Vyhledat

Novinky e-mailem


Tuesday, 26. November 2024
Svátek má

 

V tomto období se možná projeví některé menší obtíže, doprovázející tuto fázi těhotenství. Patří sem:

Pálení žáhy - je to silný pálivý pocit na prsou, který se často objevuje v posledních několika měsících těhotenství. Pocity jsou většinou nepříjemnější v leže. Hormony uvolňují řasu v horní části žaludku, čímž se žaludeční šťávy dostávají do jícnu a způsobují pálivý pocit. Nevhodná jsou kořeněná a mastná jídla.
Pomoci můžou vysoké polštáře a sklenice mléka. U doktora si můžete nechat předepsat antacidum.

Nespavost - nespavost se dostavuje často v pozdějších fázích těhotenství, obtížně se leží a také budete často chodit na toaletu. Za nejlepší polohu na spaní se považuje ležet naboku s břichem podloženým několika polštáři.

Svědění - často se objevuje kolem pupku a je někdy doprovázeno vyrážkou. Nepříjemné pocity pomůže odstranit kalamínový roztok a jelikož je svědění většinou způsobeno pocením, noste volné oblečení z přírodních materiálů. Silné svědění v průběhu posledních tří měsíců těhotenství může znamenat těhotenskou cholestázu. je to vzácná, ale potenciálně nebezpečná choroba, a proto je v tomto případě nejlepší navštívit lékaře.

Mohou se vyskytnout i horší obtíže, které už je třeba konzultovat s lékařem.

Tvrdnutí a bolesti břicha - patří mezi závažné komplikace. Děloha je svalovým orgánem a jako každý jiný se může stahovat. Občasné krátké a nebolestivé tvrdnutí dělohy, tak 5x za den, neznamená žádné podstatné nebezpečí. Častější tvrdnutí dělohy spojené s bolestí v průběhu dne může ovšem znamenat signál ohrožení gravidity s rizikem například předčasného porodu. Samotná bolestivost v podbřišku bez děložních kontrakcí je často příznakem závažnějšího onemocnění, které nemusejí souviset s těhotenstvím. Jsou nebezpečná a v důsledku atypického průběhu v graviditě dokonce život ohrožující (např. zánět slepého střeva).

Poševní krvácení - nejzávažnější příčinou je předčasné odlučování lůžka (placenty), které představuje velké riziko ohrožení matky i plodu. Někdy dochází ke krvácení po pohlavním styku, jindy se objeví bez jakékoli zjevné příčiny. Jen lékař může důvod krvácení spolehlivě posoudit, proto je nezbytná okamžitá návštěva gynekologa.

Slabé krvácení může nastat také po běžné preventivné gynekologické prohlídce, kdy může být příčinou nepatrné poranění děložního čípku při vyšetření. S náznakem krvácení po vyšetření je třeba počítat, proto je dobré chvíli počkat v klidu, většinou se vše samo upraví a další krvácení se již neobjeví

Křeče dolních končetin - Ve druhé polovině těhotenství se u Vás občas mohou objevit křeče v dolních končetinách. Nepředstavují nebezpečí, ale pouze nepříjemný pocit a c noci rušení spánku. Na křeče často pomáhá podávání tablet s obsahem hořčíku.

Zácpa - základní příčinou je vysoká plazmatická koncentrace progesteronu (hormonu produkovaného nejdříve žlutým tělískem vaječníku a později placentou), který uvolňuje veškerou hladkou svalovinu v těle.

Prevence zácpy spočívá v několika následujících opatřeních. Je vhodné pít dostatečné množství tekutin, všechno, na co máte chuť, kromě alkoholu. Jezte dostatek syrové zeleniny a ovoce a také je vhodný celozrnný chléb. Správné složení jídelníčku s bohatým obsahem nestravitelné vlákniny je základním předpokladem zvládnutí problémů s vyprazdňováním.

Vývoj

Na konci 6.měsíce dosahuje budoucí miminko velikosti 30 cm a hmotnosti okolo 650 gramů. Obaluje se podkožním tukem, nabírá na hmotnosti a pomalu se zakulacuje. Zpomaluje se jeho růst do délky a zvětšují se rozměry do šířky. Mezi 20. a 24. týdnem plod vyroste pouze o 5 cm, ale hmotnost se zvětší na více jak dvojnásobek! Vnitřní orgány se postupně vyvíjejí a dále pokračuje příprava na samostatný život po porodu. V tomto období však plod ještě není schopen samostatného života.

Kolem 22.týdne těhotenství ucítí první pohyby i nastávající maminky, které jsou těhotné poprvé. pohyby poznáte obvykle v klidu a projeví se jako jemné záchvěvy v břiše. Vnímání frekvence pohybů je důležitou známkou toho, že se budoucímu miminku v děloze daří dobře a nestrádá.

Od konce 6.měsíce můžeme slyšet srdeční frekvenci plodu jednoduchým naslouchátkem -stetoskopem, který přiložíme na břišní stěnu nad dělohu v místě, kde předpokládáme polohu srdce plodu. Rozeznání pulsu matky od dítěte je jednoduché, liší se intenzitou a frekvencí - plod má asi dvojnásobně rychlejší srdeční akci.

Změny

V období 6.měsíce nastává u budoucích maminek další zřetelný hmotnostní přírůstek. Zvětšení hmotnosti o 2 kg je běžné. Je Vám dobře, pocit na zvracení již ustoupil, zažívání je v pořádku a často můžete mít obrovskou a těžko ovladatelnou chuť k jídlu. Proto pozor na větší přírůstek váhy.

autor: Vega, vloženo: 30.6.2005, přečteno: 18165x, komentáře: 0, rubrika: Těhotenství, vytisknout článek, poslat e-mailem


Komentáře k článku | vložit komentář

(c)2004-2007 MIMINET.CZ - Všechna práva vyhrazena -  ISSN 1214-9969