Vyhledat

Novinky e-mailem


Friday, 22. November 2024
Svátek má

 

Pálení žáhy, křeče v nohou, zácpa a průjem,hemoroidy, výtok,zvracení, svědění kůže, častější močení, křečové žíly,bolesti břicha, krvácení

Pálení žáhy
Těhotná děloha při svém růstu do jisté míry „utlačuje“ ostatní orgány uložené v břiše. K nim patří i žaludek. Kyselina solná, která se vněm uvolňuje a napomáhá štěpení potravy zaviňuje výrazně kyselý charakter žaludečních šťáv. Pokud dojde k jejich kontaktu se sliznicí jícnu, dostaví se nepříjemný pocit, který nazýváme pálení žáhy. Je logické, že v graviditě, zejména k jejímu konci, kdy je žaludek vytlačen ze své typické polohy, je zpětný průnik tráveniny poměrně častý Při těchto potížích doporučujeme jíst častěji menší dávky potravy (při přeplněném žaludku je pálení žáhy pochopitelně častější). Úlevu přinesou léky snižující kyselost žaludečních šťáv — u nás běžně dostupný Anacid, Gasterin, Gastrogel; pomůže i jedlá soda (prášek do pečiva). Žádný z uvedených přípravků neohrožuje plod, ale porada s lékařem o jeho volbě je — hlavně u intenzivních a častých obtíží — plně namístě. Obvykle však problémy nebývají velké, u řady žen se pálení žáhy neobjevuje vůbec.

Křeče v nohou
Dosti často si těhotné hlavně v posledních týdnech gravidity stěžují na křeče v dolních končetinách. Jejich příčina není zcela objasněna — většinou vznikají rozkolísáním hladin některých prvků v krevní plazmě. Plodu ani těhotné nehrozí žádné nebezpečí; pro budoucí matku však někdy mohou být dosti vyčerpávající —zvláště objevují-li sev noci a ruší spánek. Léčba je svízelná, někdy zaberou tabletky s obsahem hořčíku. Určitou prevencí je správná skladba stravy, která zajistí optimální poměr všech živin včetně minerálů. Napomoci mohou i multivitaminové přípravky doplněné pro potřeby těhotných o různé ionty a stopové prvky (např. Materna, Prenatal aj.).

Zácpa a průjem
Běžným jevem v těhotenství je tuhá stolice i zácpa. Hlavní příčinou je snížená peristaltika střev (vůlí neovlivnitelná činnost trávicí trubice). Jejich svalovina se pravidelně stahuje a opět rozepíná a výsledkem těchto kontrakcí je jednak promíšení potravy jednak její posun směrem ke konečníku. Změněné hormonální hladiny v těhotenství tento děj zpomalují. Důležitá je péče o pravidelné vyprazdňování. Nahromadění tuhé stolice v konečníku může i dráždit dělohu k stahům. Nejlepším a nejúčinnějším prostředkem jak zácpě předcházet je správné složení jídelníčku s dostatkem nestravitelné vlákniny: hodně zeleniny, ovoce, kompoty Mírně projímavý účinek má kyselé mléko, jogurty Přijatelná jsou i některá přírodní projímadla (např. RegulaX), dobře poslouží i glycerinový Čípek. U vystupňovaných potíží je lepší poradit se s lékařem. Upozorňujeme, že zácpu někdy způsobují léky s obsahem železa, které těhotné často berou k úpravě krevního obrazu. Při užívání těchto léků je proto péče o pravidelnou stolici ještě důležitější.
Průjmovitou stolici vždy považujeme za odchylku od normy. Může ji způsobit dietní chyba, vzácněji střevní infekce. Těhotná sama může bez obav užít živočišné uhlí (několikrát denně 2—3 tablety). Dietní omezení jsou samozřejmostí (čaj, suchary piškoty). Pokud se přidá zvracení nebo teplota, doporučujeme konzultovat lékaře, stejně jako v případě, že potíže trvají déle než 2 dny.

Hemoroidy
Konečník je vybaven mohutnou svalovou vrstvou, která uzavírá vyústění střeva a umožňuje vůlí ovlivňovat vyprazdňování stolice. Kromě do kruhu uspořádaných svalových snopců nacházíme v jeho stěně rozsáhlé žilní pleteně. Jejich zánět či případné ucpání vede k zduření — vzniku hemoroidálních uzlů. Průvodním jevem této komplikace je bolest při vyprazdňování i mimo něj; Často pozorujeme ve stolici čerstvou krev. V těhotenství se náchylnost ke vzniku hemoroidů zvyšuje, přispívá k tomu vyšší tlak vil dolní poloviny těla, pohotovost k tvorbě krevních sraženin i tužší stolice. Maximum potíží se může objevit po porodu, kdy sliznice konečníku může být dokonce vytlačena navenek. Cirkulace krve je omezena, bolesti jsou značné.
Nikdy se nejedná o nic vysloveně nebezpečného. Bolesti však těhotným i nedělkám znepříjemňují život. Úlevu přinesou Čípky nebo masti se znecitlivujícími látkami. Po porodu doporučujeme kromě nich sedací koupele v slabých dezinfekčních roztocích. Důležitá je péče o pravidelnou stolici, předcházení zácpě. Chirurgický zákrok bývá nutný jen zcela výjimečně.

Výtok
V těhotenství je sliznice poševní výrazně prosáklá, stupňuje se produkce hlenu v děložním čípku a tvorba poševního sekretu. Hojnější výtok je proto v graviditě normální. Žena by však přitom neměla pociťovat žádné potíže jako pálení nebo svědění — ty jsou vždy signálem odchylky od normálního stavu a cílená léčba je pak nezbytná. Zejména plísňové postižení (mykóza) je velmi Časté a obtěžující. Jeho diagnóza nebývá těžká, při nejistotě volíme mikroskopické nebo kultivační vyšetření. Určité problémy přináší léčba, protože pro podání léků platí řada omezení (viz Léky a těhotenství) . Při místním podání, tedy zavádění vaginálních tablet nebo globulí, je třeba opatrnosti hlavně v prvních třech měsících, později je jejich aplikace méně riziková.

Zvracení
Nevolnost a zvracení — hlavně po ránu, ale i v průběhu dne patří k typickým příznakům, podle kterých může žena usuzovat, že je těhotná.
Příčiny těhotenského zvracení nejsou jednoznačně objasněny. Vzácností nejsou těhotné, které podobné problémy nikdy nemají. Ve většině případů se ani při značných potížích nejedná o nic nebezpečného a stav se obvykle po prvních třech měsících těhotenství sám upraví. Určitou úlevu mohou přinést tabletky nebo čípky tlumící nevolnost, které předepíše lékař; léčba však nemá zdaleka stoprocentní úspěšnost — a obvykle není ani nutná. Jen ojediněle zvrací budoucí matka do poloviny těhotenství, výjimečně až do termínu porodu. Ani v těchto případech se většinou nejedná o nic závažného. Nebezpečné je pouze velmi časté a intenzivní zvracení. To pak má za následek zástavu pravidelného váhového přírůstku, některá těhotná dokonce hubne. Tento stav nazýváme hyperemesis gravidarum; rozvratem látkové výměny ohrožuje při extrémně vystupňovaných potížích vývoj plodu. Ambulantní léčba již nebývá úspěšná. Rychlý ústup obtíží obvykle pozorujeme po přijetí do nemocnice a intenzivní léčbě na lůžku. Komplikace jsou vzácné. Opakování zvracení v další graviditě není pravidlem. Klidně se může stát, že v příštím těhotenství nenastanou žádné potíže, a naopak těhotná, která poprvé vůbec nezvracela, může v další graviditě trpět velkou nevolností a častým zvracením.

Svědění kůže
Svědění nepatří v těhotenství k příliš častým potížím. Pokud se však objeví, bývá úporné a velmi obtěžující. V případě, kdy těhotnou svědí celé tělo, je třeba informovat lékaře — může totiž jít o příznak těhotenského poškození jater. Nemusí se přitom jednat o vážné postižení, i lehká změna jaterní funkce někdy způsobí poruchu cirkulace látek zde tvořených nebo odbourávaných, například žlučových kyselin. Dostanou-li se tyto kyseliny v určitém množství do krve, působí úporné svědění pokožky Potíže sníží podání léků, které na sebe navážou nadbytečné žlučové kyseliny. Dobře účinkuje živočišné uhlí. Úlevu přinesou i přípravky podávané místně, tedy na kůži — například tekutý pudr. Vždy je však nutné komplexní vyšetření, protože svědění bývá jen příznakem a léčit musíme základní poruchu, tedy chybnou funkci jater.
Některé ženy mají problémy se svěděním kůže na břiše. Obvykle se tyto potíže pojí se vznikem četných strií. (Viz Dá se nějakým opatřením zabránit vzniku zjizvené kůže břicha a prsů?)
Pokud se objeví svědivá vyrážka, je třeba bezodkladně navštívit lékaře. I těhotná může onemocnět běžnými kožními neduhy, nevyhýbají se jí ani různí kožní parazité. V těchto případech patří léčba do rukou dermatologa (specialista pro onemocnění kůže), kterého ovšem vždy musíme uvědomit o těhotenství.

Je častější močení v těhotenství normálním jevem?
Častější nucení na močení je dokonce považováno za jeden z typických těhotenských příznaků, není tedy třeba se zneklidňovat. Jen v případě, že časté močení je spojeno s pálením nebo řezáním v močové trubici, je podrobnější vyšetření plně namístě — pravděpodobně se totiž jedná o infekci močových cest.
Děloha je tvořena svalovými snopci, jejichž hlavním úkolem je při porodu vytlačit plod. Jejich tendence smršťovat se je v průběhu gravidity blokována. Pokud jejich činnost započne předčasně, pozoruje žena nejprve ztvrdnutí břicha, později se dostaví i bolesti. Dochází-li jen ke slabým kontrakcím několikrát za den (5—JO x), nejedná se o nic nebezpečného; častější nebo intenzivnější potíže by žena měla ohlásit (viz Předčasný porod)

Představují pro rodičku křečové žíly nějaké nebezpečí?
Ženy mají k tvorbě křečových žil (varixů) poněkud větší sklon než muži. Jak vypadají dolní končetiny postižené křečovými žilami, ví asi každý. Méně je známo, jak vznikají. Úplně jasno zem nebo stání, takže není třeba mít žádné obavy Zvětšená děloha tlačí na dolní dutou žílu a zhoršuje návrat krve z dolní poloviny těla. V žilách stoupá tlak, hlavně vestoje, a voda pak snadněji prostupuje stěnou cév. Pro těhotnou je proto velmi důležité, aby využívala chvil klidu a odpočívala s nohama nahoře. Otoky obvykle přes noc zmlží, avšak ani nemizící edémy kotníků a bérců ještě neznamenají nic vážného.
Určitým signálem, že cosi není v pořádku, jsou otoky jinde než na dolních končetinách: na rukou, v obličeji i jinde. Pozor na těsné prstýnky, které z oteklých prstů lze jen těžko sundat! Raději je sejměte již při prvním náznaku prosáknutí rukou. První známkou zadržování tekutiny může být náhlé zrychlení váhového přírůstku — proto je pravidelné vážení v těhotenství tak důležité (viz o kolik ztloustnu    v průběhu těhotenství?).
Ani rozsáhlé otoky však plod ani těhotnou samy o sobě neohrožují. Je však dobře na ně upozornit lékaře. Pokud jsou totiž edémy provázeny vzestupem tlaku, nálezem bílkovin v moči, případně obojím, nelze již stav brát na lehkou váhu. Máme pak co činit se zvláštním onemocněním, které se vyskytuje jenom v těhotenství. Říkáme tomu gestóza nebo preeklampsie a vyžaduje intenzivní sledování nemocné a léčbu v nemocnici. Jen zanedbatelné procento edémů však k tomuto vážnému onemocnění skutečně dospěje.
Léčba samotných otoků nebývá úspěšná a ani není nutná. Lze zkusit omezit příjem soli, efekt však bývá jen krátkodobý; spíše pomáhá klid na lůžku. Zlepšení může přinést i v průběhu dne několikrát opakované ulehnutí na bok na dobu 20—30 minut, které usnadňuje vylučování přebytečné vody. Důležité je bedlivé měření tlaku a pravidelné testy moči na bílkovinu k vyloučení komplikací.
Po porodu se stav záhy upraví. Nedělka zvýší objem tvořené moči a edémy v průběhu několika dní zcela zmizí.

Bolesti břicha
Jakékoli bolesti břicha kromě krátkodobých potíží při stolici vyžadují lékařské vyšetření. Mohou být totiž příznakem nejrůznějších gynekologických i negynekologických komplikací. Pravidelně se opakující bolest nebo tlak v podbřišku - stejně jako bolest v zádech  bývá signálem ohrožení těhotenství.

Krvácení
Krvácení z rodidel je vždy vážným příznakem. Každé — i nevelké krvácení— signalizuje nebezpečí! Upozorňujeme, že stejný varovný význam má i tmavý výtok, tzv. „špinění“. Jeho hnědá barva může být způsobena krví, ničím jiným.
Příčiny krvácení jsou rozmanité. Na počátku gravidity se nejčastěji jedná o hrozící potrat.
V dalších týdnech se na vzniku komplikací velkou měrou podílí placenta. Pokud se část jejího povrchu oddělí od děložní stěny, hovoříme o předčasném odlučování lůžka. Touto vážnou komplikací jsou ohroženy spíše ženy s vysokým krevním tlakem, někdy se však objeví i u zcela zdravé těhotné. Může ji vyvolat i prudký náraz na břišní stěnu. Intenzita krvácení je různá, od slabého špinění až po masivní odchod čerstvé krve a krevních sraženin. Riziko pro plod je velké, nebezpečí hrozí i matce.
V případě, že je placenta umístěna v dolním pólu děložní dutiny, tedy v místě, kudy má být porozen plod, hovoříme o vcestném lůžku. Při sebemenším začátku porodní činnosti hrozí stejná nebezpečí jako při předčasném odlučování. S postupným růstem dělohy se placenta obvykle vysunuje směrem vzhůru, nicméně ne vždy opustí krizové místo úplně. Obě komplikace jsou velmi vážné. Stav se sice může při léčbě a klidu na lůžku upravit, často však je jediným řešením ukončení těhotenství — obvykle císařským řezem.
Ne každé krvácení je zcela akutní hrozbou, ale jen lékař může stav zodpovědně posoudit. I při sebemenším špinění raději doporučujeme odebrat se co nejrychleji ke svému lékaři nebo do nemocnice, a to třeba i v noci. Dokud nepřijede sanitka, je vhodné zůstat v klidu, nejlépe ležet v posteli. Základní chybou je jíst nebo pít. Plný žaludek komplikuje narkózu, a pokud není stav plně objasněn, nevíme, zda nebude nutná. Gynekolog těhotnou vyšetří a určí další postup, eventuálně povolí jídlo i pití. Někdy je nutný pobyt na lůžku; o jeho délce rozhodnou další vyšetření, zejména ultrazvukový nález.
Určitou výjimkou je slabé zakrvácení po gynekologické prohlídce. Příčinou je často drobné poranění čípku — stav se pak rychle upraví. V těchto případech není akutní vyšetření nutné, při delším trvání potíží však rovněž doporučujeme návštěvu lékaře. Bezprostředně před porodem může být hlenovitý výtok s krví prvním příznakem počátku porodní činnosti.

Může se v graviditě objevit menstruace?
Jde spíše o výjimku, ale z praxe jsou známy případy, kdy žena menstruovala dokonce až do porodu. Tento extrém je skutečnou raritou, ale jedna nebo dvě — obvykle slabší — menstruace zpočátku gravidity se mohou vzácně objevit. Příčina této odchylky není zcela jasná, v organismu zřejmě ještě přetrvávají cyklické měsíční změny. Pokud žena ví, že je těhotná, musí vyrozumět lékaře. Tento stav totiž posuzujeme jako hrozící potrat. Termín očekávané menstruace je krizovým obdobím u všech komplikovaných gravidit.

autor: vega, vloženo: 29.9.2005, přečteno: 65535x, komentáře: 21, rubrika: Těhotenství, vytisknout článek, poslat e-mailem


Komentáře k článku | vložit komentář

Pálení žáhy (anonym - 212.158.151, 11.3.2006 v 21:04) - odpovědět

Mám vyzkoušené že na pálení žáhy pomáhají mandle.

Těhotenské potíže (anonym - 194.213.35., 2.11.2005 v 13:20) - odpovědět

Ještě bych přidala mírně zvýšenou teplotu, do 37,5°C, a náhlé návaly únavy až slabosti. Při prvním těhotenství jsem to ještě netušila, ale teď jsem toho v 8. TT jasným příkladem, a můj lékař pravil, že to je v těhotenství rovněž naprosto obvyklé, není třeba se zneklidňovat a pomůže klid na lůžku.

dno pánevní (anonym - 213.191.127, 24.4.2006 v 21:28) - odpovědět

dno pánevní (anonym - 213.191.127, 24.4.2006 v 21:32) - odpovědět

 Potřebuju poradit. Jsem na začátku šestého měsíce 24 tt a už měsíc mě bolí stydká kost až mezi nohama. Někdo mi řekl že je to jak se mi roztahuje dno pánevní a že můžou mi nastat potíže s  udržením moči. Je to nebezpečné?

dno pánevní (anonym - 37.48.39.11, 12.8.2014 v 17:27) - odpovědět

mám to samé jsem 23 tt ale projistotu si zajděte ke svému gynekologovy při prvních 2 těhotenství jsem to neměla proto jsem měla strach 

(anonym - 85.207.163., 21.4.2007 v 20:03) - odpovědět

těhotenské potíže (anonym - 212.71.149., 24.5.2006 v 10:21) - odpovědět

bolení v podbříšku a vagíny

(anonym - 83.208.92.1, 25.9.2007 v 20:47) - odpovědět

těhotenské potíže (anonym - 212.71.149., 24.5.2006 v 10:21) - odpovědět

bolení v podbříšku a vagíny

příznaky těhotenství (anonym - 212.71.149., 24.5.2006 v 10:21) - odpovědět

bolení v podbříšku a vagíny

podezreni (anonym - 85.160.1.10, 4.9.2006 v 12:49) - odpovědět


   jak se pozna , ze zena je tehotna????

těhotenské potíže (anonym - 212.71.149., 24.5.2006 v 10:22) - odpovědět

bolení v podbříšku a vagíny

(anonym - 82.142.83.6, 4.7.2006 v 12:27) - odpovědět

potrebuji poradit (anonym - 85.160.16.2, 26.5.2006 v 12:35) - odpovědět

jsem ve tricatem sedmem tydnu tehotenstvi. Vecer jsem mela z manzelem pohlavni styk a rano jsem zacala mit spinici naruzovely vytoky. Muzete mi poradit co by to mohlo znamenat?

(anonym - 62.204.226., 28.1.2008 v 11:55) - odpovědět

umej si kundu pico

 

ty jsi kretén co???? (anonym - 89.203.170., 19.5.2008 v 08:51) - odpovědět

ty lulana (anonym - 77.166.44.1, 22.9.2008 v 19:45) - odpovědět

ty by jsi potreboval(la)vymejt mozek.Ehm,pokud nejaky mas.

(anonym - 85.132.250., 30.8.2006 v 12:55) - odpovědět

(anonym - 213.19.39.9, 6.2.2008 v 19:40) - odpovědět

Spineni v tehotenstvi (anonym - 85.132.159., 28.12.2010 v 11:12) - odpovědět

Jen bych chtela upozornit, ze autor teto stranky, je naprosty imbecil! Psat vety typu : spineni na pocatku gravidity vetsinou znamena potrat - je naprosto nesmyslny a vzhledem k tomu, ze toto ctou vetsinou tehotne zeny, naprosto pitomy. Pokud autor neni schopen poradne a odborne vysvetlit duvody, at radsi nepise nic, akorat strasi nastavajici maminky.

Ocividne nema s medicinou nic spolecneho.

Pekny den.

pozdrav (anonym - 89.190.52.9, 1.3.2011 v 19:32) - odpovědět

Já špinila až do 15. týdne. Nejvíc mě nervovali lidi, když říkali, že to je špatný a že to nemá být. Hlavně buďte v klidu, odpočívejte a nepropadejte panice druhých :-) Věřím, že to dobře dopadne!

(c)2004-2007 MIMINET.CZ - Všechna práva vyhrazena -  ISSN 1214-9969