Dítě by mělo být propuštěno domů až s váhovým přírůstkem. Mělo by být vyšetřeno pediatrem do 48 hod. po propuštění z porodnice.
Jazyk přesahuje dolní ret a je pod mléčnými jezírky (sinusy). Jazyk se pohárkovitě zformuje a uchopí bradavku i s dvorcem. Bradavka i s dvorcem musí být uložena na jazyku. Dásně stlačují dvorec, bradavka se protahuje směrem k zadní části ústní dutiny dítěte. Tlak dásní posunuje mléko směrem k bradavce. Vlnovitý pohyb jazyka odpředu dozadu posunuje bradavku i s dvorcem na patro dítěte. Tlakem jazyka o tvrdé patro se mléčné sinusy vyprazdňují a vtlačené mléko pak dítě polkne.
Dvorce se nesmíme dotýkat prsty. Prs podepíráme zespodu všemi prsty kromě palce ve tvaru písmene C. Palec klademe vysoko nad dvorec. Tlak palce na prsní tkáň umožní napřímení bradavky. Prs musíme dítěti nabídnout tak, aby uchopilo nejen bradavku, ale co možná největší část dvorce.
Každá maminka se setká v průběhu kojení se situací, kdy má podezření, že nemá dostatek mléka a že dítě má hlad. Někdy se zdá mléka málo co do množství, jindy má podezření, že je mléko slabé, málo tučné. Soudí se tak z chování dítěte, ze změn pocitů v prsech, z modravé barvy lidského mléka v lahvičce. Za všemi těmito stesky je jeden společný jmenovatel - nedostatek sebedůvěry ve vlastní organismus, zvláště ve schopnost kojit. Sebedůvěra není vždy samozřejmá a lze ji snadno podkopat: v okolí často někdo nekojil nebo ne zcela úspěšně, nebylo kojeno první dítě, matka matky také nekojila...
Kofeinu se v těhotenství nemusíme bát, jen to s ním nesmíme přehánět.
4 základní podmínky pro správné kojení
Když matka otěhotní, ještě než je její dítě připraveno se odstavit, možná ,že se rozhodne nadále kojit své starší dítě i po narození miminka. Toto tandemové kojení může být pro matku velmi pěkným zážitkem; ale může být také stresové. Už před porodem jsou některé matky tandemovému kojení pozitivně nakloněny, jiné spíše váhají. Když se miminko narodí, je rozumné brát každý den, bez přílišného přemýšlení, takový, jaký je.