CHŘIPKA
Epidemie chřipky jsou v podzimním a zimním počasí velmi časté; tato infekce horních cest dýchacích, kterou způsobuje asi dvě stě druhů virů, se totiž snadno a rychle roznáší kašlem a smrkáním.
Příznaky
Pro chřipku jsou charakteristické náhlé vysoké teplot) bolesti hlavy a svalů, únava, sucho v krku, dráždění ke kašli a někdy i zvracení.
Léčba
Přímo proti virům chřipky léky nejsou; antibiotika lékaři předepisují jen při bakteriálních komplikacích. Základem léčení je především posílení imunitního systému.
Při chřipce se doporučuje především klid na lůžku; malý pacient musí hodně spát a odpočívat, a dostatek tekutin, zvlášť při vysokých teplotách: čerstvé šťávy bylinné čaje (proti chřipce jsou vhodné odvary z řebříčku), kuřecí nebo krůtí vývar.
ANGÍNA
Angína je zánětlivé onemocnění lymfatické tkáně hltanu a jejím původcem jsou ve většině případů bakterie (streptokoky a stafylokoky) nebo viry
Příznaky
Hlavním příznakem angíny jsou bolesti v krku a neschopnost polykat, zarudlé a oteklé mandle, následkem toho nechutenství, chraptění, zpravidla zvýšená teplota, a zimnice. Některé děti — zejména při nástupu nemoci — zvracejí.
Léčba
U bakteriální angíny se podávají antibiotika. Dítě potřebuje stejně jako u chřipky hlavně klid na lůžku, dostatek tekutin, proti bolestem v krku pomáhají obklady na krka kloktání.
Dobré jsou také bylinkové čaje, především z heřmánku. Kromě toho pomáhá zinek (podporuje imunitu), česnekové tablety a Echinacea (působí proti infekcím).
Strava byv průběhu nemoci měla být lehká a bohatá na vitaminy.
AKUTNÍ ZÁNĚT PRŮDUŠEK
U dětí jej způsobují většinou viry Toto onemocnění dýchacích cest je typickou nemocí zimních měsíců a jeho začátek může někdy připomínat chřipku.
Příznaky:
Při zánětu průdušek jsou typické bolesti na prsou, kašel, zvýšená teplota a někdy i zvracení.
Léčba:
Lékař zpravidla dítěti předepíše léky proti kašli a horečce, proti bolestem se doporučují obklady na prsa.
Stejně jako u chřipky a angíny je nutný několikadenní klid na lůžku a dostatek tekutin; u zánětu průdušek podáváme zásadně jen teplé nápoje.
PREVENCE
Otužování
Prospěšné jsou koupele v chladné vodě a pravidelné procházky — za každého počasí — i když venku trochu mrholí nebo když sněží. Kromě toho už samotný pohyb na čerstvém vzduchu dělá dítěti dobře. Oblečení by mělo být vzdušné, ne přiléhavé, aby se dítě nezpotilo. Také bychom neměli děti oblékat příliš teple, jakmile se trochu ochladí; navlékat je do vrstev svetrů a punčocháčů, když teplota klesne na osmnáct — dvacet stupňů vede jen k tornu, že bude přecitlivělé a při prvním závanu větru onemocní.
Vyvážená strava
Jídelníček dítěte by měl obsahovat dostatek potravin bohatých na vitaminy, především ví- tamin C (citrusy, kiwi, paprika), imunitní systém posiluje také vitamin B6 (maso, ryby, vnitřnosti, brokolice, mrkev), B12 (játra, hovězí maso, mléko, sýry vejce), vitamin A, který podporuje odolnost vůči infekcím dýchacího systému (mléko, sýry, žloutek, listová zelenina) a vitamin E (celozrnné potraviny, vejce, špenát, pšeničné klíčky). V jídelníčku dítěte nesmí chybět čerstvé ovoce a zelenina, mléko a mléčné výrobky a celozrnné pečivo.
Dostatek spánku
Dítě by mělo být odpočaté chodit spát v pravidelnou dobu, přičemž místnost, kde spí, by měla být dostatečně vyvětraná a s teplotou osmnáct stupňů. Suchý vzduch dráždí sliznice, proto je vhodné v bytech s ústředním topením vzduch zvlhčovat — napříldad pověšením mokrých ručníků v blízkosti dětské postele.
Psychická pohoda
Imunitní systém oslabuje i stres a špatné duševní rozpoložení, proto se snažte, aby dítě bylo pokud možno co nejvíc „v pohodě“; buďte vnímaví k jeho starostem a potřebám a udělejte si na něj dostatek času.
Komentáře k článku | vložit komentář