Vyhledat

Novinky e-mailem


Tuesday, 26. November 2024
Svátek má

 

Těhotenství lze potvrdit jednoduchým testem, který měří hladinu těhotenského hormonu, choriogonadrotopinu, který je obsažen v moči.

Test lze provést již v den plánovaného počátku následující menstruace, u některým i dřív. V dnešní době už můžete většinu testů použít i během dne, ale pořád platí, že největší podíl HCG (choriogonadropinu) má první ranní moč. Tento hormon je produkován buňkami vyvíjející se placenty. V případě pozitivního výsledku ( // ) :-) je nejlepší se co nejdříve objednat u lékaře, který provede další kroky, týkající se vaší předporodní péče a porodu.

Těhotenský test

Vývoj této moderní imunologické diagnostické metody má jednu velkou výhodu - možnost poměrně jednoduchého využití ve Vašem životě. V čem spočívá její přednost? V lékárně si můžete koupit těhotenský test, pomocí kterého kdykoli svobodně stanovíte pozitivitu či negativitu těhotenství.
Princip testu spočívá ve stanovení přítomnosti "těhotenského" hormonu - lidského choriového gonadotropinu - v moči nebo krevním séru. Tento hormon je produkován buňkami vyvýjející se placenty a jeho koncentrace v krvi a moči téměř každým dnem v prvních týdnech  po otěhotnění významně stoupá. Proto je pravděpodobnost stanovení pozitivity těhotenského testu, která závisí na vysoké koncentraci lidského choriového gonadotropinu v krvi, několikrát vyšší pár dní po vynechání menstruace.
Falečně negativní anebo falešně pozitivní výsledky těchto "imunologických" těhotenství z vyšetření ranní moči jsou bohužel časté. Někdy je to důsledek předčasného použití, jindy nesprávného provedení nebo zakoupení méně kvalitního testu. Mnohem spolehlivější je stanovení koncentrace výše uvedeného hormonu z krevního séra. Odběr krevního vzorku ovšem vyžaduje návštěvu gynekologa.

Ultrazvukové vyšetření

Ultrazvukové vyšetření je suverénní metoda potvrzení či vyloučení těhotenství. Zvukové vlny vysoké frekvence (ultrazvuk) jsou neškodné pro Vás i Vašeho vyvíjejícího se potomka, vyšetření lze bez obav opakovat. Vizualizaci zvětšené dělohy s tzv.gestačním váčkem, ve kterém se vyvíjí zárodek, často provázejí slzy štěstí a dojetí.
I ultrazvuk má však své diagnostické hranice, například až mezi 6.-7. týdnem gravidity může spolehlivě zachytit srdeční akci, která dokazuje životaschopnost zárodku. Ve srovnání s minulostí, kdy bylo možné objevení dvojčat mnohdy až na porodním sále po porodu prvního plodu, je možné dnes využít ultrazvuku k včasnému odhalení vícečetného těhotenství již v průběhu 2.měsíce. Pokud nemáte přístup k ultrazvukovému vyšetření u vašeho gynekologa, budete muset počkat na na výsledky krevních testů, který se standardně provádí k potvrzení těhotenství.

Vývoj

Od chvíle, kdy se oplodněné vajíčko zanoří do děložní sliznice, začíná probíhat rychlý vývoj všech orgánů. Na konci 8.týdne má zárodek témeř všechny hlavní orgány a pozvolna se začíná podobat malému človíčkovi. Mezi hlavou a tělem vzniká zúžené místo, základ krku. Tělo á tvar písmene C. Na konci 3.týdne od oplodnění vzniká srdce a mozek, ve 4.týdnu například končetiny a oči, v 5.-6. týdnu vnitřní pohlavní orgány, mezi dolními končetinami se vyvyšuje hrbolek, který je základem pro vývoj zevních pohlavních orgánů. Na konci 2.měsíce dosahuje plod délky přibližně 3 cm a na obličeji začínáme rozeznávat budoucí oči, uši, nos.

Jsem těhotná

  • Pokud kouříte, snažte se přestat, nebo alespoň omezit na minimum. V období těhotenství se škodlivé látky samozřejmě dostávají také k budoucímu miminku, což je pro většinu nastávajících maminek motivace k tomu, aby kouření zanechaly. Pobyt v zakouřených místnostech je také velmi škodlivý.

  • Snažte se alkohol zcela vynechat nebo omezit na příležitostnou skleničku vína či piva, v každém případě pouze jednu.

  • Jezte stále jen "za sebe". Důležitý je dostatečný příjem bílkovin, zelenina a ovoce jsou neodmyslitelnou součástí přijímané potravy. Nepoužívejte nadměrné množství koření a soli k dochucování jídla, raději nechte vyniknout jeho přirozenou chuť.

  • Pokud užíváte životně důležité léky, poraďte se s ošetřujícím gynekologem a specialistou, který Vám léky předepisuje. Především v prvních třech měsících těhotenství probíhá u potomka vývoj jednotlivých orgánů, a pokud je to možné, je ideální užívání léků omezit na nejmenší možnou míru nebo úplně vynechat. vyhýbejte se rentgenovému záření a infekčním onemocněním, které mohou mít negativní dopad na vývoj zárodku.

  • Pokud cvičíte, cvičte dále jako dosud. Necvičíte-li, začněte co možná nejdříve. Poslouchejte své tělo, je-li unavené, přestaňte. Nedoporučuje se jízda na koni ani žádný adrenalinový sport. Naopak plavání je považováno za jednu z nejvhodnějších sportovních aktivit v těhotenství. Vyhýbejte se však znečištěným rybníkům a koupalištím a chraňte se před prochladnutím. Je samozřejmé, že v případě krvácení z rodidel, bolestí v podbřišku a nebo jiných komplikací na začátku těhotenství přestanete cvičit a další souhlas s fyzickou aktivitou Vám vydá gynekolog teprve po vyřešení problémů.

  • Jste-li unavená, odpočívejte.

  • Není důvod obávat se pohlavní aktivity, pohlavní styk není vyvolávajícím momentem samovolného potratu. S růstem těhotné dělohy je postupně nezbytné určité upravení sexuálního života, hlavně polohy při styku. U některých párů nenastává změna pohlavní aktivity až do konce těhotenství, u jiných se objevuje pokles zájmu nebo strach z krvácení a jiných komplikací po styku. Muž by měl respektovat přání ženy.

  • Cestování a výběr dopravního prostředku ( auto, autobus, vlak, letadlo, loď ) závisí v úvodu těhotenství zcela na Vás. Na dlouhé trasy je vhodné využít nejrychlejší dopravní prostředek, který se nabízí. Často prezentované názory o tom, že změny tlaku v průběhu letu v letadle mohou ohrozit těhotenství, se zakládají spíše na dohadech a v prvních týdnech těhotenství by nemělo dojít k problémům.

autor: Vega, vloženo: 10.5.2005, přečteno: 8477x, komentáře: 0, rubrika: Těhotenství, vytisknout článek, poslat e-mailem


Komentáře k článku | vložit komentář

(c)2004-2007 MIMINET.CZ - Všechna práva vyhrazena -  ISSN 1214-9969