Víme, že předpokladem vzniku normálního těhotenství je po splynutí spermie s vajíčkem transport nově vzniklého zárodku vejcovodem do dělohy. V těhotensky změněné děložní sliznici jsou nejlepší podmínky pro další růst a vývoj embrya. Nicméně buňky trofoblastu jsou natolik přizpůsobivé, že jsou schopny zajistit výživu nového života i v podstatně méně vhodném prostředí, než je zásobními látkami přeplněná děložní sliznice (decidua).
Pokud se tedy zárodek v patřičnou dobu neocitne v děloze, může se uchytit a růst i jinde. V takovém případě mluvíme o mimoděložním těhotenství (graviditas eXtrauterina). To nejčastěji vzniká ve vejcovodu, zejména poškozeném. Zaviní to obvykle nedokonale vyhojený zánětlivý proces, který způsobuje srůsty a jizvení. Funkčnost vejcovodu se pak samozřejmě zhoršuje, riziko uváznutí oplodněného vajíčka stoupá. Spíše výjimečně vznikne extrauterinní gravidita i jinde než ve vejcovodu. Popsány jsou případy uhnízdění zárodku na vaječníku, případně na výstelce břišní dutiny.
Jaký je další osud mimoděložně lokalizované gravidity? Pro správný vývoj zárodku chybějí optimální podmínky. Trofoblast se snaží zajistit výživu. Jeho klky prorůstají do hostitelské tkáně. Záhy se objeví krvácení z nahlodaných krevních cév nebo z prasklé stěny vejcovodu. Těhotenství obvykle odumírá a bývá vypuzeno do břicha.
Zpočátku těhotná nemá žádné potíže odlišné od průběhu normálního, tedy nitroděložního, těhotenství. Záhy se však objevují problémy — nejčastější stížností bývá bolest v podbřišku a slabé krvácení z rodidel. To má původ v odlučování těhotensky změněné děložní sliznice, protože hladiny hormonů při mimoděložní graviditě jsou nižší než při normálně probíhajícím těhotenství. Původcem bolesti je nejčastěji krev v břišní dutině, která dráždí její výstelku, a poškození vejcovodu. Krvácení do břicha může nabýt i značné intenzity a ohrozit život ženy.
Důležité je extrauterinní graviditu včas odhalit, nejlépe ještě v době, kdy vejcovod není poškozen a krvácení je minimální. Tou dobou však žena nemívá bolesti, jak tedy můžeme uspět?
První známkou by mohlo být slabé nepravidelné krvácení, o němž by žena lékaře měla vždy uvědomit. Je-li následný těhotensky test pozitivní a ultrazvukové vyšetření nezobrazí plodové vejce v děloze (případně ukáže nejasný útvar v místě vaječníku či vejcovodu), podezření na mimoděložní těhotenství by mělo sílit. Definitivní potvrzení přinese prohlídka dutiny břišní. V dobře vybavené nemocnici provedou lékaři laparoskopii. V celkové narkóze je malinkým řezem těsně pod pupkem zavedena do dutiny břišní tenká trubička s optikou. Moderní technika umožňuje při laparoskopii odstranit nekomplikovanou extrauterinní graviditu i bez otevření břicha větším řezem. V případě značného krvácení a rozsáhlého poničení vejcovodu se však někdy ani dnes klasické operaci nevyhneme. Akutních výkonů se zlepšováním možností časného odhalení mimoděložního těhotenství naštěstí ubývá. I při nich se ovšem samozřejmě snažíme o co nejmenší, nejšetrnější zákrok, abychom ponechali šanci pro další těhotenství.
Mimoděložní gravidita naštěstí představuje jen nepatrný zlomek všech těhotenství. Navíc se zjistilo, že zdaleka ne každý zárodek, který se uchytí ve vejcovodu, vyvolá popsané problémy. Naopak, řada z nich záhy zaniká, takže ani žena, ani lékař se o nich nedozvědí. Z hrozby vzniku mimoděložního těhotenství není tedy třeba mít nějaký panický strach. Nicméně při jakýchkoli gynekologických potížích (hlavně při slabém nepravidelném krvácení a bolestech v podbřišku), ať již těhotenství je, nebo není prokázáno, doporučujeme navštívit lékaře.
Komentáře k článku | vložit komentář