Vyhledat

Novinky e-mailem


Sunday, 8. September 2024
Svátek má

 

Vše o alergii

Je akutní, nejhrozivější a bezprostředně život ohrožující alergickou reakcí. Jde o projev okamžitého typu alergie (I. typ). Jeho nejčastějšími vyvolavateli jsou různé léky (antibiotika, léky proti bolestem, rentgenové kontrastní látky, séra, hormony, diagnostické i léčebné alergeny), dále potraviny (např. ryby, ořechy, vejce, luštěniny, mléko) a hmyzí jedy (vosy, včely, sršni).

autor: Vega, vloženo: 4.7.2005, přečteno: 3230x, komentáře: 0, rubrika: Zdraví

Jde o velmi starou vyšetřovací metodu, typickou pro alergologickou praxi. Především kožní testy jsou metodou jednoduchou a časově i finančně nenáročnou. Při odborně správném provedení a zohlednění výsledků dovedou s poměrně velkou přesností a věrohodností určit vyvolavatele nemoci a tím i způsob léčby. To platí zejména při testování alergeny vyvolávajícími I. typ alergie. Přitom existuje poměrně dobrý soulad mezi výsledky testů a jim odpovídajícím vyšetřením laboratorním.

autor: Vega, vloženo: 4.7.2005, přečteno: 4401x, komentáře: 0, rubrika: Zdraví

Tímto pojmem je označen pohovor lékaře s rodiči o všech stavech, které nějak souvisejí s onemocněním. Je důležitý při všech nemocech, ale v alergologii má ještě větší důležitost. Už sama kvalitní a podrobná anamnéza v mnoha případech přímo umožní určit diagnózu a všechna další vyšetření jsou provedena jen pro její definitivní potvrzení. Anamnestický pohovor při první návštěvě u lékaře - alergologa je časově náročný. Podmínkou je, aby se jej účastnil rodič nejlépe informovaný o zdravotním stavu dítěte nebo rodiče oba. Není vhodné, když dítě doprovází např. otec nezasvěcený do problematiky nemoci, případně nějaký jiný příbuzný. Anamnézu provádí vždy lékař.

autor: Vega, vloženo: 4.7.2005, přečteno: 3729x, komentáře: 0, rubrika: Zdraví

Většinu pomocných laboratorních vyšetření provádí již ošetřující dětský lékař před posláním dítěte ke specialistovi proto, aby vyloučil jinou příčinu potíží než alergickou, případně jimi podložil svoji domněnku o alergickém původu nemoci. Patří sem vyšetření sedimentace červených krvinek, krevního obrazu, moči, rentgenu plic, vedlejších nosních dutin, provedení výtěrů z krku, nosu, vyšetření ordinované jinými lékaři - specialisty. Alergický původ potíží podpoří např. nález normální sedimentace, zvětšení počtu eozinofilních bílých krvinek v krevním obrazu a v nosním sekretu, ztluštění sliznic čelistních dutin na rentgenu a alergický vzhled nosní sliznice.

autor: Vega, vloženo: 4.7.2005, přečteno: 3456x, komentáře: 0, rubrika: Zdraví

Je to onemocnění charakterizované záchvaty nebo stavy výdechové dušnosti. Tato dušnost je důsledkem zhoršené průchodnosti dýchacích cest, především průdušek a jejich nejperifernějších částí, průdušinek. Z dosud neznámých příčin jsou u všech astmatiků jejich dýchací cesty daleko citlivější a vnímavější vůči různým vlivům jak alergického, tak nealergického původu. Tato jejich zvýšená reaktivita potom vede k projevům nemoci.

autor: Vega, vloženo: 4.7.2005, přečteno: 13942x, komentáře: 0, rubrika: Zdraví

TRÁVÍCÍ TRAKT Patří sem skupina nemocí, z nichž některé mají zcela jasnou a jedinou příčinu v alergii, jindy se alergické reakce pouze spolupodílejí na klinických projevech nemoci. Příčinné faktory jsou tedy komplexní. Z různých skupin alergenů zde hrají největší roli alergeny potravinové. Navozují vznik alergie I. typu. Na vzniku potíží se ale často podílí i porucha produkce imunoglobulinu A střevní sliznicí, porucha této sliznice zánětem, případně další stavy, jejichž společným jmenovatelem je zvýšená prostupnost střeva pro různé složky potravy.

autor: Vega, vloženo: 4.7.2005, přečteno: 5003x, komentáře: 0, rubrika: Zdraví

PŘÍČINA A PRŮBĚH ONEMOCNĚNÍ Je to onemocnění se záchvatovitým průběhem, projevující se podobně jako klasická rýma virového původu, např. při nachlazení. Její příčinou jsou různé vdechované alergeny, jako částečky domácího i zvířecího prachu, vzdušné plísně, roztoči a další. Pokud jsou potíže způsobeny pylovými zrnky, mluvíme o pylové a senné rýmě, která patří mezi projevy pylové přecitlivělosti, polinózy. Příčinou alergické rýmy mohou být i různé léky, potraviny a také alergeny infekční, především bakterie. Podobné projevy má i působení změn teploty okolního prostředí, především chladu a inhalací různých zápachů a vůní.

autor: Vega, vloženo: 4.7.2005, přečteno: 6942x, komentáře: 4, rubrika: Zdraví

Pylová přecitlivělost (polinóza)

autor: Vega, vloženo: 4.7.2005, přečteno: 4275x, komentáře: 0, rubrika: Zdraví

Alergické projevy na léky řadíme mezi nežádoucí účinky léčby. Jde o projevy způsobené správnou dávkou nezávadného léku. Alergická reakce nevznikne při předávkování, ba naopak, někdy již při prvním podání třeba i malých dávek. Mezi projev alergie se nemůže řadit např. bušení srdce po léku zrychlujícím srdeční akci (Ephedrin, Solutan, Berodual), krvácení z nosu po Acylpyrinu, zvracení po Erytromycinu a další. Z celkového počtu nežádoucích účinků léků připadá na alergické reakce asi 10 %, podle některých statistik jsou častější u žen. V podstatě každý lék může být alergenem. Častými původci potíží jsou antibiotika, léky proti bolestem včetně těch, které se používají k místnímu znecitlivění tkáně před operačními nebo zubními zákroky, dále rentgenové kontrastní látky a mnoho dalších léků.

autor: Vega, vloženo: 4.7.2005, přečteno: 17872x, komentáře: 0, rubrika: Zdraví

KOŽNÍ EKZÉM Ekzém vzniká jako kožní odpověď na působení dráždivých vlivů zevního prostředí nebo látek, vznikajících uvnitř organismu. Může jít pouze o lokalizované onemocnění kůže nebo projev postižení více orgánů. Atopický ekzém představuje pouze jeden typ nemoci mezi různými dalšími ekzémy. Bývá také nazýván jako atopická dermatitida, neurodermatida apod. Postihuje asi 1 až 3 % naší dětské populace. Jeho typickým znakem je zvýšená kožní reaktivita, proměnlivost nálezu a svědivosti.

autor: Vega, vloženo: 4.7.2005, přečteno: 27102x, komentáře: 2, rubrika: Zdraví


záznamy 1-10 (11)
1 | 2 | ->

(c)2004-2007 MIMINET.CZ - Všechna práva vyhrazena -  ISSN 1214-9969