První předporodní prohlídka by měla proběhnout mezi 8.-12. týdnem těhotenství u gynekologa nebo v porodnici, kde budete rodit. První návštěva je především registrační, kdy budete odpovídat na řadu osobních otázek o vašem zdraví, rodinné anamnéze a možná i o vašem zaměstnání,zaměstnání partnera a životních podmínkách. Během těhotenství se provádějí určité testy, které slouží k tomu, aby váš lékař poznal, zda se vy i vaše dítě nacházíte v dobré kondici.
Krevní tlak - tlak se měří při každé návštěvě poradny. Zvýšený krevní tlak by se mohl rozvinout do preeklampsie, jež by mohla ohrozit maminku i plod.
Moč - na každou předporodní prohlídku se nosí vzorek ranní moče. Provádí se rozbor na přítomnost infekcí, které vyžadují léčbu, dále cukru, bílkovin a chemických látek zvaných ketony. CUkr v moči může signalizovat cukrovku, bílkoviny nástup preeklamspie a ketony mohou naznačovat, že vaše játra jsou negativně ovlivněna těhotenstvím.
Váha - váha by měla být pravidelně sledována, aby bylo patrné, zda dítě roste. Můžete očekávat, že během těhotenství přiberete od 6- 19 kg, přičemž největší nárůst váhy připadá na období po 20. týdnu. Náhlý nárůst váhy může být příznakem preeklampsie.
Krevní testy - při návštěvě Vám bude odebrána krev na určení krevní skupiny a Rh faktoru. Krevní vzorek rovněž pomůže zjistit, zda jste anemická a imunní vůči spalničkám. Další testy jsou zaměřené na zjištění vážných stavů, jež by mohly ovlivnit dítě, jako je syfilis nebo hepatitida typu B. Vaše krev je anonymně testována také na přítomnost viru HIV.
Gynekologické vyšetření - při první návštěvě budete také vyšetřena, aby se zjistily případné anomálie pochvy, hrdla a dělohy. Pokud jste v posledním roce neprodělala cytologický rozbor, pak by měl být proveden nyní.
Palpační vyšetření - Lékař palpací (pohmatem) nalezne horní okraj dělohy (fundus) a velikost plodu a jeho polohu.
Vývoj
V období 3.měsíce těhotenství nastává zrychlení růstu a vývoje orgánů budoucího miminka. Na konci 12.týdne může dosahovat délky až 9 cm a hmotnosti 30 g. Horní končetiny rostou rychleji než dolní a jsou na nich patrné prstíky. Růst zárodku můžeme dobře sledovat ultrazvukem-nejlépe měřitelnou hodnotou je vzdálenost mezi vrcholem hlavičky a koncem páteře, kterou nazýváme temeno-kostrční vzdálenost. Pomocí měření zárodku v tomto období se dá s velkou přesností určit stáří těhotenství a předpokládaný termín porodu. Vzhledem k podstatným změnám a rychlému vývoji orgánů a končetin budoucího miminka je právě bezproblémový průběh období 3.měsíce velmi důležitý pro úspěšné pokračování těhotenství.
Změny
Na konci 12.týdne je hmotnostní přírůstek mezi 1.-3.kg. Navenek u Vás probíhají jenom malé změny, prsa se jen mírně zvětšují. Děloha sice roste, ale na břiše ještě není hmatná. Často se objevuje nepříjemný pocit ucpaného nosu a důsledku fyziologického otoku sliznic dýchacích cest. Nosní kapky sice na chvíli umožní dýchat, ale jejich efekt po určité době používání slábne. Je vhodné používat bavlněné nebo hedvábné spodní prádlo, aby se zabránilo množení bakterií, plísní a infekcí.
Na konci 3.měsíce také většinou mizí únava a pocit nutkání na zvracení. také končí období, kdy hrozí nebezpečí samovolného potratu.
Těhotenský průkaz
Po skončení vstupní prohlídky Vám lékař vystaví průkazku a objedná vás na další kontrolu za 3-4 týdny.
Do ní se zapisují všechny údaje z kontrol, které během těhotenství absolvujete. Měla by jste ji mít neustále při sobě, aby v případě, že by jste potřebovala lékařskou pomoc mimo domov, měla všechny potřebné informace k dispozici.
První strana obsahuje informace o těhotné ženě, jméno, příjmení, datum narození, bydliště, rodné číslo matky a otce. Dále se zde nachází tabulka s určením termínu porodu podle PM a ultrazvuku a PP. poslední kolonka je pro zapisování dalších návštěv.
Na druhou stranu se zapisují rizikové zdravotní faktory nastávající maminky a riziky vyplývající z předchozích gravidit a současného těhotenství.
Na třetí a čtvrté stránce je tabulka, do které se zapisují údaje o probíhajícím těhotenství. Jsou zde také zaznamenány rozměry pánve, výška a výchozí hmotnost těhotné. Do další rubriky se zapisují výsledky laboratorních vyšetření (krev a moč). Největší tabulka na těchto stránkách slouží k zápisu nálezů jednotlivých prohlídek v poradně pro těhotné.
Pátá strana slouží k zapsání výsledků dalších vyšetření, pro které není předtištěna rubrika v předchozím i následujícím textu.
Na další dvoustraně je speciální graf (gravidogram), který přehledně zachycuje podstatná fakta o průběhu gravidity.
Osmá a devátá strana slouží hlavně k zápisu výsledků ultrazvukových vyšetření a kardiotokografie (snímání děložní aktivity a srdeční frekvence plodu v děloze zevní ultrazvukovou sondou).
na poslední tři stránky se postupně zapisují výsledky vyšetření krevního obrazu a moči a informace o hospitalizaci. Následuje záznam o návštěvě u zubaře a nález všeobecného lékaře v rámci celkového vyšetření těhotné ženy a její schopnosti absolvovat jak spontánní, tak operační porod.
Termíny a zkratky
AFP- alfafetoprotein
TK- krevní tlak
P.p.hl. - poloha plodu hlavičkou k hrdlu děložnímu
CS -stav čípku
TP - termín porodu
OP - ozvy plodu
PP - první pohyby
SF - výška fundu ( vzdálenost od horního okraje spony stydké k hornímu okraji dělohy )
PM - poslední menstruace ( datum prvního dne poslední menstruace před otěhotněním )
AN - anomálie nezjištěny
Edém - otoky rukou a nohou způsobené zadržováním tekutin
Poloha plodu - Vztah části plodu, která se bude rodit jako první, k pánevnímu vchodu
Příčná poloha - plod leží napříč děloze
B - přítomnost bílkoviny v moči
C- přítomnost cukru v moči
Komentáře k článku | vložit komentář