Těhotenský kalendář
Mezi 36.-38. týdnem se hlavička dítěte usazuje. To znamená, že se posunuje dolů a zahnizďuje v pánvi v přípravě na porod. Měla by jste pocítit určitou úlevu tlaku v břiše. Když se tak stane, nazývá se tato doba "odlehčení". Budete mít menší potíže s dýcháním, neboť již dítě netlačí na bránici a plíce. jestliže jste prvorodička, hlavička může sestoupit do malé pánve až bezprostředně před počátkem porodu.
V posledních týdnech těhotenství je nastávajícím maminkám věnována maximální preventivní péče. Pravidelné kontroly s maximálním odstupem 2 týdnů jsou velmi důležité, neboť se s blížícím termínem porodu zvyšuje riziko vzniku některých vážných těhotenských komplikací.
V poslední třetině těhotenství se uložení budoucího miminka v děložní dutině většinou stabilizuje. K jeho určení stačí v běžné praxi zpravidla obyčejný pohmat dělohy. Nachází-li se plod nyní například v poloze příčné,neznamená to, že bude tuto polohu zaujímat i v době porodu. Prostorové podmínky dosud dovolují relativně volné pohyby plodu všemi směry.
Ve 28. týdnu si již každá maminka uvědomuje, jak rychle se blíží termín porodu, zbývají pouze 3 měsíce. Víte, že i když porod proběhne předčasně, je velká šance na zachránění miminka. Nastává významná duševní úleva s vnitřním uspokojením a pocitem zdolání důležité překážky. Můžete srovnat informace získané o graviditě před otěhotněním s realitou, kterou jste prožila za posledních 7 měsíců.
V tomto období se možná projeví některé menší obtíže, doprovázející tuto fázi těhotenství. Patří sem:
Období kolem 20 týdne je standardně využíváno k provedení důležitého ultrazvukového vyšetření plodu. Ten je totiž tak velký, že je možné popsat vývoj vnitřních orgánů a končetin. Ultrazvuk je nezbytný k odhalení vrozených vývojových vad a pro posouzení životaschopnosti plodu. Kvalita ultrazvukového vyšetření závisí na množství plodové vody a tloušťce tukové vrstvy na břiše nastávající maminky. Popisuje se například struktura mozku, srdce, jater, ledvin, dutých orgánů jako žaludek a močový měchýř, horních a dolních končetin. Dále je důležité zjistit množství plodové vody, uložení placenty a známky ohrožení plodu. Konec 5.měsíce je také ideálním obdobím pro ultrazvukové určení pohlaví plodu. Smyslem celého vyšetření je především včasné zachycení poruchy ve vývoji těhotenství, pokud máte zájem, můžete se gynekologa zeptat na pohlaví děťátka.
V absolutní většině případů probíhá těhotenství ve 4.lunárním měsíci bez problémů. Období tohoto měsíce je vhodné k vyhledávání vrozených vad plodu u všech těhotných žen. Období konce 4..měsíce, kolem 16. týdne gravidity, se považuje za nejvhodnější pro provedení preventivního vyšetření, tzv. genetického screeningu, tj. vyhledávání těhotných žen se zvýšeným rizikem genetického postiření v celé populaci gravidních žen.
První předporodní prohlídka by měla proběhnout mezi 8.-12. týdnem těhotenství u gynekologa nebo v porodnici, kde budete rodit. První návštěva je především registrační, kdy budete odpovídat na řadu osobních otázek o vašem zdraví, rodinné anamnéze a možná i o vašem zaměstnání,zaměstnání partnera a životních podmínkách. Během těhotenství se provádějí určité testy, které slouží k tomu, aby váš lékař poznal, zda se vy i vaše dítě nacházíte v dobré kondici.
Těhotenství lze potvrdit jednoduchým testem, který měří hladinu těhotenského hormonu, choriogonadrotopinu, který je obsažen v moči.
Oplodnění obvykle nastává v polovině menstruačního cyklu, který trvá průměrně 28 dní. Začátek menstruace je prvním dnem vašeho cyklu a znamená, že vyjíčko z předchozího cyklu nebylo oplodněno. Začíná proliferační fáze cyklu.