Seznam jmen od Marcela po Romana
Marcel – svátek slaví 12. října
Svátek mají Marcel, Radim.
V občanském kalendáři má dnes svátek Marcel. Toto jméno pochází z latinského Marcellus, což je vlastně zdrobnělina jména Marcus. Jazykovědci toto jméno překládají jako "malý bojovník".
Marek –svátek slaví 25. dubna
Svátek mají Marek, Bernard (z Tironu).
Dnešního dne se shoduje občanský i církevní kalendář na tom, že má svátek Marek. Marek je jedním ze čtyř evangelistů, podle výzkumů i tradice právě tím nejstarším. Původně se jmenoval Jan, ale protože byla Palestina římskou provincií, přidávali si zdejší obyvatelé k vlastním jménům i římská. Jméno Marek pravděpodobně vzniklo zkrácením z delšího Martius, tj. "Martův" nebo "náležející Martovi", římskému bohu války. Dalo by se tedy říci, že Marek znamená totéž, co "bojovník" nebo "válečník". Tento výklad ještě podporuje řecké slovo marnamai, jež znamenalo "bojuji".
Marián – svátek slaví 25. března
Svátek mají Marián, Marie, Dismas a katolická církev slaví Zvěstování Páně.
V občanském kalendáři slaví dnes svůj svátek Marián, což je mužské jméno odvozené od Marie. Toto rozšířené jméno má svůj původ až ve starém Egyptě. Již sestra Mojžíšova nesla jeho ženskou variantu, která znamenala "milovaná od Boha". Za časů Ježíšových mělo význam "paní", ale také se objevovalo vysvětlení, že znamená "kapka moře". Tak vzniklo latinské spojení stilla maris, ze kterého chybným opisem povstalo spojení stella maris, "hvězda mořská". Jsou ještě další výklady, které Marii vykládají jako "prosebnici", "hořkou", ale také jako "krásnou". Stačí si jen vybrat.
Martin – svátek slaví 11. listopadu
V obou kalendářích, občanském i církevním má dnes svátek Martin. Toto jméno má původ v latinském slově Martinus, což je přídavné jméno k Martovi. Martin tedy znamená, že jeho nositel je "zasvěcen římskému bohu války". Přeneseně by se dalo říci, že Martinové jsou pěkně bojovní a nenechají si nic líbit. Potěšitelné je, že toto velice hezké jméno patří u nás stále k těm nejoblíbenějším. Stejně často je užíván i jeho ženský protějšek Martina, která má svátek 17. července.
Matěj – svátek slaví 24. února
Svátek mají Matěj a Modest.
Dnes má v občanském a římském kalendáři svátek Matěj, avšak český církevní kalendář jej připomíná až 14. května. Matěj a jeho varianta Matyáš jsou hebrejského původu. Prastaré znění jména Mattithjáh znamená "dar Boží". Ze stejného základu vychází i Matouš. K tvarovému rozlišení obou jmen došlo už v řečtině (Matthíás a Matthaios), odkud se k nám jména dostala; jména Matěj a Matyáš vznikla z tvaru Matthíás.
Matouš – svátek slaví 21. září
Svátek má Matouš.
Dnes se shodují kalendáře v tom, že má svátek Matouš. Toto velice oblíbené jméno je hebrejského původu a stejně jako Matěj znamená "dar Boží". Základem obou jmen - a Matyáše k tomu - je totiž jméno Mattithjáh, které se rozšířilo díky tvarům Matthaios (Matouš) a Matthíás (Matyáš, Matěj). Tato jména mají tolik společného, že je mnohé jazyky ani nerozlišují.
Metoděj – svátek slaví 5. července
Svátek mají Cyril a Metoděj - státní svátek České republiky.
Dnes mají v kalendáři svátek Cyril a Metoděj. Jméno Cyril je řeckého původu a v řečtině znělo Kyrios. Někteří badatelé je vykládají jako přídavné jméno "pánův" nebo jako "pán či panáček", jiní kladou důraz na to, že se vlastně jedná o jméno perské s významem slunce (Kuruš). Druhé jméno Metoděj nebo Metod je také řeckého původu, základem je slovo methodos. Pokud vám připomene běžně užívané slovo "metoda", nejste daleko od jeho rozluštění: methodos se překládá jako "způsob zkoumání, poznání nebo bádání".
Michal – svátek slaví 29. září
Svátek mají Michal, Michael, Gabriel a Rafael.
V občanském kalendáři má dnes svátek Michal. Toto jméno je zkráceninou jména Michael, má hebrejský původ a znamená "kdo (je) jako Bůh, podobný Bohu?" Toto jméno nosil samotný archanděl a v církevním kalendáři je dnes připomínán se svými druhy Gabrielem a Rafaelem. Jméno Gabriel je také hebrejského původu a vykládá se jako "Bůh je moje síla". Stejného původu je i třetí z nebeské trojice, Rafael. Toto jméno se překládá jako "Bůh uzdravuje".
Mikuláš – svátek slaví 6. prosince
Svátek má Mikuláš (z Myry).
Dnes má svátek Mikuláš, shodují se v tom všechny naše kalendáře. Jméno Mikuláš nebo také Mikoláš je řeckého původu a znělo Níkoláos; později bylo N změněno na M. Podobně jako Nikodém, Viktor či Vítězslav a Nikita, také Mikuláš je jméno vítězné: znamená "vítězství lidu". Mikuláš je světcem velice slavným.
Milan – svátek slaví 18. června
Svátek mají Milan, Marina (Maryna), Marcus (Marek) a Marcellianus (Marcelián), Milota.
V občanském kalendáři má dnes svůj svátek Milan. Význam tohoto moderního jména, které k nám přišlo z Balkánu, je jasný: znamená samozřejmě "milý a milovaný". Podobně znící Milovan má stejný původ. V poslední době se stále více objevuje i ženská podoba tohoto jména, Milana (a stejný význam má i Milena).
Miroslav – svátek slaví 6. března
Svátek mají Miroslav, Friedrich, Frederika, Fridolín a Colette.
Dnešní den je zasvěcen především těm, kdož milují mír, Miroslavovi a Bedřichovi. Miroslav je věrným překladem jména Fridrich (nebo také Friedrich), jež je pro změnu synonymum Bedřicha, takže jde vlastně o jedno a totéž jméno, které je mimochodem dost rozšířené. Miroslavovi říkají v Dánsku Frederik, ve Švédsku Fredrik, v Anglii Frederic, a v Itálii Federico.
Norbert – svátek slaví 6. června
Dnes se vzácně shodují občanský i církevní kalendář na tom, že má svátek Norbert. Toto staroněmecké jméno překládají jazykovědci jako "slavný seveřan". První složku totiž tvoří název severu a druhou beraht, což znamenalo právě "jasný" nebo "skvělý".
Oliver – svátek slaví 2. října
Svátek mají Olivie, Oliver, sv. Andělé strážní a Galina/Halina.
V občanském kalendáři dnes nalézáme půvabné jméno Olivie, ale svátek může slavit i Oliver. Obě jména mají asi stejný základ v latinském slově oliva. Nositel tohoto jména je pak vykládán jako "pěstitel oliv".
Ondřej – svátek slaví 30. listopadu
Svátek má Ondřej.
Krásné jméno Ondřej je v kalendáři několikrát a dnes se na něm shodují občanský i církevní. Ondřej znamená, že jeho nositel je "mužný". Základem jména je totiž je řecké jméno Andreas, které vychází ze slova andréiós, majícího tento význam.
Dnes připomínaný Ondřej byl Ježíšovým vrstevníkem a pocházel z Betsaidy v Galileji.
Oskar – svátek slaví 1. srpna
Svátek mají Oskar, Alfons (Maria z Liguori) a Věra.
V občanském kalendáři má dnes svátek Oskar. Toto staroanglické jméno je složeno ze dvou částí. První složkou je ós čili "bůh", druhou tvoří gar, "kopí". Oskara bychom tedy snad mohli přeložit jako "boží kopí". Toto jméno je oblíbené především v severských zemích, kde je nosili i mnozí panovníci.
Patrik – svátek má 19. února
Svátek mají Patrik, Gotšalk/Gottschalk.
Patrika, který dnes slaví svůj svátek v občanském kalendáři, najdeme v církevním ještě 17. března.
Latinské slovo patricius, které stálo na počátku, označuje "muže urozeného" a zároveň má vazbu na slovo patria - "vlast". Toto jméno však také označuje "člověka, jenž mohl dokázat své předky".
Pavel – svátek má 29. června
Svátek mají Petr a Pavel.
Dnes slaví ve všech kalendářích svůj svátek Petr a Pavel. Petr se jmenoval první z apoštolů. Jméno má základy v řeckém slově petros, což znamená "skála"; latinizací vznikl Petrus a nakonec i náš Petr. Také Pavel má základ latinský, a sice ve slově paulus - "malý".
Petr – svátek má 22. února
Dnes má v občanském kalendáři svátek Petr. Jmenoval se tak první z apoštolů. Jméno má základy v řeckém slově petros, což znamená "skála". Latinizací vznikl Petrus a nakonec i náš Petr. Dnes a také 29. června slavíme ochránce mnoha povolání a řemesel. Připomeňme si alespoň, že sv. Petr je patronem papežů, řezníků, sklářů, truhlářů, hodinářů, zámečníků, kovářů, slévačů olova, hrnčířů, zedníků, cihlářů, mostařů, kameníků, síťařů, soukeníků, valchářů, rybářů a lodníků.
Radek – svátek má 21. března
Svátek mají Radek, Serapion z Thmuis, Enda a Mikuláš z Flüe.
Radek, který vévodí dnešnímu dni, je domáckou formou hned několika jmen. Je odvozen od Radovana, Radoslava, Radomila, Radomíra, ale také od Ctirada nebo Zdirada. Lze tudíž těžko říci, z jakého základu vzal právě dnešní Radek počátek. Jméno může být klidně od slova "radit", "mít rád", "starat se", od ruského raděť anebo může být jeho nositel "rád, že je rád".
Radim – svátek má 25. srpna
Svátek mají Radim, Ludvík, Benedikt a druhové.
V občanském kalendáři má dnes svátek Radim, v církevním je však připomínán až 12. října. Jedná se pravděpodobně o zkráceninu jména Radimir, ačkoliv není vyloučeno, že jde o tvar slovesa raděti čili "starat se". Mohli bychom tedy říci, že Radim je starostlivý. Podle jiného výkladu je však základem slovo rád.
Richard – svátek má 3. dubna
Svátek mají Richard, Nikita, Filipa a Filipina.
V občanském kalendáři má dnes svátek Richard. Toto hrdé jméno pochází od staroněmeckého Ríchart, tedy "tvrdý, přísný vládce". První složka slova, rík ("vládce"), pochází zřejmě z keltštiny a připomíná latinské rex čili "král". Druhá část hart znamená "tvrdý" a objevuje se také ve jméně Leonard.
Robert – svátek má 24. dubna
Svátek mají Robert a Kateřina (Sienská).
Dnešního dne má v občanském kalendáři svátek Robert. Nejstarší známá podoba tohoto jména zní Hruodperaht, teprve z tohoto základu vznikl Robert, ale i Ruprecht. Základem je slovo hruod, které znamenalo "slávu"; bert se vykládá jako "skvělý". Robert je tedy "skvělým a slavným mužem". Dnes se sešli v kalendáři Robertové dva. Jeden pocházel z Brugg, druhý z Molesme.
Robin – svátek má 30. ledna
Svátek mají Robin, Martina a Baltylda.
Dnes má v občanském kalendáři svátek Robin. Toto jméno je francouzského původu, ale brzy se rozšířilo i u Germánů a v anglickém prostředí. Původně znělo Robert a znamená, že jeho nositel je "slávou ozářený" a má "skvělou pověst".
Robertů je v kalendáři hned několik, Robina máme jenom jednoho.
Roman – svátek má 9. srpna
Svátek mají Roman, Edita (Steinová)
Jméno Roman nosila jedna panovnická dynastie, a nikoli bezvýznamná. Romanovci vládli v Rusku v letech 1613-1762. Původně to byl bojarský rod. Název Romanovci je odvozen od Romana Jurjeviče Zacharjina-Jurjeva (| 1543), otce Anastázie Romanovny (| 1560), která byla první ženou Ivana IV. V roce 1613 byl Michal Fjodorovič Romanov, pravnuk Ivana IV., zvolen ruským carem a vládnoucí dynastie byla na světě.
Komentáře k článku | vložit komentář
A co Rostík (Rostislav?)
Prosím, který den slaví svátek Matyáš??? Na Matouše nebo na Matěje?? Díky
Matyáš se slaví na Matěje...
Matyáš se slaví na Matěje...
Matyáš se slaví na Matěje...
no a co radovan to neznáte jinak že můj manžel je radovan tak nevím no a moje dítě taky
a co Rudolf mamrdi kudinka a rudinka a rudíček a rudllíče ......RENÉ JÁ A RUDOLF KRIPLOVÉÉÉÉÉÉÉÉ MAMINET CO TO JE GDE JE MILOŠ A RENE IDIOTII A RUDOLF ...NO TAK RENEEEE TAM JE AL E CO RUDOLFFFFF.......
TADY ZASE RUDOLF ..HEJ ANI RENEEE TAM NENI KUWA ....SEM ČUMEL BLBĚ ..A TADY KÁMOŠ MĚ VYHECOVAL
ještě Miloš
Tvrdit, že Matyáš je varianta Matěje mi přijde minimálně velmi podivné ... Logista
se sice může zdát podivné, ale přesto je tomu tak.
Je to jméno vzniklé ze stejného základu: Matthew, Matthis, Mattias, Matěj, Matyáš.
Jméno Matouš je avšak varianta jména Mathæus, Matteus.
jako a co karolina???
Milý anonyme, zřejmě ste se nevšiml/la že si prohlížíte seznam chlapeckých jmen