Vyhledat

Novinky e-mailem


Tuesday, 26. November 2024
Svátek má

 

V posledních týdnech těhotenství je nastávajícím maminkám věnována maximální preventivní péče. Pravidelné kontroly s maximálním odstupem 2 týdnů jsou velmi důležité, neboť se s blížícím termínem porodu zvyšuje riziko vzniku některých vážných těhotenských komplikací.

Pravidelné kontroly v ordinaci lékaře jsou nezbytné. Důkladně se hodnotí všechna vyšetření, která jsou doporučována za účelem včasného zachycení signálů ohrožení. Pravidelně se provádí měření krevního tlaku, hmotnosti, vyšetření moči a kontrola přítomnosti otoků. Ve 34.týdnu se odebírá krev ze žíly, která se odesílá k laboratornímu vyšetření. Kontrolují se případné známky chudokrevnosti v krevním obrazu, výskyt protilátek proti Rh-faktoru a dále přítomnost protilátek proti některým infekčním onemocněním. Zevní pohmatové a vnitřní gynekologické vyšetření posoudí otevření anebo zavření děložního hrdla a eventuální děložní aktivitu (stahy). Mikrobiologické vyšetření poševního prostředí je důležité. Odhalí totiž bakterie v pochvě, které mohou napadnout a infikovat plod v průběhu porodu při průchodu poševním kanálem. Kontrola plodu spočívá v registraci jeho pohybové aktivity a poslechu srdečních ozev stetoskopem. V nutných případech (např. předčasné děložní stahy, nedostatečné vnímání pohybů) je možné provést kardiotokografické vyšetření (snímání srdečních ozev plodu a děložní aktivity po dobu přibližně 30 minut pomocí speciálního přístroje), které se ovšem standardně provádí až po ukončeném 36.týdnu Ultrazvuk se používá pouze výjimečně.

Vývoj

V těchto týdnech jsou orgány budoucího miminka již dostatečně zralé a připravené na poporodní život. Při předčasném porodu mezi 33.-36.týdnem těhotenství je tedy velmi pravděpodobné, že adaptace miminka proběhne bez větších problémů. Jedinou komplikaci by mohly znamenat plíce, protože jejich vývoj je plně ukončen až po 34.týdnu.

Na konci 9.měsíce dosahuje budoucí miminko většinou hmotnosti více než 2500 g a měří přibližně 45 cm. Relativní nedostatek místa v dutině plodového vejce brání jeho přetáčení a pohybům. Jeho uložení v děložní dutině je většinou stabilní. Poloha je většinou podélná s naléháním hlavičkou anebo koncem pánevním(zadečkem). Obě tyto polohy jsou, po zhodnocení dalších faktorů a vlivů, vhodné pro samovolný porod přirozenou cestou.

Vzhled miminka se dále postupně mění. Jemné chmýří z kůže pomalu mizí, vlásky dosahují délky až několika centimetrů, nehtíky dorůstají až ke špičkám prstů, kůže dostává pěknou růžovou barvu, vrstva podkožního tuku se zvětšuje a dítě se dále zaobluje. na konci měsíce mají chlapečkové již sestouplá varlata. frekvence a intenzita pohybů je indikátorem prosperity plodu, který často kope nohama a bije pěstičkami tak silně, že Vás mohou bolet žebra a dolní část hrudního koše. Pokud máte pocit, že se málo pohybuje, navštivte svého gynekologa a svěřte se mu s Vaší obavou. V takovém případě lékař poslechne srdeční ozvy plodu stetoskopem nebo použije k ověření srdeční akce ultrazvuk. Po vyšetření zjistíte, že je vše v pořádku a v následujících týdnech budete klidnější.

Změny

Děloha roste, bříško se vyklenuje a mění Vaší postavu. Dbejte na zachování správného držení těla, což je sice náročnější, ale určitě se to vyplatí. Během 9.měsíce přiberete zhruba 1,5 kg, ale nemusíte také přibrat nic. Nepřejídejte se a myslete na návrat k Vaší původní hmotnosti. Kolem 36.týdne sestupuje hlavička, případně zadeček plodu do pánve. Děloha zpravidla klesá a potíže, které vznikly následkem tlaku na těhotné dělohy na okolní orgány v břišní dutině, se mírně zlepšují. Obvykle částečně ustupují problémy s pálením žáhy a dušností. Zvýšený tlak dělohy na močový měchýř ovšem působí ještě častější potřebu močení než v předchozích měsících. Poruchy spánku nejsou výjimečné. Pokud máte potíže s otoky,mohou se prohlubovat hlavně okolo kotníků na nohou. Může se stát, že tato problémy vydrží ještě celý měsíc zbývající do porodu. Je důležité, aby jste se udržovala v pohodě a v dobré náladě, Vaše těhotenství se blíží k cíli, do narození miminka zbývá už několik dnů.

Nástup na mateřskou dovolenou

Sociální zabezpečení těhotných žen a matek po porodu procházelo a nepřetržitě prochází rozsáhlými změnami. Některé v současnosti platné údaje, například výše jednotlivých finančních dávek, mohou být brzy nahrazeny novými. Podrobné informace o současných platných právních nárocích a možných finančních podporách v souvislosti s těhotenstvím a mateřstvím lze získat na rodičovský příspěvek nebo u poboček České správy sociálního zabezpečení. Mateřskou dovolenou nastupuje těhotná žena 6-8 týdnů před termínem porodu, který se vypočítá podle data poslední menstruace před otěhotněním. Nástup na MD tudíž plánujte mezi 32.-34.týdnem gravidity. Lékař v těhotenské poradně Vám o něco dříve vyplní a podepíše předepsaný tiskopis, který odevzdáte tam, kde uplatňujete nárok na mateřskou dovolenou.

V souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě náleží ženám mateřská dovolená po dobu 28.týdnů. V případě, kdy žena porodí dvojčata nebo žije osamoceně, má nárok na 37.týdnů placené mateřské dovolené. Výše mateřské dovolené je individuální a odvozuje se od průměrné čisté měsíční mzdy před nástupem na mateřskou. Nárok na uvedenou placenou dovolenou uplatňuje každá těhotná žena u svého zaměstnavatele. Poté má každá matka do 3, resp. čtyř let věku dítěte každý měsíc nárok na rodičovský příspěvek, který je pro všechny stejný a jeho výše vlivem valorizace stoupá. Žádost o rodičovský příspěvek (podobně jako žádosti o ostatní druhy sociálních dávek, např. porodné anebo přídavky na dítě) a podává se na sociálním odboru okresního úřadu.

autor: Vega, vloženo: 30.6.2005, přečteno: 16511x, komentáře: 1, rubrika: Těhotenství, vytisknout článek, poslat e-mailem


Komentáře k článku | vložit komentář

marki (anonym - 194.213.237, 26.6.2017 v 22:04) - odpovědět

V článku jsou velmi hodnotné informace. Děkuji za čtení. Pro rozšíření bych doporučila přečíst ještě tento článek http://zdravotniradce.cz/9-mesic-tehotenstvi-jak-ho-zvladnout/

(c)2004-2007 MIMINET.CZ - Všechna práva vyhrazena -  ISSN 1214-9969