Máte zvýšenou teplotu o chcete se rychle uzdravit ? Nesahejte hned po lécích. Podle nejnovějších lékařských výzkumů totiž prodlužují dobu nutnou k vyléčení. Léky na horečku by tedy na řadu měly přijít až ve chvíli, kdy se teploměr vyšplhá nad 38,5 stupňů Celsia.
ní to logicky. Horečka je prostě hlavní zbraň organismu, se kterou bojuje proti infekci. Pokud ji rychle snížíte některým z antipyretik (tak lékaři nazývají skupinu léků na snižování teploty), organismus svou hlavní zbraň ztrácí.
Lékaři již před časem zjistili, že léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou (aspi- tin, acylpyrin) a další léky užívané ke snížení teploty (antipyretika) mohou dokonce průběh nemoci při zánětech horních cest dýchacích včetně rýmy zhoršit. Léky na horečku totiž potlačují tvorbu a účinek protilátek v těle nemocného. Zjednodušeně řečeno: čím vyšší teplota, tím větší schopnost organismu zmobilizovat síly v boji s virem.
Stejný názor vyjadřuje i studie publikovaná v americkém lékařském časopisu Pharmacotherapy. Tam lékaři doslova uvádějí, že léky snižující teplotu mohou prodloužit dobu nemoci způsobenou virem chřipky typu A. Doktorka Karen I. Plaisanceová z University of Maryland v Baltimoru a její kolegové studovali 54 dobrovolníků, kteří se experimentálně nakazili tímto virem. Při zvýšené tělesné teplotě jim byl nabídnut aspirin či další lék na snížení teploty. Autoři zjistili, že doba trvání onemocnění byla významně prodloužena u osob užívajících tyto léky. Dokonce zjistili, že čím více tablet dobrovolníci užili, tím déle onemocnění trvalo. Lékaři ve svém článku uvádějí, že důvod tohoto stavu není přesně vysvětlen a teorii je třeba ještě potvrdit v dalších studiích.
Proč se lékaři a laická veřejnost po staletí bojí vysokých tělesných teplot a proč mají pocit, že horečku je třeba vždy snižovat? Odpovědí jsou dva hlavní argumenty. Zaprvé přetrvává názor, že horečka je alespoň zčásti škodlivá. Zadruhé se předpokládá, že potlačením horečky se sníží nebo zcela odstraní její škodlivé účnky. Nicméně, jak dnes odborníci zjišťují, ani jedno z těchto tvrzení nebylo nikdy prokázáno.
Také čeští lékaři již nedoporučují, aby pacient, jehož teplota je kupříkladu
Aspirin neléčí
Kromě prodloužení délky nemoci je ještě jeden důvod, proč po lécích nesahat automaticky. Mnoho z nich má totiž vedlejší účinky. Mezi nejčastější patří jejich negativní vliv na zažívání. Způsobují bolest žaludku, zatěžují srdce, játra a ledviny.
Navíc je třeba si uvědomit, že všechny modafeny, coldrexy, nurofeny, paraleny a aspiriny jen ulehčují od příznaků nemoci, v žádném případě ji neléčí. Pouze zmírňují bolest v krku, bolest svalů, hlavy a kloubů. Nebudete po nich mít pocit ucpaného nosu a některé vás navíc díky obsahu kofeinu povzbudí.
negativní vliv na zažívání. Způsobují bolest žaludku, zatěžují srdce, játra a ledviny.
Navíc je třeba si uvědomit, že všechny modafeny, coldrexy, nurofeny, paraleny a aspiriny jen ulehčují od příznaků nemoci, v žádném případě ji neléčí. Pouze zmírňují bolest v krku, bolest svalů, hlavy a kloubů. Nebudete po nich mít pocit ucpaného nosu a některé vás navíc díky obsahu kofeinu povzbudí.
Kdo je ohrožen
Je třeba vědět, že existují pacienti, u nichž i relativně mírné zvýšení teploty může být škodlivé, a proto je nutné proti tomu bojovat. Ti, u nichž by mohlo dojít k ohrožení vlivem horečky, jsou zejména děti ve věku od tří měsíců do pěti let. U dvou až pěti procent těchto dětí se v souvislosti s teplotou objevují tzv. febrilní (horečnaté) křeče. Pro tento případ se ale předepisují jiné léky.
Pokud je nutné, lze snižovat horečku také zevním ochlazením, například studenými koupelemi či zábaly. Zevní ochlazení má skutečně u pacientů, jež by mohla horečka ohrozit, velký efekt.
Co tedy dělat v případě, že máte teplotu a všechno vás bolí? Poslouchejte hlas svého těla. Říká vám: nejsem v pořádku a potřebuji klid. Lehněte si co nejrychleji do postele a pokud to vydržíte, nechte opravdu své „oblíbené“ pilulky v šuplíku.
Co se bude dít? Zaprvé vás asi stále bude bolet hlava a celé tělo. Ale organismus začne okamžitě mobilizovat své protilátky. Ty pak laicky řečeno rychleji spálí mikroorganismy, které vám způsobují potíže. Pijte dostatek tekutin a své tělo podpořte vitaminy — nejlépe přírodními. Ležte v místnosti, kterou lze dobře větrat. Teplota vzduchu by měla být 22—25 °C.
Co dělat při chřipce či jiné viróze
• okamžitě ulehnout do postele
• pokud teplota nepřesáhne
• léky I při vyšší teplotě užívat jen výjimečně
• větrat
• pít více tekutin než obvykle
• jíst vitaminy
Komentáře k článku | vložit komentář