Nejčastěji zánět středního ucha postihuje děti do osmi let. Problém je v Eustachově trubici, spojující zadní část nosu a hrdla se středním uchem. Eustachova trubice otéká a ucpává se pokaždé, když přijde nachlazení, infekce dutin nebo záchvat alergie. Jak se bakteriální nebo ‘virová infekce šíří směrem vzhůru Eustachovou trubicí, dochází k zánětu tkání ve středním uchu, které začnou vytvářet tekutinu a někdy hnis. Výměšky nemohou odtékat, protože je Eustachova trubice zánětem nebo zvětšenou nosní mandlí zablokována. Tlak na ušní bubínek tak dítěti působí bolest.
Jak se nemoc projevuje?
Hlavním příznakem zánětu středního ucha je bolest v uchu. Dítě se může v noci budit pláčem, může být podrážděné, tahat si za ucho, zvracet nebo mít teplotu. Může také špatně slyšet. Pokud má výtok z ucha, došlo ke spontánní perforaci ušního bub mnku. Při akutní bolesti ucha nebo výtoku, stejně jako při vysoké teplotě je třeba ihned navštívit lékaře.
Jak můžeme pomoci?
Proti akutním bolestem pomáhá cibule: nasekejte syrovou cibuli najemno, dejte ji do kapesníku a přikládejte dítěti na ucho. Většině dětí také uleví chladnější obklad. Doporučuje se např. podchlazené jablko z ledničky, které má ideální tvar a k uchu jemně přilne. Bohužel ucho začne nejčastěji bolet právě v noci. Pokud je dítě k neutěšení a žádná vaše péče mu nepomáhá, jeďte na pohotovost.
Obecně platí, že dokud přetrvává zánět, nesmí se do ucha při
mytí a koupání dostat voda. Rovněž se nedoporučuje, aby rodiče
sami bez pokynu lékaře dítěti ordinovali ušní kapky.
Jak pomůže lékař?
Lékař vyšetří ucho otoskopem (přístroj k vyšetřování ucha zrakem). Vytéká-li z ucha tekutina, může lékař odebrat vzorek a poslat jej do laboratoře, aby zjistil, jaké mikroorganismy infekci způsobily. Je-li původ bakteriální, může předepsat antibiotika, po nichž dítěti klesne teplota a bolest odezní do dvou dnů. Pokud má dítě akutní bolesti a hrozí-li postup zánětu, může specializovaný lékař provést myringotomii (ambulantní zákrok, při kterém se provede malý zářez do postiženého bubínku a uvolní se tak nahromaděná tekutina). Po nějaké době by měl lékař vyzkoušet sluch dítěte, aby zjistil, zda se vrátil na normální úroveň.
Jak zánětu předcházet?
Nekuřte v blízkosti svého dítěte (studie ukázaly, že děti kuřáků trpí častěji nachlazením a infekcemi ucha než děti nekuřáků). Odborníci také doporučují kojit alespoň šest měsíců — kojení poskytuje dítěti ochranu. Pokud je to možné, odložte vstup dítěte do jeslí (nejdříve až po oslavě prvních narozenin). Zároveň nespěchejte po nemoci s návratem dítěte do kolektivního zařízení (nedoléčené a nedostatečně zotavené dítě snadno znovu onemocní a průběh opakovaného onemocnění bývá většinou horší). Všímejte si raných příznaků infekce. Pokud je dítě nachlazené a hlen začíná houstnout a měnit barvu, je třeba poradit se s lékařem. Pokud se začne s léčením infekce brzy, je velká šance, že se nerozšíří do ucha.
U dětí starších jednoho roku se často s dobrým výsledkem odstraňuje tzv. nosní mandle, která může být rovněž zdrojem infekce středního ucha. K takovému zákroku by se však mělo přistoupit jen tehdy, pokud se záněty středního ucha opakují. Pro lékaře je také vodítkem, zdali má dítě nosový hlas, v noci chrápe a spí s pootevřenými ústy, má vyhlazené rýhy od nosu k ústním koutkům, s tím trochu „přihlouplý“ výraz a hlavně, je-li už nosní
mandle zvětšená.
JAK ZÁNĚTU PŘEDEJÍT
• Dbejte, aby v chladném počasí mělo dítě uši v teple.
• Při rýmě používejte nosní kapky (snižují možnost, že se infekce rozšíří do ucha).
• Vyvarujte se při nachlazení hlenotvorných potravin (kravské mléko a mléčné výrobky).
• Z potravinových doplňků se doporučuje Lactobaclilus acidophllus, který upravuje střevní mikroflóru a zároveň při chronických zánětech ucha pomáhá.
• Důležitý je také vitamin C, který má protizánětlivé účinky, nebo Echinacea (podporuje imunitu).
• Podání homeopatických léků může počínající zánět středouší rychle zastavit, podle příznaků se podávají léky jako Pulsatilia, Beiadonna, Arsenicum album, Capsicum anuum a další.
• Konstituční homeopatie dokáže v řadě případů „přeladit“ organismus a snížit počet i intenzitu opakovaných zánětů středního ucha či je úplně eliminovat.
Komentáře k článku | vložit komentář
Se záněty a to opakovanými jsme bojovali u
syna asi rok a pul. Preventivne podavame curenzym a zda se,ze je to lepsi.
Homeopatika nam osobne nezabrala, jinak na tyto zanety je dulezite smrkani,
odhlenovani apod.
chtela bych se zeptat na usni kapky otalgan
otalgan jsem si nechala přivést z Německa před 15lety pro syna, který opakovaně trpěl záněty středního ucha. Po kápnutí otalganu měl klid a pak už nikdy mu ucho nepíchali. Výborný lék, mohu doporučit Jana
Odzkoušeno, špičkový efekt, možná jen při tom mírném dočasném šumění se hůře usíná, ale po prvním použití, bez potíží! Před pár lety ho u nás žádná lékárna ještě neměla a dnes, ani všeználek Google neví, takže čekat nebo hledat schopného dodavatele ... ? Jinak také velmi efektivní náhražka Otalganu je Netřesk, na vatu řádně vymačkat pár očištěných lístečků a nechat hluboko přes noc působit:
Nevím jestli se dá nyní sehnat. Já s ním mám jen ty nejlepší zkušenosti. Když byly mé dvě dcery malé tak jsem ho stále měla v lednici a když je zabolelo ouško, tak jsme tam maličko kápli. ( Kapky vyrovnávají tlak v uchu a léčí). Vděčím jim za to , že nemají ani jedna vůbec píchané uši.
otalgan jsme si koupili v SRN.Stoji asi 5eur.
Dobrý den, je to prý zázrak, já jím byla léčená (tehdá se těžče sháněl z Rakouska) a teď ho hledám na netu pro svoje dítě..
Známí pro něj byli v Německu první městečko za cínovcem, stál je 5.20 euro
Do bry den četl jsem že scháníte otalgan?jeden bych měl jestli máte někdo zájem Venlot@email.cz
Známí pro něj byli v Německu první městečko za cínovcem, stál je 5.20 euro
Známí pro něj byli v Německu první městečko za cínovcem, stál je 5.20 euro
Známí pro něj byli první městečko za Cínovcem, stál je 5,20 euro
Otalgan je super,ale u nás existuje česká varianta _Otobacid N-kapky jsou jen na recept,ale napíše vám je každý dětský lékař.Zaplatíte 30,-kč regulační poplatek lékárně,doplatek na lék není.
Otalgan je super,ale u nás existuje česká varianta _Otobacid N-kapky jsou jen na recept,ale napíše vám je každý dětský lékař.Zaplatíte 30,-kč regulační poplatek lékárně,doplatek na lék není.
za sebe musím říct, že jsme se obvykle nakonec návštěvě ušního nevyhnuli. dávala jsem zábaly na ucho..a když už bolest byla velká a musel se přečkat mezičas, dávala jsem nurofen sirup...a dětem obvyvkle zabral na bolest, hlavně se taky v noci trochu vyspali.
známí pro něj byli první městečko za Cínovcem, stál je 5,20 euro
Dobrý den
pokud ho ještě sháníte mohu zaslat.
Chci se zeptat, zda ještě nabízíte ušní kapky otalgan. Sháním je a nemohu u nás sehnat.Děkuji za odpověď Andrea
stejné složení jako Otalgan, dostupné v ČR je OTIPAX, na recept, předepíše každý praktik (doplatek 55,- Kč).mohou děti od 1 měsíce! Doufám, že to někomu pomůže :-)