní soudí, že jde jen o překlad jména Theodosius nebo Theodóros. Koneckonců je to jedno, neboť obojí znamená "Boží dar".
David – svátek má 30. prosince
Svátek mají David, Evžen a Kolumba.
V občanském kalendáři má dnes svátek David, ačkoli v křesťanském tomu tak bylo již včera. Toto prastaré jméno má zřejmě své počátky v asyrském slově dádu, jež znamená "miláček". Hebrejština si slovo přeměnila na dód. Zdá se, že jméno David je přezdívka. Původně znělo Davidu a říkalo se tak náčelníkovi nějaké ozbrojené skupiny bojovníků.
Denis – svátek má 11. září
Svátek mají Denisa/Diviška, Emil, Anna (Zelíková) a Josef (Müller).
V občanském kalendáři dnes nacházíme francouzské jméno Denisa. Jeho počátky sahají až do starého Řecka, kde znali Dionýsa, slavného boha vína. Denisa má tedy mnoho společného s vínem. Lze ji přeložit i jako "božské dítě". Čeština si Denisu poněkud upravila, čímž vzniklo rozkošné jméno Diviška.
Dominik – svátek má 4. srpna
Svátek mají Dominik, Dominika a Jan (Maria Vianney).
V občanském kalendáři má dnes svůj svátek Dominik a Dominika. Ve všech odborných publikacích se píše o tom, že toto jméno je u nás již dnes méně běžné. Avšak směrem na západ je tomu spíše naopak;
Dušan – svátek slaví 9. března
Svátek mají Dušan, Marie (Kleofášova).
Dušan, který má dnes svátek v občanském kalendáři, je starým srbským jménem a nosí je muži, kteří "mají duši" nebo také jenom "dobrý dech". Přeneseně lze říci, že Dušanové jsou silní odvahou a duchem.
Komentáře k článku | vložit komentář
Ahoj tady je Agim a beznadějně se snažím najít kdy mám svátek.Nevešel bych se mezi Adama a Dušana?????????
jsou obe spravne je Darek i Derek, my mame doma Dereka :-)
Čestmír má svátek 8. ledna, ne 9.
Ahoj proc se do kalendare nepise 4.srpna ze ma svatek Dominik ale i Dominika?
Ja myslim ze to je DEREK (DAREK) jednoho mame je mu 6 let .Bydlime v Anglii a DEREK je ta spravna gramatika .
jsou obe spravne je Darek i Derek, my mame doma Dereka :-)
jinak derek ma svatek 23. rijna, je to totiz od jmena Teodor, vic na , je to ke konci psane a Darek je ceske jmeno
Mám tedy svátek 17.listopadu,nebo prosince?
Na Dušana jsem pokud vím narozená a to není 9.března, ale 9.dubna;-)
datumy kdy kdo slaví svátek nejsou vůbec správné