PRVNÍ STRANA
ZKRATKY
PM - poslední menstruace
Poměrně důležitý fakt, který byste měla vědět. Myslí se tím první den poslední menstruace. Od něj se pak vypočítává termín porodu. Můžete si jej spočítat i vy samy. K datu
prvního dne poslední menstruace se připočte 7 dnů, odečtou 3 měsíce a přidá 1 rok. (Např.: datum poslední menstruace 1. 5. 2002; 1 + 7 = 8, 5 —3 = 2, 2002 + 1 = 2003; termín porodu je tedy 8. 2. 2003.)
PP - první pohyby
Slouží také ke stanovení termínu porodu, i když spíše orientačně, protože každá žena je jinak citlivá a vnímavá. Obecně platí, že u prvorodičky se k datu prvních pohybů
připočte
KOLONKY
Předchozí těhotenství
Nepodceňujte! Průběhy předchozích gravidit mohou signalizovat hrozící riziko, podle kterého lékař stanoví jistá opatření. Některé maminky kdysi prodělaly potraty a interrupce, ke kterým se svým partnerům nepřiznaly, a tudíž je nechtějí přiznat ani svému lékaři, který o jejich zákrocích nemusí vědět. Nepodceňujte toto riziko a všechna svá těhotenství přiznejte v rámci ochrany svého zdraví a zdraví očekávaného dítěte.
DRUHÁ STRANA
KOLONKY
Všeobecná anamnéza
Anamnéza = údaje o zdravotním stavu pacienta, jeho rodičů a sourozenců od narození do současné chvíle. Anamnéza by se měla odebírat pečlivě, důkladně a beze spěchu. Zde většinou najdeme kořeny již vzniklých anebo hrozících komplikací. V kolonkách jsou předtištěny různé patologické stavy a rizikové faktory které u vás lékař zjišťuje. Čím více jich identifikuje a v průkazce označí, tím spíše bude vaše těhotenství rizikové a bude nutné častějších kontrol v průběhu gravidity, eventuálně spolupráce s jinými odborníky. Všechno to jsou údaje o vás, o průběh předešlých těhotenství a o podmínkách, za jakých probíhá nynější těhotenství. Tyto údaje znáte sama nejlépe, a proto je třeba je lékaři pečlivě sdělit.
TŘETÍ A ČTVRTÁ STRANA
Tyto stránky jsou věnovány už jen a jen vašemu současnému těhotenství. Poprvé by měla být žena vyšetřena do 14. týdne gravidity, a to alespoň dvakrát k ověření správného růstu dělohy a potvrzení správného stanovení termínu porodu. Do 7. měsíce gravidity by měla být žena vyšetřena jednou za 4 týdny, a v
KOLONKY
Pánev
Sem se píší rozměry pánve, naměřené nástrojem zvaným pelvimetr. Rozměry jsou čtyři, ale pozor! Nenechte si měřit pánev na začátku těhotenství. Během celého těhotenství kosti „prosáknou“, pánev se rozšíří a je prostornější. Teprve takové rozměry mají porodnický význam. Nechte se tedy změřit až těsně před porodem.
BWR
Test z krve prokazující syfilis. I kdyby jste chorobou momentálně netrpěla, ale kdysi ji prodělala, budete mít celoživotně zjištěné protilátky v krvi.
Krevní skupina matky a otce
Důležitý údaj, obzvlášť pokud je matka Rh negativní. Pokud je žena Rh negativní, odebírají se jí během těhotenství třikrát protilátky z krve. Pokud by byly přítomny, hrozí nebezpečí napadení krvinek plodu.
Fenylketonurie
je dědičné onemocnění (matky nebo příbuzných) . Jedná se o neschopnost trávit jistou látku v bílkovinách. Narozené děti se testují automaticky v porodnicích.
Návštěvy
Na každou poradnu přineste s sebou ranní moč. Z ní se zjišťuje přítomnost bílkoviny, cukru, acetonu nebo krve. Vše se zapisuje do příslušných kolonek. V průběhu těhotenství se važte na jedné váze, ať už je to doma, nebo u setry v ordinaci. Nebude pak docházet k rozporům ve vašem váhovém přírůstku. Pokaždé by vám měl být změřen krevní tlak. Za hraniční hodnotu, která by neměla být překročena, je považován tlak 140/90. Při vyšším tlaku hrozí těhotným vážné komplikace. Při každé návštěvě lékař těhotnou vaginálně vyšetří. Tím zjistí stav děložního čípku (zakončení dělohy hmatatelné v pochvě) a velikost těhotné dělohy. Na začátku těhotenství by vám měl lékař odebrat stěr z čípku na onkologické vyšetření (cytologii).
Ve 36. týdnu těhotenství by měl být každé těhotné proveden stěr z děložního čípku na bakteriologické vyšetření. Toto vyšetření je nutno provést i při prvních příznacích předčasného porodu k vyloučení infekce, jedné z příčin předčasné děložní činnosti.
K dalším vyšetřením, která jsou povinná, patří:
Odběr krve na HbsAg, což je sérologické vyšetření průkazu hepatitidy typu B.
Od 28. týdne lékař poslouchá ozvy plodu.
Odběr na HIV, ale se souhlasem pacientky!
V prvních 3 měsících by měl být odebrán krevní obraz a toto vyšetření by se mělo opakovat ve 36. týdnu těhotenství.
ŠESTÁ A SEDMÁ STRANA
GRAF
Zjištěné hodnoty z poradny o vaší váze a stavu děložního čípku lékař přenáší do grafu na pravé straně průkazu. Pokud se vaše hodnoty pohybují ve velké části grafu poblíž prostřední čáry mezi dvěma vytečkovanými a v horním grafu mezi přerušovanými, tak můžete být v klidu, vše je v normě. Pokud máte nějaké kilo nadváhu, tak nezoufejte, není to neštěstí a po porodu jej můžete pohybem a úpravou stravy shodit.
ZADNÍ STRANA
Je určena pro další vyšetření.
Například ultrazvuková vyšetření, která by měla být minimálně 2krát za těhotenství (mezi 18.—22 týdnem a mezi 28—32. týdnem).
Další kolonka je určena pro kardiotokografii. Je to monitorování srdce plodu, které by se mělo provádět od 38. týdne těhotenství, bud‘ v ambulanci vašeho gynekologa nebo na pracovišti, kde budete rodit.
Vyšetření vašeho EKG je rovněž nutné, neboť nelze vyloučit řešení akutních stavů v graviditě a při porodu. Křivka EKG je nutná zejména u žen s rizikem kardiopatií (onemocnění srdce) a u žen obézních. Její posouzení může provést každý praktický lékař.
Také by měla žena v těhotenství navštívit svého zubního lékaře, a to alespoň dvakrát. V těhotenství je zvýšená kazivost zubů, a proto je dobré jím věnovat větší pozornost. Větší zákroky není dobré provádět první a poslední 3 měsíce těhotenství.
Pokud musí být žena v těhotenství hospitalizována, její ošetřující lékař v nemocnici provede o této hospitalizaci záznam na zadní stranu průkazky do kolonky k tornu určené.
Komentáře k článku | vložit komentář