Vyhledat

Novinky e-mailem


Friday, 22. November 2024
Svátek má

 

Co by měli dělat rodiče dítěte jakéhokoli věku, které je najednou jiné - trpí extrémní žízní a hladem, častým nucením na močení, suchem v ústech, rozostřeným viděním, výrazně ubývá na váze z neznámých důvodů a je trvale unaveno?

Neprodleně by měl se svým dítětem navštívit lékaře. V České republice je skoro 2000 dětí diabetiků. Proto je zde dosti reálná „šance“ diagnózy diabetes mellitus I. typu neboli cukrovky. Za tuto nemoc nikdo nemůže, ani nevzniká z nadměrné konzumaci sladkostí. Prostě se v organizmu děje něco špatně, přestává se zde vyrábět inzulín.
„Jednička“ má jen jediný možný způsob léčby a to injekčním podáváním inzulínu. Tato látka patří mezi hormony, které jsou nezbytné pro proces látkové přeměny, pro zpracování glukózy (krevního cukru) v těle. Existuje mnoho příčin, které ovlivňují hladinu cukru v krvi. Především jde o množství přijatého inzulínu a sacharidů v potravě (chléb, housky, veškeré přílohy a sladkosti, ale i mléko a ovoce) a množství vydané energie (pohybové aktivity). Celý jídelníček omezuje příjem cukrů, využívá hodně zeleniny a je přizpůsoben zdravému životnímu stylu. Každé dítě s cukrovkou má svůj jídelní plán určený lékařem a dietní sestrou. Držet se tohoto plánu je jednoduché a není pro diabetika problémem přijít na oslavu či zúčastnit se sportovního klání. Je však třeba být v kontaktu s rodiči, kteří znají přesná množství sacharidů v potravinách, své dítě a jeho časový harmonogram. Rodič musí znát to, co vyžaduje jeho nemocný potomek, aby mohl kdykoli poradit, vysvětlit, popř. zkontrolovat. Dalšími činiteli ovlivňujícími stav diabetika jsou stres, nemoci, ale také počasí.

Lékař může pomoci pouze po zdravotní stránce, to ostatní je na okolí. Jde o celý zbytek podpory diabetickému dítěti, zvláště pak psychické. A to se týká nás všech, ať už jsme rodiče, příbuzní, učitelé, přátelé nebo sousedé.
Proto jev této situaci bezpodmínečně nutná úzká spolupráce všech účastníků. Jednou z možností je i činnost laických diabetologických sdružení jako například občanské sdružení Dítě s diabetem, sdružující rodiče a přátele diabetických dětí v moravskoslezském kraji. Předsedkyně Hana Kovalská k organizování akcí - letních táborů, mikulášských besídek, sportovních dnů, víkendových setkání aj., založených na bázi vzdělávání pro diabetické děti a jejich rodiny a blízké nebo samotné děti diabetiky i využívá především vlastní zkušenosti a potřeby, dotazníková šetření rodičů diabetiků a „nezávazná“ setkání. Tak se to také dělo i v případě Mezinárodního setkání „Věčně mladých diabetiků“ v Luhačovicích, kde se mimo rodičů a jejich potomků setkala i s nyní dospělými diabetiky a jejich příběhy.

KONTAKTY:
Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí v ČR, Lázeňská 4, 118 00 Praha 1, tel.: 257 532 297

autor: vega, vloženo: 29.12.2005, přečteno: 5151x, komentáře: 0, rubrika: Zdraví, vytisknout článek, poslat e-mailem


Komentáře k článku | vložit komentář

(c)2004-2007 MIMINET.CZ - Všechna práva vyhrazena -  ISSN 1214-9969