BOLESTI BŘICHA
Jedná se opět o velmi obecný příznak, který může být projevem mnoha nemocí - zánětu střev a žaludku, infekce močových cest, či jako projev únavy celého organismu. Může se jednat o psychogenní bolesti, když se dítě něčeho bojí, je nejisté.
Kdy volat lékaře
|
ZÁCPA
Dítě má stolici méně často než obvykle. Nelze přesně určit normu frekvence jednotlivých stolic. Je důležité, aby stolice byla pravidelná. Sami nepodávejte žádná projímadla, protože by mohla narušit normální činnost střev.
Kdy volat lékaře
|
Jak postupovat: dávejte dítěti hodně tekutin, zařaďte do jídelníčku dítěte více jídel s vysokm obsahem vlákniny. Při vyprazdňování na dítě nespěchejte, nestresujte jej. Psychogenní zácpa je stejně úporná a může dítě posléze provázet celý život.
PRŮJEM
Průjem může být příznakem témeř jakékoliv nemoci, včetně psychického rozladění či stresu. Může být též důsledkem dietní chyby, nebo jen změny jídelníčku. Poslední důvod je zvlášť významný u kojenců při přechodu na nemléčné příkrmy - nebezpečí nesnášenlivosti některých složek potravy ( kravské mléko, lepek, ovocný cukr ).
Dítě má stolici častější, řídkou až vodnatou. Průjem může způsobit, zvláště u malých dětí, velmi rychle dehydrataci, proto je nutné dbát na dostatečný přísun tekutin.
Kdy volat lékaře
|
ZVRACENÍ
Zvracení může být, stejně jako průjem, příznakem řady nemocí, psychického stresu, důsledku dietní chyby. Dítě zvrátí většinu žaludečního obsahu. Je důležité zjistit, zda jso upřítomny ještě jiné příznaky, zda dítě trpí nevolností, jak dlouho zvrací od posledního příjmu stravy a v neposlední řadě vzhled zvratků.
Kdy volat lékaře
|
Jak postupovat: Při zvracení dítě držte, aby bylo klidnější, jednou rukou mu podepírejte čelo a druhou mu položte na žaludek, pod žebra. Když přestane zvracet, uklidněte je, otřete mu obličej vlhkou houbou. Očistěte mu okolí úst a pomozte mu je vypláchnout, aby se zbavilo nepříjemné chuti. Poté je nechte v klidu odpočinout, popřípadě je dejte spát. Čistou nádobu mu postavte k postýlce pro případ, že by chtělo ještě zvracet. Jak se trochu vyspinká a odpočine si, zajistěte mu klidnou zábavu, např. mu přineste jeho oblíbenou hračku, či obraťte jeho pozornost ke klidnému hraní se stavebnicí či skládačkou. Stejně jako u průjmu, může časté zvracení způsobit dehydrataci, proto je nutné dbát dostatečného přívodu tekutin. Je vhodné mu podávat rehydratační iontový roztok ( k dostání v lékárnách ), a to v krátkých intervalech v malém množství.
INFEKCE MOČOVÝCH CEST
Většina infekcí močového ústrojí vznikne proto, že se do močové trubice dostanou bakterie, které se dále rozšíří do močového měchýře. U malých dětí jsou tyto infekce dosti časté a obvykle nebývají vážné. Některé děti jsou k nim obzvláště náchylné. Častěji se vyskytují u děvčátek, neboť močová trubice je u dívek kratší než u chlapců a ústí blíže konečníku, takže se do ní mohou dostat snáze chorobopodné zárodky.Bakteriální infekce může postihnout kteroukolivčást močového ústrojí a vést při zanedbání k infekci a poškození ledvin.
necítí-li se dítě dobře, zkontrolujte, zda-li nemá zakalenou vodu či dorůžova zbarvenou moč. Věnujte pozornost pravidelnosti jeho močení. Sledujte také, zda-li při močení necítí bolest. Podávejte mu hodně tekutin, aby se propláchly močové cesty a změřte dítěti teplotu.
Kdy volat lékaře
|
Komentáře k článku | vložit komentář