Ve 28. týdnu si již každá maminka uvědomuje, jak rychle se blíží termín porodu, zbývají pouze 3 měsíce. Víte, že i když porod proběhne předčasně, je velká šance na zachránění miminka. Nastává významná duševní úleva s vnitřním uspokojením a pocitem zdolání důležité překážky. Můžete srovnat informace získané o graviditě před otěhotněním s realitou, kterou jste prožila za posledních 7 měsíců.
Využijte následující 3 měsíce k tomu, aby jste se dověděla vše, co Vás o dalším průběhu těhotenství a samotném porodu zajímá. Nezapomeňte nacvičovat správné dýchání, relaxaci a tlačení - nejlepší je navštěvovat předporodní kurzy. Připravte se po psychické stránce na porodní bolesti a ujasněte si svůj postoj k metodě epidurální analgezie, která spočívá v aplikaci léku do páteřního kanálu s dosažením minimální bolestivosti při porodu. Tato metoda odstranění bolesti je velmi efektivní a je provázena pouze nepatrným rizikem komplikací.
Těhotenství není nemocí a není důvodem pro pracovní neschopnost. Doba nástupu na mateřskou dovolenou po 32. týdnu se ovšem blíží, a proto již pomalu plánujte přerušení zaměstnání po dobu, kdy máte nárok na pobírání peněžitých dávek v mateřství. Pokud se cítíte dobře, nezvyšuje se Vám krevní tlak a nemáte velké otoky dolních končetin, pokračujte nadále v práci, ale v případě komplikací a známkách ohrožení těhotenství či předčasného porodu postupujte rozumně a raději volte neschopenku.
Vývoj
Koncem 7. měsíce těhotenství dosahuje děloha takové velikosti, že je možné pohmatovým vyšetřením většinou spolehlivě určit momentální polohu budoucího miminka. Gynekolog musí často odpovídat na zvídavé otázky nastávajících maminek, které mají již v této době obavy, zda je miminko v děloze uloženo správně. Jedná se ovšem o předčasnou starost, protože plod je zatím poměrně malý a plodové vejce s plodovou vodou natolik prostorné, že relativně volný pohyb a tím pádem nestabilní poloha v děloze je v této fázi gravidity pravidlem. Převážně platí, že hlavička, která je těžší ne nožičky plodu, se většinou ukládá směrem dolů k děložnímu hrdlu. Změna polohy je v tomto období tak běžná, že uložení plodu v děloze při odchodu z těhotenské poradny nemusí odpovídat poloze, kterou gynekolog určil několik minut předtím při vyšetření.
Poslech srdečních ozev budoucího miminka při vyšetření stetoskopem přiloženým na stěnu břišní nad dělohu v místě, pod kterým očekáváme uložení hrudníku plodu, je již snadný. Důležitou podmínkou dobrého poslechu je přiměřená tloušťka podkožní tukové vrstvy na břiše nastávající maminky. Koncem 7.měsíce se hmotnost plodu zvětší přibližně na dvojnásobek ve srovnání s koncem 6.měsíce. Nyní dosahuje hmotnosti až 1200 g a vyroste o dalších přibližně 5 cm - na 35 cm délky od hlavičky k patě.
Změny
Váš hmotnostní přírůstek je přibližně 2 kg, obvod pasu se nadále viditelně zvětšuje. Děloha je svalový orgán, který se průběžně stahuje po celou dobu života. Stahy děložní nastávají před i v průběhu menstruace ve snaze vypudit z dělohy vypudit z dělohy přebytečný obsah. Vznikají také v těhotenství, ale placentární hormony tlumí vypuzovací aktivitu děložního svalu na minimum. "Normální" děložní stahy v těhotenství jsou zcela nepravidelné, objevují se ojediněle a nemají vliv na otevírání hrdla. jejich frekvence a intenzita stoupá s růstem dělohy a v 7.měsíci bývá ve srovnání s předchozími měsíci o poznání vyšší. Máte-li pochybnosti o charakteru stahů, informujte se u sváho lékaře.
Předčasný porod
Předčasný je takový porod, který nastává před 37. týdnem těhotenství. Obecně platí, že čím dříve před plánovaným termínem se dítě narodí, tím větší adaptační problémy ho čekají. Nedostatečně vyvinuté plicní a jaterní funkce vedou k potížím s dýcháním a k poruchám metabolismu. Často vznikají infekční komplikace, protože imunitní systém je nezralý a obrana organismu před bakteriemi a viry je nedokonalá. Problémy s přijímáním a trávením potravy jsou běžné. Neschopnost udržení tělesné teploty zvyšuje riziko podchlazení. Nejzávažnějším faktorem, který ovlivňuje přežití předčasně narozeného dítěte, je ovšem zralost plicní tkáně. Plicní sklípky, které jsou v průběhu nitroděložního života zkolabované a nevzdušné, se musí po prvním nádechu novorozence rozepnout a zůstat nadále vzdušnými. Látka bránící splasknutí plicních sklípků se postupně tvoří až v poslední třetině gravidity. Proto platí, že každý týden plodu v děloze navíc (při riziku předčasného porodu) umožňuje dozrání plic a zvyšuje šanci novorozence na lepší poporodní adaptaci. Čím blíže je vypočtený termín porodu, tím jsou tkáně plodu zralejšía jejich kvalitnější funkce brání vzniku komplikací.
Je možné předejít předčasnému porodu?
Jak poznat hrozící předčasný porod? typickým příznakem je bolestivost v podbřišku a stahy děložního hrdla, případně poševní krvácení různé intenzity. Závažným signálem je předčasný odtok podové vody, který můžete někdy zaměnit s únikem malého množství moči. Barva plodové vody a moči je podobná, obvykle čirá nebo nažloutlá, ale množství plodové vody bývá převážně větší. Při pochybnostech navštivte svého lékaře, který nález posoudí a při průkazném odtoku vody Vás pošle do porodnice. V případech, kdy se nedaří zastavit hrozící předčasný porod anebo těhotná žena přichází s velkými problémy na vyšetření pozdě (silné děložní kontrakce nereagují na tlumicí léčbu, silné a závažné děložní krvácení, odtok plodové vody spojená s infekcí uvnitř plodového vejce), nezbývá nic jiného, než provést předčasný porod extrémně nezralého novorozence. Tyto porody jsou centralizovány na gynekologicko-porodnických klinikách a odděleních s jednotkami intenzivní novorozenecké péče, kde jsou zaručeny maximální dostupné možnosti vyšetření a komplexní léčby v souladu se součsnými světovými trendy.
Příčiny předčasného porodu
Obvykle jsou to stavy spojené s nadměrným a rychlým rozepnutím dělohy, například u dvojčat. Předčasné kontrakce může vyvolat také horečka během infekčních onemocnění (chřipka, angína, infekcemočových cest apod.). Nadostatečnost děložního hrdla, které uzavírá dělohu a drží plod v dutině plodového vejce, je další příčinou. K předčasnému porodu může také vést silné krvácení z dělohy (vcestné lůžko anebo jeho předčasné odlučování) a léčebně nezvladatelný vzestup krevního tlaku s rozvojem preeklampsie, která může závažně poškodit zdraví matky a plodu.
Komentáře k článku | vložit komentář