Příchodem dítěte se mění charakter vztahu mezi mužem a ženou. Už to nejsou dva milenci, kteří mají všechen čas jen pro sebe. Stali se z nich rodiče zodpovědní za vývoj nového člověka.
To ovšem neznamená, že by nepotřebovali projevy lásky a náklonnosti toho druhého. Zena teď věnuje větší část své péče
a pozornosti dítěti a její partner se někdy — i když to těžko přiznává — cítí odstrčený. Žena by mu měla dát najevo, že ho potřebuje
a že ho má ráda.
Stejně tak žena by měla cítit podporu a pomoc partnera. Bývá psychicky labilní, plačtivá, mívá pocit, že na péči o dítě nestačí. Také bývá nešťastná ze změn, které těhotenství zanechalo na jejím těle. Partner by měl být trpělivý a tolerantní a přesvědčit ji, že na své starosti není sama, že ji má rád a že se mu stále líbí.
Společná péče o dítě a společné zážitky při jeho výchově mohou partnersky vztah jen utužit.
Sexuální život v šestinedělí
Po porodu probíhají v děloze hojivé procesy, které vedou v prvních 3—4 týdnech k vylučování tzv. očistků z rodidel.
Řada žen má také různá drobná nebo i rozsáhlejší poranění porodních cest nebo nástřih hráze. Je vhodné dopřát jejich zhojení čas a předejít jejich infekci. Proto sev našich krajích traduje, že by žena po dobu šestinedělí (tj. 6 týdnů po porodu nebo i potratu) neměla mít pohlavní styk. Po šestinedělí by žena měla absolvovat gynekologické vyšetření, aby se ujistila, že je po těhotenství a porodu v pořádku. Gynekolog jí také poradí s antikoncepcí. Teprve pak je vhodné začít znovu sexuálně žít.
Nějakou dobu po porodu může být styk pro ženu bolestivý Příčinou jsou obvykle neúplně zhojená porodní poranění. I sexuální touha ženy je obvykle nižší než před těhotenstvím. Je to přirozené, od partnera to však vyžaduje šetrnost a toleranci.
Pokud by potíže přetrvávaly několik měsíců, je lépe navštívit gynekologa.
V jiných kulturách se sexuální abstinence v šestinedělí nedodržuje tak přísně — a nedodrží ji ani řada našich žen. Měly by si pak ale být vědomy zvýšeného rizika infekčních komplikací vedoucích třeba i k poruchám plodnosti. U sociálně slabších skupin dochází k pohlavnímu styku často už několik dnů po porodu. Realističtí lékaři v některých rozvojových zemích dávají proto ženám při odchodu z porodnice alespoň balíček prezervativů.
Antikoncepce
Při zahájení pohlavního života byste si měla uvědomit, že k novému otěhotnění může dojít velmi brzy, výjimečně i 2 týdny po porodu, tedy dávno před první menstruací. Ani plné kojení — i když se to traduje — před otěhotněním zcela spolehlivě nechrání. Při kojení navíc zpravidla nemenstruujete, atak ztrácíte obvyklou kontrolu, zda jste neotěhotněla. Tím spíš byste neměla zapomínat na ochranu před početím.
Pokud v této době máte těhotenské pocity — ranní nevolnosti, změny chuti, pocit napětí v prsou —‚ raději se nechte vyšetřit gynekologem.
V prvních měsících po porodu je výběr antikoncepčních metod zúžený:
— Hormonální pilulky se většinou v době kojení nedoporučují, protože mohou způsobit snížení tvorby mléka.
— Nitroděložní tělísko lze aplikovat i v době kojení. Lékař ho sice může zavést už při prohlídce po šestinedělí, ale obvykle čeká až na první menstruaci.
Při měsíčkách je totiž děložní hrdlo pootevřeno a zavedení je snazší. Žena, která používá poševní pesar, bude po porodu nejspíš potřebovat jinou velikost — určí ji lékař při prohlídce na konci šestinedělí. Tato antikoncepce je však u nás dosud málo rozšířena.
- Použití prezervativu není ničím omezeno; kondom je výhodný i z hygienického hlediska.
Kdy se dostaví první menstruační krvácení?
Za jak dlouho po porodu přijdou první měsíčky nelze s určitostí říci. Závisí to především na délce kojení — a ta je u každé ženy jiná. Pokud šestinedělka nekojí, může menstruovat už za 6 týdnů po porodu. U ženy, která plně kojí, začíná menstruace obvykle až za několik týdnů (nejčastěji 4—6) po odstavení dítěte. Některé matky však menstruují i při plném kojení.
Je tedy zřejmé, že žádná přesná pravidla tu neplatí. Dá se pouze říci, že obvykle menstruace nepřijde dříve než po šesti týdnech od porodu. Pokud žena krvácí dříve, je to nejspíš příznak nějaké komplikace a měla by vyhledat lékaře.
Musíme vás upozornit na to, že první měsíčky nemívají takový průběh, na jaký jste zvyklá. Někdy bývají silnější, jindy slabší, delší nebo kratší než obvykle.
Nemusí vás to zneklidňovat. Jen kdybyste krvácela velmi silně nebo déle než týden, obraťte se na svého lékaře.
Komentáře k článku | vložit komentář